Werbena ogrodowa

Verbena x hybrida hort. ex Groenl. & Rümpler

Pokrój:
wzniesiony płożący kępy
Wysokość:
15-50 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6-8 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
lipiec sierpień wrzesień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
Odmiany:
‘Lila Luzi’ ‘Bright Rose’ ‘Lavender White’ ‘Frosted Pink’ ‘Moon River’ ‘Ametist’ ‘Cristall’

Nazwa i pochodzenie

Werbena ogrodowa albo rabatowa jest mieszańcem powstałym ze skrzyżowania południowoamerykańskich ciepłolubnych gatunków werbeny. Jako hodowlana hybryda nie występuje oczywiście w warunkach naturalnych, a jedynie jako sezonowa roślina ozdobna. Należy do rodziny werbenowatych. Spośród ponad 200 gatunków rodzaju Verbena w Polsce można spotkać tylko jeden – werbenę pospolitą (V. officinalis). Botaniczna nazwa rodzajowa jest łacińską nazwą rośliny uznawanej przez starożytnych Rzymian za świętą. Pliniusz Starszy wspomina o werbenie na ołtarzach Jowisza, chociaż nie jest pewne, czy miał na myśli ten właśnie rodzaj roślin, czy zioła ofiarne w ogóle.

Jak wygląda werbena ogrodowa? 

Werbena ogrodowa jest byliną, jednak ze względu na brak mrozoodporności i ciepłolubność jest w uprawie jako roślina zielna jednoroczna. Pokładające się albo wzniesione sztywno pędy dorastają do wysokości 15-40 cm. Odmiany o zwisających pędach osiągają długość 40-50 cm. Delikatna budowa rośliny nadaje jej wdzięku i elegancji. Werbena roztacza lekko korzenny zapach, wabiąc roje motyli. Liście są powcinane głęboko albo pierzaste, często szaro owłosione, na krawędziach ząbkowane. Tworzą mocne ale ażurowe tło dla kolorowych kwiatostanów.

Kwiaty i owoce werbeny

Werbena ogrodowa – w zależności od odmiany – rozwija wspaniałe kwiaty we wszystkich kolorach z wyjątkiem żółtego. Kwiaty są jaskrawe, pięciopłatkowe, zebrane w płaskie grona o średnicy ok. 7 cm. Przeważnie są białe, niebieskie, różowe albo fioletowe, czasem z białym oczkiem. Owocem jest rozpadająca się na cztery rozłupki rozłupnia.

Zastosowanie werbeny ogrodowej

Werbena prezentuje się pięknie zarówno pojedynczo, jak i w kompozycji z innymi balkonowymi klasykami – petunią, begonią, heliotropem, kalibrachoa. Spośród licznych odmian można wybrać werbenę o kompaktowej formie albo o zwisających pędach. Na rabatach werbena stanowi doskonałe podsadzenie dla róż albo ketmii.

Podobne rośliny

Komentarze