Pietruszka zwyczajna

Petroselinum crispum (Mill.) Fuss.

Pokrój:
Wysokość:
10-30 cm
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5,5-6,7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty owoce
Kwitnienie:
kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień
Owocowanie:
sierpień wrzesień październik
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
Odmiany:
‘Laura’ ‘Gigante d’Italia’ ‘Mooskrause’ ‘Gärtnerstolz’ ‘Lisette’ ‘Sperlings Smaragd’ ‘Grüne Perle’

Nazwa i pochodzenie pietruszki

Pietruszka zwyczajna, roślina dwuletnia z rodziny selerowatych (baldaszkowatych), pochodzi pierwotnie tylko z Maroko, Algierii, Tunezji i Jordanii. W Hiszpanii, Portugalii, na Balearach i w innych regionach jest neofitem. Naukowa nazwa rodzajowa Petroselinum pochodzi od greckiego πετροσέλινον, składającego się z πέτρος = skała, kamień i σέλινον = seler, czyli „skalny seler”. Epitet gatunkowy crispum (kruchy, chrupiący) wskazuje na właściwość korzenia pietruszki.

Wygląd pietruszki zwyczajnej

Pietruszka zwyczajna posiada mniej lub bardziej rozwinięty korzeń palowy, pełniący funkcję spichrzową. Z niego wyrasta w pierwszym roku rozetka liści. Łodygi są wyprostowane, okrągłe, czasem żłobkowane, często puste w środku. Wszystkie części rośliny są nagie. Pietruszka osiąga wysokość 30 do 90 cm, rzadko do 100 cm. Dolne liście są ciemnozielone, ogonkowe, trójkątne w zarysie, dwu- albo trzykrotnie pierzaste. Liście łodygowe są drobniejsze, siedzące. Odmiany hodowlane mają liście gładkie albo kędzierzawe.

Kwiaty i owoce pietruszki zwyczanej

Podwójne baldachy pietruszki zwyczajnej składają się z 8 do 20 baldaszków na długich szypułkach. Pojedyncze kwiaty są drobne, zielonożółte, często z czerwonawym zabarwieniem. Owocami są rozłupnie o wysokości 2,5-3 mm i średnicy 1,5-2 mm.

Podobne rośliny

Komentarze