Sosna kalabryjska 

Pinus brutia Ten.

Pokrój:
Wysokość:
30-35 m
Wilgotność gleby:
Typ gleby:
Odczyn gleby:
5,5-6 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:
Kolekcje:
Odmiany:
pinus brutia var. brutia pinus brutia var. eldarica pinus brutia var. pendulifolia pinus brutia var. pityusa

Pochodzenie sosny kalbaryjskiej

Sosna kalabryjska ma swoją ojczyznę we wschodnim obszarze śródziemnomorskim, wokół Morza Czarnego oraz w zachodniej Azji. Można ją znaleźć na wyspach egejskich i na Krecie, w Turcji i Libanie, na Krymie, w Bułgarii i Gruzji. Po raz pierwszy została sosna kalabryjska opisana przez włoskiego botanika Michele Tenore’a jako Pinus brutius. Nazwa rodzajowa Pinus była używana już przez Rzymian wobec różnych gatunków sosen. Epitet gatunkowy, skorygowany na brutia, wywodzi się od nazwy rzymskiego regionu Brutium, gdzie dzisiaj leży Kalabria. W obrębie gatunku sosny kalabryjskiej rozróżnia się cztery odmiany botaniczne:

  • Pinus brutia var. brutia

  • Pinus brutia var. eldarica

  • Pinus brutia var. pendulifolia

  • Pinus brutia var. pityusa

Jak wygląda sosna kalbaryjska?

Sosna kalabryjska jest wiecznie zielonym drzewem iglastym, dorastającym do 30-35 m wysokości. Prosty albo lekko wygięty pień osiąga pierśnicę do 150 cm, a wyjątkowo nawet do 210 cm. Wzniesione gałęzie tworzą piramidalną do zaokrąglonej, luźną koronę. Młode pędy są początkowo niebieskawozielone, później żółtawe i w końcu szare. Igły rosną parami albo rzadko po trzy w pęczku. Są jasno- albo ciemnozielone, sztywne, czasem mają długość tylko 5 cm, najczęściej 10-18, a wyjątkowo nawet 29 cm i grubość 1-1,5 mm. Igły sosny kalabryjskiej pozostają na drzewie 1,5 do 2,5 roku.

Kwiaty i szyszki sosny

Szyszki męskie rosną ułożone spiralnie w grupach. Są żółte, krótkocylindryczne, o długości 1-2 cm. Szyszki żeńskie rosną pojedynczo, parami albo po trzy, rzadko po cztery w okółku. Mają krótkie szypułki, są prawie siedzące i ustawione prawie prostopadle do gałązki. Zamknięte mają kształt stożkowy, jajowaty albo prawie okrągły. Długość szyszki wynosi często tylko 4 cm, a przeważnie 6 do 11 cm, czasami do 13 cm, przy średnicy 3 do 5 cm. Otwarte szyszki mają średnicę 5 do 8 cm. Nasiona sosny kalabryjskiej są odwrotniejajowate, o długości 6-7 mm i szerokości ok. 5 mm. Skrzydełka są duże, o długości 14-20 mm i szerokości 8-11 mm. Nasiona dojrzewają dwa lata po zapyleniu kwiatów.

Podobne rośliny

Komentarze