Rosiczka okrągłolistna

Drosera rotundifolia

Pokrój:
drobny
Wysokość:
5-20 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
3,5-5,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty owoce
Kwitnienie:
czerwiec lipiec sierpień
Owocowanie:
sierpień wrzesień październik
Kolekcje:

Rosiczka - mięsożerna roślina wabiąca owady

Rosiczka okrągłolistna należy do rodziny rosiczkowatych - roślin mięsożernych. Nazwa gatunkowa nawiązuje do lśniących kropli cieczy wabiącej owady, która zbiera się na liściach, przypominając rosę. Epitet gatunkowy zaś określa po prostu kształt liści (w odróżnieniu na przykład od rosiczki długolistnej albo owalnej). Rosiczka okrągłolistna jest zadomowiona prawie na całej półkuli północnej, od Europy przez Azje do Ameryki Północnej; występuje nawet na Alasce i Grenlandii.

Zobacz, jak uprawiać w domu w doniczce rosiczkę! TUTAJ

Jak wygląda ta owadożerna roślina?

Rosiczka okrągłolistna jest rośliną zielną wieloletnią. Dorasta do wysokości od 5 do 20 cm. Wiosną odradza się z zimowego pączka i tworzy przyziemną rozetę liści. Po przekwitnieniu tworzy jesienią nowy pąk zimowy i redukuje swoje liście. System korzeniowy bardziej nastawiony na umocowanie rośliny w podłożu, niż na zaopatrzenie w składniki odżywcze, jest słabo rozwinięty i sięga tylko kilku centymetrów. W rozecie liści znajduje się od jednego do siedmiu liści chwytnych, typowych dla tego rodzaju botanicznego. Są okrągłe, często szersze niż długie, o średnicy od 0,5 do 1,8 cm. Posiadają ok. 200 czerwonawych włosków gruczołowych, które wydzielają na swoich końcach kleistą ciecz służącą do chwytania owadów. Włoski na krawędziach liści są wyraźnie dłuższe niż na środku blaszki. Roślina chwyta przeważnie małe owady, jak komary i muchy, ale zdarzają się też większe, na przykład motyle albo ważki, które wymagają użycia kilku liści jednocześnie.

Kwitnienie i zapylanie - rosiczka okrągłolistna

Rosiczka okrągłolistna kwitnie od czerwca do sierpnia. Na pędzie kwiatowym, dłuższym od liści (do 30 cm), pojawiają się zebrane w grono kwiaty. Są białe i niepozorne, otwierają się tylko przy odpowiednim oświetleniu słonecznym. Kwiaty są początkowo klejstogamiczne (rodzaj samopylności w zamkniętym pąku kwiatowym), dopiero po pewnym czasie rozwijają się normalne kwiaty, które są zapylane przez małe muchówki. W tym momencie widać, dlaczego łodyżki kwiatowe są tak wysokie: roślina lojalnie umożliwia owadom zapylającym bezpieczny kontakt z kwiatami bez zbliżania się do liści-pułapek. Owoce w postaci trzykomorowych torebek dojrzewają od sierpnia do października.

Podobne rośliny

Komentarze