Porady

Na co zwrócić uwagę wybierając parasol ogrodowy?

0 (0 opinii)

Parasol ogrodowy sprawdzi się latem nie tylko do zapewnienia przyjemnego cienia w upalny dzień, ale także by chronić przed nieoczekiwanym deszczem. Jaki parasol ogrodowy wybrać? Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu, aby wybrać idealny model?

Rodzaje parasoli ogrodowych

Na rynku dostępne są trzy najpopularniejsze rodzaje parasoli ogrodowych. Wyróżnia się:

  • Parasol ogrodowy na pojedynczym stelażu, który jest montowany przy tarasie. Takie tradycyjne konstrukcje czasami mają łamany stelaż, który zapewnia możliwość regulacji oraz różne wielkości oraz kształty: okrągły oraz prostokątny.
  • Parasol zintegrowany ze stołem – wyróżnia się stabilnością i tym, że jest odporny na silne podmuchy wiatru. Jest to bardzo mocna konstrukcja, zapewnia cień osobom siedzącym przy stole. Przy okazji nie zajmuje niepotrzebnie dodatkowego miejsca.
  • Parasol grzewczy to opcja dla osób ceniących sobie ciepło i przytulne spotkania ze znajomymi. Powietrze wokół parasola jest ogrzewane za pomocą gazu z butli, co umożliwia skuteczne ogrzanie niewielkiego obszaru do kilku metrów od źródła ciepła. Parasol grzewczy jest mobilny i z łatwością można zmienić jego miejsce. Dzięki niemu spędzisz czas komfortowo nawet w chłodny jesienny dzień.

Jaki powinien być wykonany porządny parasol ogrodowy?

Decydując się na zakup idealnego parasola ogrodowego, należy wziąć pod uwagę jego budowę oraz materiał, z którego jest wykonany. Podstawa parasola musi być trwała i stabilna. Dodatkowo nie może być podatna na żadne przesunięcia i uszkodzenia. Dlatego warto rozejrzeć się za takim modelem, który będzie należał do tych masywniejszych. Najbardziej cenione są podstawy betonowe, ponieważ są odporne na przewrócenie np. podczas silnego wiatru. Mimo że są cięższe, gwarantują trwałość konstrukcji.

Materiał, z którego jest wykonany parasol, a dokładniej jego gęstość, to kolejna istotna kwestia. Im większa gęstość, tym skuteczniejsza ochrona przed promieniami słonecznymi. Dodatkowo, materiał na parasol ogrodowy musi znieść każde warunki pogodowe i czynniki atmosferyczne, takie jak wahania temperatury, działanie deszczu czy światła słonecznego. Poza tym powinien być odporny na uszkodzenia i łatwy do wyczyszczenia, aby całość zachowała się jak najdłużej w satysfakcjonującym nas stanie. Dobrze sprawdzają się tworzywa sztuczne, takie jak poliester, który jest wodoodporny i nie niszczy się, nawet gdy jest wystawiony na działanie intensywnego promieniowania słonecznego.

Cechy, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu

Jaki parasol ogrodowy wybrać? Przed zakupem należy zdecydować jaka wielkość parasola będzie odpowiednia (średnica musi być na tyle duża, aby osłoniła przed słońcem wszystkich gości). Dostępne są parasole w rozmiarach od 2,5 do 5,5 metrów. Materiał, z którego jest wykonany, musi być wodoodporny i dobrze znosić wszystkie warunki pogodowe, jakie mogą się pojawić. Poza tym musi być łatwy w montażu oraz posiadać regulację wysokości. Powinien być także solidny oraz bezpieczny, a jego podstawa na tyle ciężka, żeby parasol nie przewrócił się na skutek silniejszego podmuchu wiatru. Nie należy zapominać o aspekcie wizualnym. Warto wybrać taki model, który będzie pasował do domu i ogrodu, dzięki czemu będzie również stanowił element dekoracyjny w gospodarstwie.

Zainwestuj w dobry parasol ogrodowy i stwórz w swoim ogrodzie enklawę, w której będziesz spędzać miłe chwile, korzystając z kojącego cienia w upalne i słoneczne dni.

0 (0 opinii)