Czeremcha zwyczajna

Prunus padus L.

Pokrój:
Wysokość:
7-15 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
6,5-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty owoce
Kwitnienie:
kwiecień maj
Owocowanie:
lipiec sierpień
Miejsce uprawy:
Kolekcje:
Odmiany:
‘Plena’ ‘Watereri’ ‘Globosum’ 'Colorata'

Skąd pochodzi czeremcha zwyczajna?

Czeremcha zwyczajna jest drzewem albo dużym krzewem z rodziny różowatych. Łacińska nazwa Prunus padus znaczy tyle, co „śliwa znad rzeki Pad’. Gatunek jest rozpowszechniony w całej Europie, północnej Azji i Japonii. Bardzo przypomina pochodzącą z Ameryki czeremchę amerykańską (Prunus serotina).

Jak wygląda czeremcha zwyczajna?

Czeremcha zwyczajna rośnie przeważnie jako drzewo o wielu pniach albo krzew z lekko zwieszonymi gałęziami. W formie drzewa może osiągnąć wysokość do 15 m, jako krzew dorasta do 10 m. Drzewo czeremchy tworzy nisko osadzoną, gęsto ulistnioną koronę o stożkowym kształcie. Starsze egzemplarze wykazują raczej kolumnowe korony. Pień jest stosunkowo prosty, o średnicy do 60 cm. Charakterystyczną cechą czeremchy zwyczajnej jest duża łatwość tworzenia pędów odroślowych. Przeciętny wiek dożywany przez tę roślinę wynosi 60 lat, a najwyższy zanotowany – 80 lat. Kora jest gładka i ciemnoszara, zraniona wydziela ostry, nieprzyjemny zapach, chroniący roślinę przed zgryzaniem przez zwierzynę. Tylko bardzo stare drzewa mają podłużnie spękaną korę. Skrętolegle ustawione liście są na wierzchniej stronie ciemnozielone, matowe i pomarszczone, a na dolnej szarozielone. Mają krótkie ogonki, długość blaszki liściowej 6 do 12 cm, kształt eliptyczny albo podłużny odwrotniejajowaty. Nasada liścia jest sercowata, koniec mocno zaostrzony.

Kwiaty i pestkowce 

W maju rozwijają się białe kwiaty czeremchy zwyczajnej. Mają średnicę 1 do 1,5 cm, są zebrane w luźne grona, które początkowo stojące, z czasem zaczynają zwisać. Kwiaty są pięciopłatkowe, promieniście symetryczne, po 12 do 30 w kwiatostanie, mocno aromatyczne. Owocami są pestkowce - początkowo czerwone, potem połyskująco czarne i kuliste o średnicy 6 do 8 mm, dojrzewają pod koniec lipca.

Podobne rośliny

Komentarze