Rumianek pospolity
Matricaria chamomilla L.
Nazwa i pochodzenie
Rumianek pospolity jest jednoroczną rośliną zielną z licznej rodziny astrowatych. Jego pierwotna ojczyzną jest Azja Przednia, Europa Wschodnia i Południowa. Dzisiaj zadomowił się w całej Europie, obu Amerykach i Australii – w Polsce jest archeofitem, czyli przybyszem w pradawnych czasach. Obowiązująca obecnie botaniczna nazwa rodzajowa Matricaria pochodzi od łacińskiego matrix, matricis (kobieta, kobiecy) i nawiązuje do dawnego zastosowania tego zioła w dolegliwościach menstruacyjnych i ciążowych. Greckie słowo „chamaímêlon" znaczy tyle, co „jabłko rosnące na ziemi” i wynika z podobnego do jabłek aromatu niskiej rośliny.
Jak wygląda rumianek pospolity?
Mocno i charakterystycznie pachnąca roślina osiąga wysokość od 15 do 50 cm. Łodyga jest wzniesiona i naga, w górnej części zwykle silnie rozgałęziona. Liście rumianku są ciemnozielone, siedzące, dwu- albo trzykrotnie pierzasto podzielone. Mają długość 4 do 7 cm. pojedyncze działki są równowąskie o szerokości ok. 0,5 mm i mają ostre zakończenie.
Kwiaty i owoce rumianku pospolitego
Od maja do lipca i sierpnia na końcach pędów rozwijają się liczne kwiaty rumianku. Tworzą one kwiatostany w formie koszyczka. Brzegowe kwiaty nibyjęzyczkowe są żeńskie i białego koloru. Kwiaty środkowe są obupłciowe, żółte i rurkowate. Budowa kwiatostanu rumianku przypomina kwiatostan stokrotki, chociaż jest znacznie mniejszy. Koszyczki rumiankowe osiągają średnicę 18 do 25 mm. Wypukłe dno koszyczka jest wewnątrz puste, co odróżnia rumianek pospolity od innych gatunków i podobnych rodzajów (jak na przykład maruna). Owocami są drobne, podłużne niełupki o długości zaledwie 0,1 mm.
Komentarze