Tulipan Fostera

Tulipa fosteriana W.Irving

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
40-50 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
6-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty owoce
Kwitnienie:
kwiecień
Owocowanie:
lipiec sierpień
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
‘Yellow Purissima’ ‘Madame Lefeber’ ‘Orange Emperor’ ‘Orange Brilliant‘ ‘Sweetheart‘ ‘Purissima‘ ‘Candela‘

Nazwa i pochodzenie tulipanu Fostera

Ojczyzną tulipana Fostera jest Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan i Afganistan. Nazwa rodzajowa wywodzi się od tureckiego tülbend i perskiego dulband, co pierwotnie oznaczało „turban”. Ma to związek z podobieństwem koloru i kształtu kwiatów z nakryciem głowy Osmanów. Epitet gatunkowy natomiast nadano na cześć brytyjskiego botanika Michaela Foster’a. Dziko rosnąca forma tulipana, opisana po raz pierwszy w 1906 roku przez W. Irving’a, została zastąpiona przez liczne mieszańce i odmiany. Tworzą one odrębną klasę tulipanów ogrodowych – tulipany Fostera.

Jak wygląda tulipan Fostera?

Tulipan Fostera jest byliną, której organem przetrwalnikowym jest jednoroczna cebula. Po przekwitnięciu wytwarza nowe cebulki i obumiera. Liście są duże, eliptyczno-lancetowate, zielone z czerwonymi albo bordowymi plamami, pasami albo chaotycznymi wzorami. Długość liści wynosi 30 do 35 cm, a całkowita wysokość rośliny ok. 40-50 cm.

Kwiaty i owoce

Wszystkie odmiany tulipanów Fostera różnią się od innych klas przede wszystkim wielkością kwiatów. Średnie wymiary efektownych pucharów Fostera wynoszą 12 do 18 cm. Mogą mieć przy tym – w zależności od odmiany – różne formy oraz ciepłe kolory od żółci do jasnej czerwieni. Niektóre kwiaty pachną, większość jest jednak bezwonna. Tulipany Fostera rozwijają się pod koniec kwietnia. Okres kwitnienia trwa od 10 dni do 3 tygodni. Owocami tulipanów są torebki o trzech komorach.

Komentarze