Frezja ogrodowa

Freesia × hybrida

Pokrój:
wzniesiony luźny
Wysokość:
30-45 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6-7,2 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
lipiec sierpień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
‘Elegance’ ‘Polaris’ ‘Double Dutch‘ ‘Aladin’ ‘Cinderella’ ‘Golden Wave’ ‘Yvonne‘ ‘Blue Heaven‘

Skąd pochodzi frezja ogrodowa?

W przypadku roślin ozdobnych rzadko się zdarza, aby w doniczce albo ogrodzie uprawiany był gatunek botaniczny. Zwykle są to odmiany hodowlane (kultywary) i mieszańce międzygatunkowe (hybrydy). Tak też jest z frezjami. Popularne kwiaty cięte i rabatowe frezji, dostępne w setkach odmian, powstały ze skrzyżowania Freesia armstrongii, Freesia leichtlinii, Freesia corymbosa, Freesia refracta albo innych gatunków. Mają swoją ojczyznę w Afryce Południowej. Nazwę rodzajową Freesia nadał roślinie w 1866 roku botanik Christian Friedrich Ecklon na cześć swojego przyjaciela, lekarza Friedricha Theodora Freese.

Jak wygląda frezja ogrodowa?

Frezja ogrodowa jest byliną z rodziny kosaćcowatych. Jest spokrewniona nie tylko z kosaćcami, ale również z mieczykami i szafranem. Tworzy bulwy o średnicy ok. 10 mm, które stanowią organ przetrwalnikowy rośliny. Są pokryte delikatną siatką jasnych włókien. Łodyga prosta albo rozgałęziona dorasta do 30-45 cm wysokości. Liście odziomkowe są sztywne i równowąskie, całobrzegie, o długości ok. 15 cm. Liście łodygowe są mniejsze.

Kwiaty frezji ogrodowej

Dzwonkowate kwiaty frezji są zebrane jednostronne kłosowate grona. Są bardzo pachnące, a kolory uprawianych odmian stanowią całą paletę od białego przez żółty do purpurowego. Kwiaty są obupłciowe i zygomorficzne (z jedną płaszczyzną symetrii). Torebka nasienna zawiera kilka kulistych nasion. Twarda skorupka nasion jest połyskująca i jasno- do ciemnobrązowej.

Podobne rośliny

Komentarze