Jaśmin lekarski

Jasminum officinale L.

Pokrój:
Wysokość:
5-10 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5,8-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty owoce
Kwitnienie:
czerwiec lipiec sierpień wrzesień
Owocowanie:
czerwiec lipiec sierpień
Kolekcje:
Odmiany:
'Aureovariegatum'

Nazwa i pochodzenie

Jaśmin lekarski jest krzewem z rodziny oliwkowatych. A to oznacza, że jest spokrewniony z lilakiem, forsycją, a nawet z jesionem, ale nie ma nic wspólnego z jaśminowcem wonnym, nazywanym nieprawidłowo „jaśminem”. Ten krzew należy do zupełnie innej rodziny hortensjowatych. Botaniczna nazwa rodzajowa Jasminum jest zlatynizowaną formą arabskiego słowa „yasemin”, oznaczającego słodko pachnące rośliny. Epitet gatunkowy zaś znaczy właśnie „lekarski”. Naturalnym obszarem występowania jaśminu lekarskiego są Himalaje, Kaszmir oraz północno-zachodnie Chiny na wysokości od 1800 do 4000 m. Zadomowił się też na Półwyspie Iberyjskim, we Francji i Rumunii, a także na Kaukazie i w Iranie.

Jak wygląda jaśmin lekarski?

Jaśmin lekarski jest zrzucającym jesienią liście pnącym krzewem, dorastającym do wysokości do 5 m. Prowadzony na podporach może sięgnąć nawet do 10 m. Łodygi ma zielone, czworokanciaste, cienkie i długie. Pierzaste liście są ustawione naprzeciwlegle i składają się z pięciu do dziewięciu listków. Listki są eliptyczne, zaostrzone i mają długość 1 do 6 cm.

Kwitnienie od czerwca do września

Jaśmin kwitnie od czerwca do września. Pojedyncze kwiaty zebrane są po kilka sztuk (do dziesięciu) w podbaldachy. Kwiaty są białe, pachnące, o średnicy około 2,5 cm, na szypułkach o długości 0,4 do 2,5 cm. Kielich kwiatowy ma 1 do 3 mm, jest nagi albo skąpo owłosiony. Korona kwiatu jest pięciopłatkowa i ma długość 6 do 12 mm. Owocami jaśminu są owalne jagody. Podczas dojrzewania są ciemnoczerwone, a później zabarwiają się na fioletowo. Jagoda zawiera dwa nasiona.

Zastosowanie jaśminu lekarskiego

Od kwietnia do października jaśmin lekarski może rosnąć w pojemnikach na otwartej przestrzeni – ogród, balkon, taras. Konieczne jest zimowanie w pomieszczeniu.

Podobne rośliny

Komentarze