Agawa amerykańska

Agave americana L.

Pokrój:
zwarty
Wysokość:
1-2 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
7-8 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
czerwiec lipiec sierpień
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
'Mediopicta' 'Variegata' 'Mediopicta Alba' 'Marginata' ‘Aureovariegata’ ‘Argenteovariegata’

Nazwa i pochodzenie

Agawa amerykańska jest długowieczną rośliną zielną z rodziny agawowatych. Bywa nazywana „rośliną stulecia” (Jahrhundertpflanze albo Century Plant), jako że kwitnie tylko raz, a do wytworzenia kwiatostanu muszą upłynąć dziesiątki lat. Botaniczna nazwa rodzajowa Agave pochodzi od imienia mitologicznej córki Kadmosa i Harmonii (Ἀγαύη). Ojczyzną rośliny są obszary Stanów zjednoczonych oraz Meksyku. Jako roślina ozdobna jest uprawiana w wielu regionach o ciepłym klimacie i może tam czasem dziczeć. Agawa amerykańska należy do najwcześniej przywiezionych do Europy sukulentów po odkryciu Ameryki. Botanik Joachim Camerarius obserwował taką agawę w ogrodzie w Padwie już w 1561 roku.

Jak wygląda agawa amerykańska?

Agawa amerykańska tworzy rozetę liści z krótką łodygą oraz liczne odrośla. Rozeta osiąga wysokość 1 do 2 m i średnicę od 2 do 3,7 m. Zaostrzone liście są mięsiste, sztywne, szarozielone do jasnozielonych, czasem paskowane. Są płaskie albo rynienkowate, gładkie do lekko szorstkich. Mają zwykle 1 do 2 m długości i 15 do 25 cm szerokości. Krawędzie liści są pofalowane do pokarbowanych, z różnej wielkości ząbkami, co 2 do 6 cm. Liście zakończone są stożkowym, połyskującym brązowo kolcem o długości 3 do 5 cm. Woskowy nalot oraz mięsista budowa liści umożliwia agawie gromadzenie wody na czas suszy.

Kwiaty i owoce agawy amerykańskiej

Agawa amerykańska jest rośliną monokarpiczną, co oznacza, że kwitnie tylko raz w życiu i potem obumiera. W okresie kwitnienia wytwarza ze środka rozety liściowej pęd kwiatowy o wysokości 5 do 9 m. Kwiatostan jest wiechowaty, smukły i wyprostowany. Pośrednie zbiory kwiatów w liczbie 15 do 35 są ulokowane w górnej połowie łodygi. Pojedyncze kwiaty są żółtawe, rurkowate i pachnące. Są sześciokrotne i osiągają długość 7 do 10 cm. Owocami są torebki nasienne. Oprócz nasion agawa pozostawia zwykle kilka rozetek potomnych, z których rozwiną się nowe rośliny.

Podobne rośliny

Komentarze