Truskawka, poziomka ananasowa

Fragaria × ananassa

Pokrój:
krzaczasty
Wysokość:
20-45 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty owoce
Kwitnienie:
kwiecień maj czerwiec lipiec
Owocowanie:
czerwiec lipiec sierpień wrzesień
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
'Capri' 'Elsinore' 'Selva' 'Albion' 'Everest' 'Promise' 'Clery' 'Honeoye' 'Marmolada'

Truskawki ogrodowe - charakterystyka

Poziomka truskawka, poziomka ananasowa albo po prostu truskawka jest byliną z rodziny różowatych. Jest więc spokrewniona z jabłonią, głogiem, pigwą i innymi gatunkami owocowymi i ozdobnymi. Przodkowie truskawki pochodzą z Ameryki. W połowie XVIII wieku przywieziono do Europy poziomkę wirginijskiej (F. virginiana Mill.) oraz poziomkę chilijską (F. chiloensis (L.) Mill.). Oba gatunki stworzyły przypadkowo hybrydę, którą jajo pierwszy opisał francuski botanik Antoine Duchesne. Z tej pierwotnej formy truskawki wyhodowano wiele odmian różniących się smakiem, barwą, wielkością i okresem dojrzewania.

Truskawka jest wieloletnią rośliną zielną dorastająca do wysokości 20 do 45 cm. Tworzy rozłogi (wąsy), którymi się rozprzestrzenia i wegetatywnie rozmnaża. Liście są ciemnozielone, w zależności od odmiany mniej lub bardziej skórzaste, trójlistkowe i długoogonkowe. Pojedyncze listki są ząbkowane. Górna strona blaszki liściowej prawie naga, dolna owłosiona. Liście są skupione w przyziemnej rozetce. W okresie kwitnienia łodygi wyginają się łukowato do ziemi.

Kwitnienie i owocowanie truskawek

Kwiaty truskawki pojawiają się głównie od kwietnia do sierpnia. Są promieniście symetryczne, przeważnie obupłciowe, pięciopłatkowe. Białe płatki korony są białe. Średnica kwiatu wynosi 2,5 do 5 cm. Wypukłe dno kwiatowe mieści około 20 słupków i do 30 pręcików. Rozwijające się po zapyleniu owoce są pod względem botanicznym jagodą pozorną, czyli owocem zbiorowym, który powstaje z jednego kwiatu zawierającego wiele odrębnych słupków. Właściwymi owocami rośliny są małe orzeszki na powierzchni nibyjagody.

Odmiany truskawek do uprawy w ogrodzie

Uprawa truskawek na skalę przemysłową rozpoczęła się w połowie XIX wieku. Dzisiaj do dyspozycji jest ponad 1000 odmian, z których tylko nieliczne spełniają wymagania handlu: duże i okazałe owoce, przydatność do dalekiego transportu i duża trwałość, a także odporność na choroby. Ogrodnicy-amatorzy mają znacznie szerszy wybór.

Sprawdź artykuł: Najlepsze odmiany truskawek do uprawy

Komentarze