Lantana pospolita

Lantana camara L.

Pokrój:
Wysokość:
3-8,5 cm
Wilgotność gleby:
Odczyn gleby:
6-7 pH
Podlewanie:
Ozdobne:
kwiaty
Kwitnienie:
maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik
Owocowanie:
Miejsce uprawy:
Stanowisko:

Skąd pochodzi lantana pospolita?

Lantana pospolita jest wiecznie zielonym półkrzewem z rodziny werbenowatych. Ta tropikalna piękność pochodzi z obszarów od Meksyku do Ameryki Środkowej, jak również z północnej części Ameryki Południowej oraz Wysp Karaibskich. W wilgotnych i gorących regionach Afryki i Australii ta subtelna roślina przestaje być delikatna i nieśmiała, i rozprzestrzenia się ponad miarę. Jej uprawa została tam nawet częściowo zakazana. W naszym klimacie podobne niebezpieczeństwo nie istnieje i lantana pospolita może spokojnie przemieniać nasze balkony i tarasy w kolorowe oazy.

Jak wygląda lantana pospolita?

Rośnie jako półkrzew ze zwisającymi, szorstkimi gałązkami. Łodyga jest czworokątna z drobnymi kolcami. Naprzeciwlegle umieszczone liście mają ogonki o długości 1-2 cm i blaszki liściowe nieco pomarszczone o długości 3 do 8,5 cm i szerokości 1,5 do 5 cm. Są jajowate do podłużnych z zaokrągloną, prawie sercowatą podstawą. Krawędź jest pokarbowana do piłkowanej. Powierzchnia liści jest szorstka z powodu krótkich, sztywnych włosków. Roztarty liść wydziela mocny, nieprzyjemny zapach.

Kwiaty i owoce lantany

Na szczycie łodygi rozwijają się kwiaty zebrane w główkowate kwiatostany. Kwiaty zewnętrzne są większe (8-10 mm średnicy) i nieregularne, natomiast wewnętrzne mają równe płatki korony i mniejszą średnicę. Osobliwością lantany pospolitej jest jej zdolność zmiany barwy kwiatów podczas kwitnienia. Pojawiające się od maja do października rurkowate kwiaty zmieniają się z pomarańczowych na żółte albo karminowe. Istnieją też odmiany o kwiatach białych albo różowych. Kto lubi mieć w mieszkaniu barwne potpourri z wielu jaskrawych letnich kolorów, lantana pospolita zapewni ciągle zmieniający się barwny układ. Pąki kwiatowe rozwijają się od zewnątrz do środka, tak że ostatnie kwiaty zakwitają na przykład na żółto, podczas gdy inne, z upływem czasu, prezentują mocny pomarańcz. Wyhodowano także odmiany, które pozostają prawie jednobarwne. Owocami lantany są pestkowce. Mają kulisty kształt i średnicę ok. 5-7 mm. Dojrzewając zabarwiają się na metaliczny kolor ciemnopurpurowy do czarnego.

Uwaga: Wszystkie części rośliny są trujące, a szczególnie dojrzałe i niedojrzałe owoce.

Podobne rośliny

Komentarze