Brzoskwinia zwyczajna

Prunus persica (L.) Batsch

Pokrój:
wzniesiony rozłożysty
Wysokość:
1-8 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
6,6-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty owoce
Kwitnienie:
kwiecień
Owocowanie:
lipiec sierpień wrzesień październik
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
Prunus persica var. platycarpa – brzoskwinia płaskoowocowa Prunus persica var. nucipersica - nektarynka

Nazwa i pochodzenie

Brzoskwinia zwyczajna (albo właściwa) jest drzewem z rodziny różowatych. Badania wykazały, że selekcję hodowlaną brzoskwini w celu powiększenia owoców rozpoczęto w południowych Chinach ponad 8000 lat temu. Gatunek trafił z czasem do Persji, a stamtąd do Grecji, a dalszych wiekach Rzymianie przenieśli go do Europy Centralnej. Ojczyzna brzoskwini nie jest dokładnie znana, ale przypuszcza się, że spotykany w północnych Chinach gatunek Prunus davidiana jest albo dziką formą uprawianej dzisiaj brzoskwini, albo bardzo jej bliski. Epitet gatunkowy powstał od łacińskiego malum Persicum, pochodzącego od greckiego μῆλον Περσικόν (mêlon Persikón) = „perskie jabłko”.

Jak wygląda brzoskwinia zwyczajna?

Brzoskwinia zwyczajna jest drzewem dorastającym do wysokości od 1 do 8 m. Gałęzie ma proste i nagie. Młode pędy są od słonecznej strony zabarwione na czerwono, a z drugiej strony zielone. Naprzemianlegle ustawione liście posiadają ogonek i blaszkę liściową. Ogonek liścia ma długość 1 do 1,5 cm, blaszka zaś 8 do 15 cm, przy szerokości 2 do 4 cm. Liście mają kształt lancetowaty z szeroką klinowatą podstawą oraz zaostrzoną końcówką. Krawędź jest zwykle podwójnie mniej lub bardziej delikatnie ząbkowana. Liść jest najszerszy w połowie długości. Górna i dolna strona liścia jest ciemnozielona i naga. W stadium pąka liście są zwinięte.

Owoce brzoskwini - dojrzewają od lipca do października

W naszym regionie kwitnienie brzoskwini zwyczajnej przypada na kwiecień, przed rozwojem liści. Pojedyncze zwykle kwiaty mają bardzo krótkie szypułki, albo są prawie siedzące. Obupłciowe kwiaty mają średnicę 2,5 do 3,5 cm, są promieniście symetryczne i pięciokrotne. Płatki kwiatowe są przeważnie ciemnoróżowe, rzadko bladoróżowe. Mają do 2 cm długości i są owalne. Pręciki w liczbie około dwudziestu są najczęściej czerwonawe, rzadziej żółte. Owocami brzoskwini są pestkowce o średnicy 4 do 10 cm i podłużnej bruździe. Skórka owocu jest bladozielona albo żółta, od strony słońca czerwonawo zabarwiona, pokryta zamszowymi włoskami, ale przy tym gładka. Miąższ owocu jest soczysty, bladozielony albo pomarańczowy. Okrągławe nasiono posiada grubą, pomarszczoną skorupkę i jest bardzo twarde. Owoce dojrzewają – w zależności od odmiany – od lipca do października.

Podobne rośliny

Komentarze