Porady

Róże – pielęgnacja jesienią

0 (0 opinii)

Róże to niezwykle dostojne kwiaty, urzekające swoim pięknem oraz subtelnym zapachem. Są jednak dość delikatne, dlatego przed nadejściem zimy wymagają szczególnej uwagi oraz wykonania właściwych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki temu wraz z wiosną pojawią się na nich niepowtarzalne i okazałe kwiaty.

Przycinanie róż jesienią

Przycinanie to kluczowy zabieg pielęgnacyjny w przypadku róż. Należy jednak unikać go jesienią, co mogłoby doprowadzić do osłabienia roślin. W okresie jesieni rany powstałe w wyniku cięcia znacznie wolniej regenerują się. Natomiast niskie temperatury mogą sprawić, że róże stają się wówczas znacznie bardziej podatne na przemarznięcie. Zatem jesienią warto usunąć tylko słabe oraz chore pędy, na przykład porażone chorobami. Natomiast warto zaczekać z głównym przycinaniem do wiosny. Wówczas zmobilizuje to roślinę do obfitszego wzrostu oraz pozwoli uzyskać lepsze kwitnienie. Podczas przycinania należy wykorzystywać tylko czysty oraz ostry sekator. Nieostre narzędzie może pozostawiać rany, do których przedostają się mikroorganizmy, powodujące choroby roślin. Dlatego przed każdym użyciem sekatora należy zdezynfekować ostrze, aby unikać przenoszenia chorób.

Jak prawidłowo nawozić róże podczas jesieni?

Istnieje wiele kompozycji nawozowych, które można stosować w okresie jesieni. Są to tak zwane nawozy jesienne, które zawierają głównie potas oraz fosfor. Składniki te pozwalają na szybsze drewnienie pędów, przez co rośliny  stają się dużo bardziej odporne na przemarznięcie w okresie zimy. Róże należy nawozić we wrześniu, najpóźniej zaś na początku października. Zabieg ten należy wykonywać przed nadejściem pierwszych przymrozków. W innym przypadku składniki pokarmowe nie zostaną wykorzystane przez rośliny.

null

Należy natomiast stanowczo unikać w okresie jesieni nawożenia nawozami zawierającymi duże ilości azotu. Wyklucza to zatem możliwość stosowania popularnej gnojówki z pokrzyw lub skrzypu polnego. Azot pobudza rośliny do intensywnego wzrostu, natomiast jesienią róże nie miałyby szansy na zdrewnienie pędów. Doprowadziłoby to w konsekwencji do ich przemarznięcia, nawet przy stosunkowo niedużych mrozach. Zatem nawożenie azotem należy odłożyć na okres wiosny, kiedy to róże będą wykazywać w bardzo duże zapotrzebowanie na ten składnik pokarmowy. Dobrym sposobem na wzmocnienie kondycji roślin jest także usunięcie warstwy wierzchniej ziemi dookoła rośliny oraz ułożenie tam kompostu, lub też ziemi torfowej wymieszanej z ziemią ogrodową. Należy natomiast unikać świeżego obornika, który nie jest tolerowany przez róże.

Ochrona róż przed zimą

Róże wielkokwiatowe, a także róże miniaturowe oraz rabatowe warto zabezpieczyć przed zimą przez kopczykowanie. Wówczas należy usypać kopczyk stworzony z kompostu lub ziemi dookoła rośliny. Tego typu kopiec powinien osiągać wysokość około 20 cm. Chroni się w ten sposób korzenie oraz pień rośliny, zapobiegając przebarwieniu się, zwłaszcza w bezśnieżną zimę. Natomiast w przypadku wyższych krzewów można okrywać je słomą, gałęziami, ale także specjalnymi włóknami, które dostępne są w sklepach ogrodniczych. Doskonale sprawdzić się może agrowłóknina biała, która skutecznie chroni rośliny przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, a w szczególności przed niskimi temperaturami. Róże pienne oraz róże rosnące w pojemnikach należy okryć matami słomianymi. Z kolei dzikie róże nie wymagają okrywania oraz zabezpieczenia przed zimą, gdyż są niezwykle odporne nawet na działanie bardzo niskich temperatur powietrza. Ciekawe porady na temat róż odnaleźć można na stronie https://poradnikogrodniczy.pl/roze.php.

0 (0 opinii)