Leszczyna pospolita

Corylus avellana L.

Pokrój:
Wysokość:
5-10 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
6,5-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty owoce
Kwitnienie:
luty marzec kwiecień maj czerwiec
Owocowanie:
lipiec sierpień
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
Aurea' 'Contorta' ‘Hallesche Riesen’ ‘Wunder von Bollweiler’ 'Fusco-rubra' 'Heterophylla' ‚ Rote Lambertsnuss‘

Nazwa i pochodzenie leszczyny pospolitej

Leszczyna pospolita, czyli orzech laskowy, jest krzewem z rodziny brzozowatych. W stanie naturalnym występuje w całej Europie, na Kaukazie i w Azji Mniejszej. Najbardziej na północ wysuniętym miejscem, gdzie rośnie leszczyna pospolita jest rezerwat Prestegardskogen w Norwegii za kołem polarnym. Botaniczny epitet gatunkowy avellana odnosi się do antycznego miasta Abella, dzisiaj Avella, w pobliżu Wezuwiusza. Tamten region już w starożytności słynął z uprawy orzechów laskowych. Nazwa rodzajowa Corylus pochodzi od greckiego słowa korys = „hełm”, co nawiązuje do kształtu listków otaczających owoc.

Jak wygląda leszczyna pospolita?

Dziko rosnąca leszczyna pospolita jest krzewem o wielu pniach dorastającym do 7 m wysokości. Zdarza się czasem, że przybiera formę drzewa i osiąga wysokość do 10 m. Na podstawie pnia rozwijają się młode pędy, które w pierwszym roku mogą urosnąć kilka metrów, a dopiero w następnych latach rozgałęziają się i odchylają na boki. Te pędy właśnie zapewniają leszczynie krzaczasty pokrój, ponieważ rozgałęzienia następują w części wierzchołkowej. Żywotność krzewu dochodzi do 80-100 lat. Liście umieszczone są na łodydze skrętolegle. Ogonek ma długość do 2 cm i jest gruczołkowato owłosiony. Blaszka liściowa jest prawie okrągła, ma 7 do 10 cm długości i 6 do 10 cm szerokości. Podstawa liścia jest nieco asymetryczna i sercowata. Krawędź jest podwójnie piłkowana. Górna strona liścia jest wyraźnie ciemniejsza od dolnej. Liście leszczyny przebarwiają się przed opadnięciem na kolor żółty do żółtobrązowego.

Kwiaty i owoce

Leszczyna pospolita jest gatunkiem jednopiennym, to znaczy, że na jednej roślinie rozwijają się kwiatostany męskie i żeńskie. Kwiaty męskie są zebrane w kotki, natomiast żeńskie rozwijają się na krótkopędach i podczas kwitnienia widać ich czerwone znamiona. Intensywne pylenie męskich kwiatów może nastąpić już w lutym. Od momentu zapylenia do widocznego rozwoju owoców upływa sześć miesięcy. Dopiero w sierpniu i wrześniu owoce leszczyny zaczynają nagle szybko rosnąć. Orzechy są otoczone zdrewniałą „skorupką” jasnobrązowego koloru. Dojrzewają od września do października.

Podobne rośliny

Komentarze