Tulipan Greiga

Tulipa greigii Regel

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
10-45 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6,5-7,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty owoce
Kwitnienie:
kwiecień maj
Owocowanie:
lipiec sierpień
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
'Orange Giant Sunset' ‘Calypso’ ‘Cape Cod’ ‘Fur Elise’ ‘Fire of Love’ ‘Compostella’

Nazwa i pochodzenie

Ten gatunek tulipana, rośliny z rodziny liliowatych, został po raz pierwszy opisany przez rosyjskiego botanika niemieckiego pochodzenia Eduarda von Regel w 1868 roku jako odmiana tulipana ałtajskiego (Tulipa altaica var. karatavica). Pięć lat później uznano go za oddzielny gatunek i nazwano na cześć Samuila Greiga – przewodniczącego Rosyjskiego Towarzystwa Ogrodniczego. Tulipan Greiga pochodzi z zachodniej części Tienszan w Górach Kirgiskich, w Górach Kuramińskich i w dolinie Czatkał na wysokości od 500 do 1100 m. Jest uprawiany co najmniej od 1872 roku. Doczekał się ponad 280 odmian i mieszańców, które są rozpoznawalne po fioletowych plamach na liściach.

Jak wygląda tulipan Greiga?

Tulipan Greiga jest rośliną cebulową, byliną dorastającą 10 do 45 cm wysokości. Są również odmiany całkiem miniaturowe, odpowiednie do pędzenia albo wysadzania na pierwszym planie. Cebula jest podłużnie jajowata, o średnicy 2-4 cm, z czerwonawoszarymi łuskami. Liście są szerokie, zwykle cztery, soczystozielone z pięknymi ciemnoczerwonymi albo fioletowymi smugami albo plamami.

Kwiaty i owoce tulipanów

Kwiaty mają kształt wykwintnego kielicha albo kubka o wysokości do 10-12 cm. podstawowe kolory, to czerwony, żółty i biały. W połączeniu z efektownymi cętkowanymi albo paskowanymi liśćmi tworzą niezwykły efekt wizualny. Dno kwiatowe u odmian czerwonych jest czarne albo żółte. Formy o jasnych kwiatach mają często na wewnętrznej stronie płatków czerwone albo malinowe plamki. Okres kwitnienia trwa od kwietnia do maja. Owocami są torebki o długości do 8 cm i 2,5 cm szerokości, zawierające do 300 nasion.

Komentarze