Porady

Szanuj wodę w ogrodzie - sposoby na oszczędne gospodarowanie wodą w ogrodzie domu jednorodzinnego

0 (0 opinii)

Racjonalne korzystanie z wody powinno stać się dobrym nawykiem każdego właściciela domu jednorodzinnego. Na świecie z roku na rok występują bowiem coraz dłuższe i poważniejsze susze, a w wielu miejscach dostęp do wody staje się wręcz luksusem. Jednocześnie – posiadając własny ogródek – doskonale zdajemy sobie sprawę z istotnej roli jego systematycznego podlewania. Jak zatem szanować wodę, a zarazem w prawidłowy sposób zadbać o przydomowy trawnik i ozdobne krzewy?

Wybierzmy automatyczne systemy nawadniające

Ogród możemy podlewać na dwa sposoby – ręczny i automatyczny. Choć pierwszy z nich jest o wiele popularniejszy, wymaga od nas także poświęcenia własnego czasu i sił oraz generuje większe zużycie wody. Jeżeli więc zależy nam na ograniczeniu poboru tej cieczy z sieci wodociągowej, zdecydujmy się na wykonanie zautomatyzowanego systemu nawadniania. Taka instalacja zapewni roślinom optymalną ilość wody, eliminując konieczność ich ręcznego podlewania oraz precyzyjnie dawkując płyn. Co więcej, możemy wyposażyć ją w czujniki wilgotności i deszczu. Dzięki temu będzie ona uruchamiać się tylko w suche dni, gdy kwiaty lub krzewy rzeczywiście będą potrzebować porcji wody.

Pamiętajmy o rozsądku podczas podlewania trawnika i kwiatów

Jeżeli jesteśmy właśnie na etapie przeglądania projektów domów, to także najlepszy czas na zaplanowanie instalacji zraszającej do trawnika. Warto wcielić ją w życie już w trakcie budowy – a jeszcze przed posianiem dekoracyjnej murawy. Taki system obejmuje specjalne przewody rozprowadzone pod powierzchnią ziemi oraz wynurzające się zraszacze, które znikają pod poziomem terenu po zakończeniu podlewania. W konsekwencji nie musimy pamiętać o ich przestawianiu przed koszeniem ani zaprzątać sobie głowy rozwijaniem węża i ręcznym spryskiwaniem trawnika. Jeśli na tarasie lub parapetach ustawiliśmy donice z kwiatami, również i w ich przypadku warto zrezygnować z tradycyjnego podlewania. Możemy wykorzystać pojedyncze kroplowniki, które nawadniają roślinę bezpośrednio przy jej korzeniach, ograniczając zużycie i parowanie wody. Warto także rozważyć zastosowanie systemu mikronawadniania, ułatwiającego precyzyjne dawkowanie cieczy w postaci kropel, mgły lub rozprysku.

Wykorzystajmy deszczówkę do podlewania i prac porządkowych

Poszukujemy dodatkowych możliwości, aby zminimalizować pobór wody z sieci? Zdecydujmy się gromadzenie deszczówki. Nawet krótka ulewa pozwoli nam zebrać z niewielkiego dachu od kilkudziesięciu litrów płynu wzwyż. Taka ilość w zupełności wystarczy do podlania kwiatów w donicach czy niedużego ogródka warzywnego. Z uwagi na wysoką czystość deszczówki, możemy wykorzystać ją również do umycia swojego samochodu bądź mebli i narzędzi ogrodniczych. Aby zbierać wodę opadową, możemy skorzystać z plastikowego, nieprzezroczystego pojemnika ustawionego pod rynną lub zakupić specjalne, bardziej estetyczne zbiorniki dedykowane do tego celu. Możemy również wziąć pod uwagę montaż większych, podziemnych zasobników, do których przekierowywana będzie woda z rynien.

Nawet codzienna pielęgnacja ogrodu czy samochodu to doskonała okazja do szanowania wody. Wystarczy, że zadbamy o odpowiedni sposób nawadniania roślin, a do podlewania i mycia wykorzystamy deszczówkę. Dzięki temu z pewnością zauważymy spadek wysokości rachunków za wodę z sieci, a zarazem przyczynimy się do walki z coraz większymi zmianami klimatycznymi, objawiającymi się częstą i poważną suszą w wielu rejonach świata.

Nabywając projekty domów np. od MURATORA, warto odpowiednio wcześniej przemyśleć tematykę ogrodu przydomowego. Planujemy przydomowy ogród w taki sposób, aby późniejsze utrzymanie ogrodu nie tylko było przyjazne dla środowiska, ale także nie wiązało się ze znacznymi dla nas kosztami wynikającymi z potrzeby pobierania wody z wodociągów.

0 (0 opinii)