Petunia ogrodowa

Petunia × hybrida E.Vilm.

Pokrój:
zwisający wzniesiony
Wysokość:
35-50 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5,5-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
balkonowa doniczkowa ogrodowa
Odmiany:
‘Giants of California’ ‘Lightning Sky’ ‘Chocolina’ ‘Pirouette Red’ ‘Big Time Blue’ ‘Double Pink’

Nazwa i pochodzenie 

Petunia ogrodowa jest jednoroczną rośliną z rodziny psiankowatych. Powstała w XIX wieku w Anglii jako hybryda gatunków Petunia axillaris i Petunia integrifolia. Jest spokrewniona z tytoniem (Nicotiana L.), któremu zawdzięcza swoje imię – w języku pierwotnych mieszkańców Brazylii, Indian Tupi, „petun” oznacza „czerwony kwiat” i odnosi się do tytoniu. Ojczyzną petunii są tropikalne regiony Ameryki Południowej. Jeden z gatunków rodzicielskich petunii ogrodowej, biała petunia (P. axillaris) pochodzi z południowej Brazylii, Boliwii, Urugwaju i północnej Argentyny, drugi zaś, fioletowa petunia (P. integrifolia) rośnie dziko w południowej Brazylii, Paragwaju, Urugwaju i północnej Argentyny.

Jak wygląda petunia ogrodowa?

Petunia ogrodowa jest uprawiana w ogromnej liczbie kultywarów, które można podzielić na cztery główne grupy:

  • Grandiflora – odmiany o niezwykle dużych kwiatach.

  • Multiflora – odmiany o kompaktowym wzroście i niezliczonych małych kwiatach.

  • Nana Compacta – odmiany niskie.

  • Pendula – odmiany o elegancko zwisających pędach, określane nazwą „surfinia”.

Liście petunii są ciemnozielone, całobrzegie i lekko owłosione, jajowate do eliptycznych. W typowy sposób są lekko kleiste. Tworzą pełne kontrastu tło dla świeżych kolorów kwiatów.

Jak wyglądają kwiaty i owoce petunii ogrodowej?

Charakterystyczne dla petunii są kielichowate kwiaty w letniej bieli, różu, fiolecie, czerwieni albo błękicie. Bywają też odmiany o kwiatach nakrapianych albo paskowanych. Korona jest podzielona na pięć działek. Owocem petunii jest torebka z drobnymi, kulistymi nasionami koloru jasnobrązowego.

Zastosowanie

Bujny wzrost i niewyczerpane bogactwo kwiatów przez cały sezon sprawiają, że petunia ogrodowa jest ulubioną rośliną ozdobną uprawianą w doniczkach, skrzynkach i wiszących pojemnikach. Doskonale nadaje się do roli solitera, jak również do podsadzeń piennych róż albo lantany. Petunie czują się dobrze na rabatach w towarzystwie innych kwiatów jednorocznych.

Podobne rośliny

Komentarze