Porady

Najpiękniejsze filodendrony – uprawa. Pnący, Monstera i inne

4,2 (8 opinii)

Stworzenie zielonej dżungli w mieszkaniu, przy niewielkim nakładzie pracy, nie musi pozostawać w sferze marzeń. Wystarczy tylko ustawić kilka filodendronów i pozwolić im swobodnie rosnąć. A nawet wystarczy kupić tylko jeden, ponieważ roślina daje się tak łatwo pielęgnować i rozmnażać, że z jednego filodendrona szybko powstanie cała puszcza.

Filodendron – charakterystyka

Filodendrony to rodzaj roślin z rodziny obrazkowatych, tej samej, z której pochodzi na przykład zamiokulkas, skrzydłokwiat, monstera albo anturium. Charakterystyczny dla tej rodziny jest kwiatostan w formie kolby otoczony zwykle bardzo efektowną, kolorową podsadką (liściem). Nazwa „filodendron” znaczy po grecku tyle, co „kochać drzewo” i ma związek z osobliwością wzrostu tej rośliny. Większość filodendronów rośnie w formie pnączy, wykorzystując drzewa jako podpory.

Pnące filodendrony wytwarzają korzenie powietrzne, którymi przytrzymują się kory drzew, a także mogą nimi czerpać wilgoć i składniki odżywcze. Niemniej jednak, główne zaopatrzenie rośliny pochodzi z korzeni mocno zakotwiczonych w ziemi. W mieszkaniu, w dobrych warunkach, filodendron może osiągnąć wysokość ok. 3 m pod warunkiem, że zapewni mu się odpowiednie podpory. Nieliczne niepnące gatunki filodendrona tworzą krótki, krępy pień z rozetą liści.

Filodendron – roślina oczyszczająca powietrze

Liście filodendronów występują w najróżniejszych formach, dzięki czemu należą one do najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Ale nie tylko względy estetyczne i łatwość uprawy przemawiają za wyborem filodendrona. Podobnie jak zielistka, roślina potrafi też oczyszczać w mieszkaniu powietrze. Bardzo dobrze usuwa formaldehyd (m.in. z lakierów, środków dezynfekcyjnych, kosmetyków), benzol (spaliny) i dwutlenek węgla.

Uprawa filodendronu w doniczce

Filodendron zalicza się do łatwych w uprawie roślin doniczkowych. Niemniej jednak jego tropikalne pochodzenie wymaga stworzenia mu w mieszkaniu odpowiedniego mikroklimatu. Poniżej kilka prostych reguł.

1. Warunki dla filodendronu: oświetlenie, temperatura, wilogotność powietrza

Lubi miejsce jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem. Znosi lekkie zacienie, jednak traci na tym uroda jego liści. Roślina preferuje glebę neutralną. Z gotowych mieszanek ziemi można stosować substrat dla begonii albo fiołków. Filodendrony rosną dobrze w temperaturze umiarkowanej, rzędu 21-23°C. Znoszą krótkotrwałe wzrosty temperatury do 28-30°C. Zimą obniża się ją do 14-18°C. Potrzebna jest wysoka wilgotność, co osiąga się poprzez obowiązkowe spryskiwanie i okresowe przecieranie liści wilgotną ścierką. Obok doniczki dobrze jest ustawić pojemniki z wodą.

2. Pielęgnacja filodendronu: podlewanie i nawożenie

Podlewa się odstaną wodą, unikając powstawania zastojów. Nadmiaru wilgoci korzenie rośliny nie tolerują. Zimą podlewanie zmniejsza się, ale nie zaprzestaje. Wystarczy zasilić filodendron dwa razy w miesiącu dawką nawozu płynnego. Zimą nie prowadzi się nawożenia.

Gatunki filodendronów do uprawy w mieszkaniu

1. Filodendron pnący (Philodendron scandens)

Należy do gatunków pnących. Pięknie wygląda też posadzony w wiszącej doniczce. Liście ma niewielkie (12 cm x 8 cm), ciemnozielone, sercowate. Ogonki liściowe mają długość 5-7 cm. Aby uzyskać gęsty, krzaczasty pokrój, należy regularnie usuwać wierzchołki pędów.

Filodendron scandens
Pinterest
Filodendron scandens

2. Filodendron dwuskrzydłolistny (Philodendron bipennifolium)

Jest szybko rosnącym pnączem, nawet w mieszkaniu może osiągnąć 2,5 m wysokości. Liście młodej rośliny są sercowate, z wiekiem wydłużają się i tworzą się na nich dwie podłużne klapy. Zielone, przechodzące w kolor oliwkowozielony liście wyrastają na mocnych ogonkach długości do 30 cm. Mają ok. 35 cm długości i 20 cm szerokości.

Philodendron bipennifolium
National Gardening Asossiation
Philodendron bipennifolium

3. Filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens)

Bardzo ładny gatunek dorastający do wysokości 2 m, jeżeli ma do dyspozycji własną podporę. Liście mają ok 40 cm długości i 20 cm szerokości i są strzałkowate. Na dolnej stronie mają odcień miedzi, na górnej są ciemnozielone i mocno połyskujące. Łodyga i długie do 30 cm ogonki liściowe mają zabarwienie purpurowe.

Philodendron erubescens
Michlers
Philodendron erubescens

4. Filodendron ciemnozłoty (Pfilodendron melonachrysum)

Wolno rosnący gatunek pnący. Osiąga wysokość ok 2,2 m. W sercowatych, zaokrąglonych w młodości liściach, tworzą się z wiekiem wcięcia. Liście są ciemnozielone do brązowawych, z jasnozielonym żyłkowaniem.

Pfilodendron melonachrysum
Flickr
Pfilodendron melonachrysum

5. Filodendron podwójnie pierzasty (Philodendron bipinnatifidum)

Należy do gatunków niepnących. Dorasta do ok 130 cm. Strzałkowate liście tworzą nieregularną rozetę. Są głęboko powcinane. Z czasem tworzy krótki, gruby pień.

Philodendron bipinnatifidum
Philodendron bipinnatifidum

6. „Filodendron Monstera”

Tego rodzaju nazwa, z którą można się czasem zetknąć, jest całkowitym nieporozumieniem. Przestrzeganie poprawnego nazewnictwa botanicznego ułatwia porozumiewanie się w świecie roślin. Zarówno filodendron (Philodendron Schott), jak i monstera (Monstera Adans.) są odrębnymi rodzajami roślin w obrębie rodziny obrazkowatych. Mało tego: w tej rodzinie wydzielono nawet odrębne podrodziny Aroideae i Monsteroideae – filodendrony należą do pierwszej, zaś monstery do drugiej.

Filodendron Monstera
Tuin centrum
Filodendron Monstera

Obiektem nieporozumienia jest głównie monstera dziurawa (Monstera deliciosa Liebm.), której synonimem jest m.in. Philodendron pertusum (L.). Jest to piękna roślina ozdobna o bardzo efektownych liściach, jednak monstery zasługują na oddzielny temat.

Żródła:

1. http://www.tropicos.org/Name/2103116?tab=synonyms

2. http://www.tropicos.org/Name/2103116

3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Filodendron

4,2 (8 opinii)