Sasanka ogrodowa

Pulsatilla × hybrida

Pokrój:
Wysokość:
10-15 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5,5-5,6 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty owoce
Kwitnienie:
marzec kwiecień
Owocowanie:
marzec kwiecień
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
‘Alba’ ‘Bartons’ Pink’ ‘Blauglocke’ ‘Eva Constance’ ‘Papageno’ ‘Röde Klokke’ ‘Rubra” ‘Fringed Forms’ ‘Serotina’ ‘Weisser Schwan’ ‘Zimmermanii’ 'Pinwheel Weiß’ 'Pinwheel Rot'

Nazwa i pochodzenie sasanki ogrodowej

Nazwą sasanka ogrodowa określa się nie konkretny gatunek rośliny, jeden z ponad trzydziestu należących do tego rodzaju, ale mieszańce międzygatunkowe i odmiany hodowlane. Sasanka ogrodowa jest mylona z sasanką zwyczajną (Pulsatilla vulgaris Mill.). Sasanka należy do rodziny jaskrowatych, jest więc spokrewniona z wieloma znanymi bylinami ozdobnymi, jak pełnik, powojnik, jaskier albo czarnuszka. Sasanka zwyczajna, występująca kiedyś licznie w Europie, w Polsce prawdopodobnie już wymarła. Botaniczna nazwa rodzajowa Pusatilla wywodzi się od łacińskiego pulsare = dzwonić, bić i ma związek z kształtem kwiatów.

Jak wygląda sasanka ogrodowa?

Sasanka rośnie jako bylina, wytwarzając pod ziemią mocne i rozgałęzione kłącze. W okresie kwitnienia dorasta do 15 cm, a po przekwitnieniu wydłuża się do 40 cm. Liście odziomkowe wyrastają w rozetce, są jedwabiście owłosione i dwu- albo trzykrotnie pierzaste. Blaszka liściowa składa się z bardzo wielu równowąsko-lancetowatych działek o szerokości 2 do 4 mm (rzadziej 1 do 6 mm).

Jak wyglądają kwiaty sasanki ogrodowej?

Od marca do kwietnia, a czasem jeszcze w maju pojawiają się na końcach pędów pojedyncze, duże kwiaty w kształcie dzwonka. Są filcowato owłosione i osiągają średnicę od 6 do 8 cm. Wewnątrz dzwonka widać efektowne, żółte pręciki. Podczas gdy dziki gatunek ma zwykle fioletowe kwiaty, ogrodowe odmiany sasanki mogą rozwijać kwiaty białe, niebieskie, różowe albo czerwone. Z czasem dzwonki kwiatów otwierają się gwiaździście. Owocem sasanki są niełupki zebrane w kulisty, puchaty owocostan.

Podobne rośliny

Komentarze