Kumkwat japoński

Fortunella japonica (Lour.) Swingle

Pokrój:
Wysokość:
50 cm-3 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5,5-6,5 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty owoce
Kwitnienie:
lipiec sierpień wrzesień
Owocowanie:
wrzesień październik listopad
Miejsce uprawy:
Kolekcje:

Nazwa i pochodzenie

Kumkwat japoński jest wiecznie zielonym niewielkim drzewem lub krzewem z rodziny rutowatych. Rodzaj botaniczny liczy sześć gatunków. Nazwę rośliny można przetłumaczyć jako „złota pomarańcza”, jako że wywodzi od kantońskiego 金橘 (gām-gwat), czyli „złoto” + „pomarańcza”. Nazwa rodzajowa upamiętnia szkockiego botanika Roberta Fortune’a. Przez długi czas kumkwat zaliczano do cytrusów. Dopiero w 1915 roku Walter Swingle rozdzielił te dwa rodzaje. Kumkwat ma swoją ojczyznę w południowej Azji. Istnieją pisemne chińskie wzmianki o kumkwacie pochodzące z 118 roku p.n.e. Uprawiano go też w Wietnamie i Japonii.

Jak wygląda kumkwat japoński?

Kumkwat japoński (nazywany też kumkwatem okrągłym od kształtu owoców) wyrasta na gęsto ulistnione, kompaktowe, bogato rozgałęzione niewielkie drzewko. Na otwartej przestrzeni ogrodu dorasta do 3 m wysokości, natomiast w doniczce osiąga wysokość od 0,5 do 2 m, rzadko więcej. Liście ma ciemnozielone, lancetowate, o długości ok. 5 cm i szerokości ok. 2 cm. Pędy kumkwatu są lekko spłaszczone, gładkie w dotyku, czasem z drobnymi kolcami. Mocno ugałęziona roślina przypomina zewnętrznie raczej krzew, niż drzewo, co jednak w niczym nie umniejsza jej walorów. Jest to ważna zaleta dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na duże egzemplarze roślin w mieszkaniu i ogrodzie. Chociaż kumkwat znosi krótkotrwałe lekkie mrozy, musi być przezimowany w ciepłym pomieszczeniu. Jego zaleta polega na tym, że może być wyniesiony na zewnątrz wczesną wiosną i schowany jesienią znacznie później, niż na przykład bardzo ciepłolubne cytrusy.

Kwiaty kumkwatu są małe i śnieżnobiałe!

Kwiaty kumkwatu japońskiego są małe (1 do 1,5 cm), ale bardzo liczne, śnieżnobiałe, roztaczające w głównym okresie kwitnienia wczesnym latem lub jesienią (sierpień-wrzesień) swój słodkawo-korzenny aromat. Jeśli zima jest wyjątkowo ciepła, kumkwat może zakwitnąć już na wiosnę. Jesienią mogą pojawić się kwiaty po raz drugi. Kwiaty wyrastają w kątach liści pojedynczo, po dwa albo po trzy, wyglądają podobnie, jak kwiaty cytrusów.

Owoce kumkwatu

Jeśli roślina czuje się na swoim stanowisko komfortowo, obficie pojawiają się kuliste albo lekko podłużne owoce o średnicy 2 do 3 cm. Mają pomarańczowy kolor i gładką skórkę, ważą ok. 15-20 g. Ich smak jest słodki i kwaśny zarazem. Można spożywać całe owoce ze słodką skórką i soczystym kwaśnym miąższem. Owoce kumkwatu dojrzewają po 3-5 miesiącach, a więc czas zbioru przypada u nas na miesiące zimowe. Zdarza się, że po roku obfitych zbiorów następuje sezon ze skąpym owocowaniem.

Podobne rośliny

Komentarze