Jaśmin nagokwiatowy

Jasminum nudiflorum Lindl.

Pokrój:
Wysokość:
2-3 m
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
5,8-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
luty marzec kwiecień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Kolekcje:

Pochodzenie jaśminu 

Jaśmin nagokwiatowy, nazywany „jaśminem zimowym” albo „żółtym jaśminem zimowym”, pochodzi z Azji Wschodniej i północnych prowincji Chin. Należy do rodziny oliwkowatych. Rośnie tam na skalnych zboczach na wysokości od 800 do 4500 m. Do Europy dotarł w 1844 roku i ze względu na swój niezwykle wczesny okres kwitnienia stał się szybko popularną rośliną ogrodową. Poza tym jaśmin nagokwiatowy jest jedynym „prawdziwym” jaśminem, który znosi znaczne spadki temperatury (strefa 7a) i może być uprawiany w naszych warunkach.

Jak wygląda jaśmin nagokwiatowy?

Surowe warunki życia w ojczystych regionach sprawiły, że jaśmin nagokwiatowy połączył w sobie wiele cennych cech: po pierwsze, podczas łagodnych zim już pod koniec grudnia rozwija swoje pierwsze jaskrawożółte kwiaty, i kwitnienie trwa tak do kwietnia. Po drugie, przynależność do rodziny oliwkowatych sprawia, że posiada zmienną formę wzrostu. Może rosnąć jako pnącze, roślina okrywowa albo w doniczce. Jeśli ma rosnąć na wysokość, potrzebuje sztucznej podpory albo innej rośliny. Podobnie jak róże pnące nie wytwarza specjalnych organów czepnych, a za to pnie się z pomocą szczególnie długich i cienkich pędów. Są one czworokątne, początkowo zielone, z czasem drewnieją i zabarwiają się na brązowo. Krzew osiąga wysokość 2 do 3 m i podobną szerokość. Zwisające pędy po dotknięciu ziemi ukorzeniają się i jaśmin potrafi utworzyć gęste zarośla.

Po kwitnieniu jaśmin nagokwiatowy rozwija połyskujące, ciemnozielone liście. Są ustawione naprzeciwlegle i podzielone na trzy listki. Jajowate do wąskoeliptycznych listki mają długość 1 do 3 cm. Ze względu na zielone pędy krzew wygląda jakby był zimozielony, jednak jesienią zrzuca liście.

Kiedy rozwijają się kwiaty jaśminu?

Kwiaty rozwijają się w zimowych miesiącach przed rozwojem liści i stoją pojedynczo na nagich, ubiegłorocznych pędach (stąd epitet gatunkowy: nudiflorum). Obupłciowe kwiaty mają średnicę 2 do 2,5 cm i są pięcio- albo sześciodzielne. Rurkowate kwiaty są intensywnie żółte. W przeciwieństwie do prawie wszystkich przedstawicieli swojego rodzaju kwiaty tego gatunku nie pachną.

Podobne rośliny

Komentarze