Bylica estragon

Artemisia dracunculus L.

Pokrój:
wzniesiony
Wysokość:
60 cm-1,5 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
6-7,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
lipiec sierpień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
Artemisia dracunculus var. inodora – estragon rosyjski Artemisia dracunculus var. sativa – estragon francuski Artemisia dracunculus var. pamirica

Pochodzenie bylicy 

Bylica estragon, bylica draganek, albo krótko estragon jest wieloletnią rośliną zielną z rodziny astrowatych (złożonych). Nazwa rodzajowa wspominana już przez Dioskurydesa i Pliniusza pochodzi od imienia greckiej bogini Artemis. Z kolei epitet gatunkowy, według jednej z wersji, pochodzi od łacińskiego słowa draco = „wąż, smok”. Wynika z wiary, że liście rośliny są w stanie uleczyć ukąszenie jadowitego węża. Estragon uchodzi za jedyną tradycyjną niemiecką przyprawę kuchenną, która nie była wcześniej używana przez Rzymian. Ojczyzną bylicy draganka jest południowa Azja, Chiny i Syberia. Rośnie w Europie Wschodniej, Azji i Ameryce Północnej do Meksyku. W starożytnym Egipcie około 3500 lat temu destylowano z tego ziela olejki eteryczne do wyrobu perfum.

Jak wygląda bylica estragon?

Bylica estragon jest byliną o krzaczastym, rozgałęzionym pokroju. Przypomina wysokością i wyglądem bylicę piołun. Dorasta do wysokości 60 do 150 cm. Liczne, zielone, słabo owłosione liście są podłużnie lancetowate, bezogonkowe i całobrzegie albo słabo piłkowane. Mają 2 do 10 cm długości i przy roztarciu wydzielają przyjemny zapach.

Kwiaty i owoce

Od lipca pojawiają się na końcach łodyg żółtozielone koszyczki kwiatów estragonu zebrane w luźne wiechy. W naszym regionie, szczególnie w chłodniejszych położeniach, bylica estragon zakwita raczej rzadko albo wcale. Pojedyncze kwiatki na obrzeżu koszyczka są żeńskie, położone zaś w środku – obupłciowe. Owocem estragonu jest podłużna niełupka dojrzewająca w październiku.

Podobne rośliny

Komentarze