Zimowy ogród – jakie rośliny wybrać?
Coraz więcej osób decyduje się na założenie zimowego ogrodu. Jest to idealne miejsce do wypoczynku, a także ciekawy sposób na aranżację przestrzeni. Dobierając rośliny, trzeba pamiętać, że muszą być dopasowane do warunków panujących w ogrodzie. Na co zwrócić uwagę, urządzając oranżerię?
Rośliny w zimowym ogrodzie – jak wybrać?
Każdy zimowy ogród jest inny. Projektując go, należy mieć na uwadze miejsce, w którym się znajduje. Jest to bardzo istotne ze względu na stopień nasłonecznienia. Tylko rośliny dopasowane do panującej wewnątrz temperatury, a także ilości światła, dobrze zaaklimatyzują się w ogrodzie. W oranżerii, która znajduje się na wschodzie bądź zachodzie, można postawić na gatunki takie jak paprocie, bluszcze czy filodendrony. W zimowym ogrodzie wystawionym na stronę południową zagościć mogą gatunki uwielbiające ciepło, takie jak oleandry czy figowce. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę również na ogrzewanie – warto je zapewnić, aby rośliny miały zapewnione jak najlepsze warunki. Najlepszym rozwiązaniem dla początkujących jest wyposażenie oranżerii w rośliny pochodzące z tej samej strefy klimatycznej. Dzięki temu dobrze odnajdą się we wspólnej przestrzeni. Ogród zimowy kiedyś kojarzył się jedynie z ekskluzywnymi domami, jednak obecnie to rozwiązanie robi się coraz bardziej powszechne. Rynek pierwotny oferuje wiele możliwości – a wszyscy miłośnicy roślin, wybierając dom jednorodzinny, powinni rozważyć założenie ogrodu zimowego.
Na jaki ogród zimowy się zdecydować – śródziemnomorski czy azjatycki?
Oranżerie od strony południowej mogą zostać zaaranżowane przy pomocy roślin śródziemnomorskich. Latem wymagania roślin będą spełnione, jednak zimą należy dogrzać przybudówkę do 10-15 stopni Celsjusza. Ogród śródziemnomorski ma wiele zalet, szczególnie dla początkujących. Nie jest trudny w utrzymaniu, a rośliny wymagają stosunkowo niewiele. W takiej oranżerii można postawić m. in. na cytrusy, oleandry, gardenie, palmy czy storczyki. Jeśli planujemy przez cały rok utrzymać wyższą temperaturę (na poziomie 20 stopni Celsjusza), powinniśmy zainteresować się roślinnością tropikalną. Świetnie sprawdzą się rośliny azjatyckie, takie jak bambusy, figowce pnące czy herbata chińska. A jakie rośliny preferują niższe temperatury, oscylujące w granicach 10 stopni? Są to rośliny zimnolubne, m.in. kamelie, lawenda francuska, a także azalie. Ostateczny wybór odpowiednich roślin powinien być podyktowany naszymi osobistymi preferencjami, położeniem oranżerii, a także temperaturą, jaką planujemy utrzymać wewnątrz pomieszczenia.
Ogród zimowy – praktyczne wskazówki
Wybierając rośliny, uwzględnione powinny być ich specyficzne wymagania. Gatunki nie mogą się od siebie za bardzo w tym względzie różnić, tak, aby dobrze czuły się w takim samym środowisku. W oranżerii musimy zatroszczyć się o odpowiednią wentylację oraz zapewnienie optymalnej temperatury. To jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest prawidłowe rozmieszczenie roślin. Trzeba mieć na uwadze przede wszystkim tempo ich wzrostu. Wysokie rośliny najlepiej jest ustawić przy ścianie, a te niższe na brzegach. Stworzymy w ten sposób naturalne piętra roślinne. Oczywiście należy też wziąć pod uwagę padające z większych roślin cienie. Rośliny cieniolubne warto jest ustawić właśnie pod bardziej okazałymi gatunkami. W lato rośliny muszą być podlewanie codziennie. Nie można też zapomnieć o wietrzeniu pomieszczenia.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.