Porady

Rodzaje napędu w urządzeniach ogrodowych – jaki wybrać?

0 (0 opinii)

Przed sezonem ogrodowym warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i narzędzia, dzięki którym skutecznie, szybko i wygodnie zajmiemy się pielęgnacją roślin oraz trawnika. W sprzedaży dostępne są setki, a nawet tysiące różnego rodzaju produktów usprawniających pracę w ogrodzie. Większość z nich zasilania jest przewodowo za pomocą energii elektrycznej, podczas gdy reszta wyposażona jest w silniki spalinowe. Ostatnio coraz częściej doszukać się można rozwiązań akumulatorowych, które łączą w sobie wygodę obsługi sprzętu elektrycznego oraz mobilność narzędzi spalinowych. Które z tych rodzajów napędu sprawdzą się najlepiej w danym ogrodzie? Wszystkie te kwestie omówimy w dzisiejszym poradniku!

Narzędzia ręczne – tanie, trwałe i ekologiczne

Jak wyjaśniają specjaliści iSprzęt, do podstawowego sprzętu każdego ogrodnika trzeba zaliczyć lekkie i poręczne narzędzia ręczne. W grupie tej znajdziemy m.in. ręczne nożyce do gałęzi, sekatory, grabie, ręczne kosiarki bębnowe, szpadle czy widły. Tego typu produkty nie należą do skrajnie drogich, są bardzo wytrzymałe, proste w budowie oraz obsłudze. Do działania nie wymagają żadnego źródła energii – poza siłą naszych mięśni. Tym samym nie należą do skrajnie wydajnych i praca nimi w ogrodzie o sporej powierzchni wymagać będzie dużego nakładu sił i ogromu czasu.

Silnik elektryczny – lekki i niezawodny

Najpopularniejszym i jednocześnie najprostszym rodzajem napędu w urządzeniach ogrodowych jest silnik elektryczny. Do głównych jego zalet zalicza się przede wszystkim niska waga, przystępna cena (zdecydowanie niższa w porównaniu do modeli z silnikami spalinowymi lub akumulatorowymi), niskie koszty eksploatacji i serwisowania oraz wysoka poręczność i brak wytwarzanych spalin podczas pracy. Przewodowe urządzenia ogrodowe wyróżniają się też względnie wysoką mocą. Ponadto nie wymagają wcześniejszego rozgrzewania przed przystąpieniem do pracy pod pełnym obciążeniem – są zawsze gotowe do działania!

Silnik spalinowy – moc ponad wszystko

Można powiedzieć, że sprzęt o napędzie spalinowym leży po obu skrajnych wartościach wydajności i komfortu użytkowania. Dlaczego? Ponieważ silniki spalinowe dysponują największą mocą wśród urządzeń ogrodowych. Stąd też wykorzystywane są najczęściej w produktach półprofesjonalnych i profesjonalnych. Sprzęt z napędem spalinowym jest również w pełni mobilny, a zatem działa niezależnie od dostępu do źródła energii elektrycznej (do pracy wymaga jednak łatwopalnego paliwa).

Niestety ma również swoje gorsze strony. Mianowicie urządzenia spalinowe są dosyć ciężkie, co w przypadku produktów trzymanych w rękach nie jest bez znaczenia. Podczas pracy wytwarzają szkodliwe dla operatora i środowiska spaliny, co jednoznacznie wyklucza zastosowanie tego typu urządzeń w pomieszczeniach zamkniętych lub o ograniczonej cyrkulacji powietrza. To, co najbardziej jednak przeraża użytkowników, to skomplikowany i niekiedy drogi proces serwisowania oraz eksploatacji urządzenia. Trzeba pamiętać, że silnik spalinowy składa się z wielu ruchomych elementów, które wymagają idealnego spasowania, smarowania i wydajnego układu odprowadzania ciepła. Pominięcie któregoś z tych elementów grozi poważną i kosztowną usterką.

Zasilanie akumulatorowe – kiedy ma sens?

Na koniec opowiemy kilka słów o urządzeniach akumulatorowych, które zaliczają się do elektrycznej grupy sprzętowej. Technologia zasilania bateryjnego dosyć mocno zmieniła się na przestrzeni lat, dzięki czemu produkty akumulatorowe (nie tylko ogrodowe) pracują dłużej na jednym ładowaniu baterii i o wiele efektywniej niż dawniej. Niestety pomimo rosnącej popularności, nadal są dalekie od ideału.

Do niewątpliwych zalet rozwiązań akumulatorowych należy pełna mobilność urządzenia, które w dodatku pracuje cicho i nie wytwarza szkodliwych spalin. Ponadto urządzenia akumulatorowe praktycznie są bezobsługowe, nie wymagają regularnego serwisowania ani specjalnego traktowania. To spore udogodnienie dla osób, które nie znają się na mechanice i cenią sobie proste narzędzia, pozbawione skomplikowanych mechanizmów. Niestety największą bolączką sprzętu akumulatorowego jest nadal niewielka moc, która sprawdzi się bardziej przy regularnej pielęgnacji ogrodu, niż sporadycznych, ale za to intensywnych pracach porządkowych.

0 (0 opinii)