Lebiodka majeranek
Origanum majorana L.
Nazwa i pochodzenie
Lebiodka majeranek, albo majeranek ogrodowy, jest wieloletnią rośliną zielną, a czasem półkrzewem, z rodziny jasnotowatych (wargowych). Do botanicznego rodzaju Origanum należy około 40 gatunków. Etymologicznie nazwa rodzajowa oznacza „jasność gór” i wywodzi się od greckich słów όρος (óros) = „góry” i γάνος (gános) = „jasność”. Majeranek ogrodowy jest czasem mylony z „dzikim majerankiem”, czyli oregano (lebiodka pospolita). Ojczyzną majeranku jest Azja Mniejsza i Cypr. Jako znana od starożytności roślina przyprawowa i lecznicza, zadomowiony jest w rejonie śródziemnomorskim. W XVI wieku majeranek trafił do krajów na północ od Alp i jest do dzisiaj powszechnie uprawiany. Afrodyta, bogini miłości i piękna, wskazała majeranek jako symbol szczęścia.
Jak wygląda lebiodka majeranek?
W swoim naturalnym środowisku lebiodka majeranek rośnie jako wieloletni półkrzew. W naszych warunkach ciepłolubna roślina jest zwykle uprawiana jednorocznie, jako że nie jest w pełni zimoodporna. Dorasta w ogrodzie do 30-80 cm wysokości. Łodygi są czterokanciaste, czerwonobrązowe, szaro omszone i mocno rozgałęzione. Liście majeranku są ustawione naprzeciwlegle, eliptyczne do prawie okrągłych, całobrzegie, o długości 2-3 cm, szarozielone i delikatnie owłosione z gruczołkami.
Kwiaty i owoce majeranku ogrodowego
Małe białe, czasem lekko różowo zabarwione kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia. Rozwijają się w kątach okrągłych podsadek (liści) w formie zwartych, prawie kulistych albo czworokątnych, kłosowatych główek. Kwiaty są obupłciowe, pięciokrotne, lekko owłosione z małymi gruczołkami. Korona ma 3 do 7 mm i jest dwuwargowa. Owocami majeranku są rozłupnie z bardzo drobnymi nasionami. Mają jasnobeżowy kolor i charakterystyczny dla majeranku zapach.
Komentarze