Tulipan Kaufmanna 

Tulipa kaufmanniana Regel

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
10-50 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
6,5-7,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty owoce
Kwitnienie:
marzec kwiecień
Owocowanie:
lipiec sierpień
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
‘Bellini’ ‘Corona’ ‘Harlequin’ ‘Lady Rose’ ‘The First’ ‘Stresa’ ‘Showwinner’ ‘Shakespeare’

Nazwa i pochodzenie

Ten gatunek tulipana odkrył w okolicach Taszkientu nad rzeką Czyrczyk i po raz pierwszy opisał w 1877 roku rosyjski botanik Eduard von Regel. Nazwa gatunkowa rośliny upamiętnia generał-gubernatora Turkiestańskiego Kraju (obszar administracyjny rosyjskiego imperium) Konstantyna von Kaufmann’a. Kaufmann zaprosił w latach 60. XIX wieku rosyjskich uczonych do badania przyrody tego kraju. W warunkach naturalnych tulipan Kaufmanna rośnie na zboczach i równinach, czasem na kamienistym gruncie w Kazachstanie, Kirgistanie, Uzbekistanie i w części Tadzykistanu w dolnych partiach Tienszan.

Jak wygląda tulipan Kaufmanna?

Tulipan Kaufmanna jest cebulową byliną dorastającą 10 do 50 cm wysokości. Cebula ma średnicę około 4 cm, jest pokryta brązowawymi, skórzastymi łuskami, mniej lub bardziej owłosionymi. U podstawy gładkiej, bezlistnej, niebieskawej łodygi wyrastają dwa do czterech liści. Są szerokie, lancetowate, szarozielone, lekko pofalowane i nagie.

Kwiaty i owoce tulipanów

Na szczycie pędu kwiatowego rozwijają się dosyć duże kwiaty w formie kielicha z wygiętymi do góry płatkami, przypominającymi sześcioramienną gwiazdę. Otwarte kwiaty tulipana Kaufmanna są podobne do kwiatów grzybieni – lilii wodnej. Mają średnicę ok. 8 cm i wysokość ok. 10 cm. Barawa kwiatów zależy od odmiany i może najróżniejsza, od białej przez żółtą, różową i pomarańczową do ciemnobordowej. Czasem bywają odmiany dwukolorowe. Pośrodku kwiatu znajdują się zebrane w pęczek nitkowate pręciki. Charakterystyczne dla tulipanów Kaufmanna są kontrastowej barwy pasy ma zewnętrznych działkach kielicha. Owoce przypominają trzyczęściową ciemnozieloną torebkę z nasionami, których może być do 250 sztuk.

Podobne rośliny

Komentarze