Porady

Przygotuj taras na chłodne dni z promiennikami ciepła

0 (0 opinii)

Kiedy zbliża się jesień, wiele osób szuka efektywnych i tanich sposobów na ogrzanie tarasu, altany, czy ogrodu zimowego. Pierwszym rozwiązaniem wzbudzającym zainteresowanie, jest ogrzewanie gazowe – parasole grzewcze. Jednak na rynku są lepsze propozycje – promienniki na podczerwień. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Czym jest ogrzewanie na podczerwień?

Na początku trzeba wyjaśnić, czym właściwie jest ogrzewanie na podczerwień. To odpowiednik naturalnego źródła ciepła, promieni słonecznych. Urządzenia emitują fale o podobnej charakterystyce. Dlatego od razu można odczuć ich przyjemne, ogrzewające działanie. Należy nadmienić, że emisja ciepła podczerwonego zachodzi w wyniku bezpiecznego promieniowania (bez UV) i nie szkodzi zdrowiu.
 
Jedną z głównych zalet wspomnianego sposobu ogrzewania, jest to, że promienie oddziaływają wyłącznie na osoby przebywające w spektrum działania fal, a także na przedmioty i ściany. Z tego powodu grzejniki na podczerwień cieszą się opinią wyjątkowo efektywnych. Ciepło pada dokładnie w to miejsce, na które jest nastawiony promiennik i od razu pozwala odczuć swoje działanie.

Promiennik Podczerwieni Veito Blade
Promiennik Podczerwieni Veito Blade

Standardowe rozwiązania a promienniki ciepła – porównanie efektywności

Wspomnieliśmy wcześniej o parasolu grzewczym, generującym energię z gazu. Kluczowym aspektem jego działania jest to, że ociepla powietrze, które znajduje się blisko od urządzenia. Warto też wspomnieć, że powietrze szybko „ucieka do góry”. Z tego powodu, aby zapewnić efektywne ogrzewanie, konieczne jest postawienie nie jednego, a kilku parasoli, co przekłada się na wyższe koszty.
 
Mankamentem związanym z funkcjonowaniem urządzenia jest również to, że przy wyjątkowo niskich temperaturach ciepło jest odczuwalne tylko przy małej odległości od produktu.

Ogrzewacze tarasowe - użytkowanie i bezpieczeństwo

Porównując standardowe rozwiązania i promienniki, należy wspomnieć o aspektach związanych z użytkowaniem i bezpieczeństwem. W przeciwieństwie do urządzeń na prąd, parasole grzewcze wymagają kompleksowych, regularnych przeglądów konserwacyjnych, a także wymiany butli z gazem. Przekłada się to na wyższe koszty eksploatacyjne. Dla porównania, w lampach na podczerwień z włókna węglowego należy wymieniać żarnik, co około 10 lat, na przykład w Veito Blade 2500W.

Ponadto parasole grzewcze emitują szkodliwy dla środowiska i niebezpieczny dla ludzi dwutlenek węgla i gazy cieplarniane. Występuje też zagrożenie związane z transmisją ognia – ryzyko pożaru. Standardowe rozwiązania nie mogą być też montowane w przestrzeniach zamkniętych, na przykład na tarasach zabudowanych, w oranżeriach lub ogrodach zimowych. Biorąc pod uwagę wspomniane kwestie, lepszym rozwiązaniem jako ogrzewacz tarasowy będzie promiennik elektryczny.

Jak wybrać właściwy promiennik ciepła?

Najlepiej zdecydować się na urządzenie wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium z powłoką antykorozyjną. Należy też zwrócić uwagę na klasę wodoszczelności. Dobrym wyborem będzie produkt zaliczający się do klasy IP23 lub wyższej. 
 
Następną kwestią jest specyfika tarasu. W przypadku otwartego konieczne jest dobranie urządzenia o większej mocy – mniejszej dla zamkniętego lub półotwartego. Należy też wspomnieć, że promienniki nie ogrzewają powietrza, a osoby i przedmioty. Dlatego nie trzeba myśleć o ociepleniu całej powierzchni tarasu, a jego części, na przykład 8 m2 – 12 m2. W takiej sytuacji sprawdzą się promienniki o mocy ok. 2500W.

Ogrzewacze Tarasowe -porównanie
Ogrzewacze Tarasowe -porównanie

Na który produkt zwrócić uwagę?

Produktem, który sprawdzi się na większości tarasów, jest Veito Blade 2500W. Promiennik ma stylową obudowę, pasującą do każdego stylu aranżacji wnętrza. Łączy w sobie najlepsze cechy ogrzewaczy na podczerwień, generując przyjemne i ukierunkowane ciepło. W trakcie pracy emituje również światło o łagodnym, bursztynowym odcieniu, które nie razi w oczy.
 
Urządzenie uzyskuje pełną moc grzewczą natychmiast po włączeniu, w ciągu zaledwie 2 sekund. Można nim sterować z poziomu pilota z 4-stopniową regulacją mocy. W skład wyposażenia wchodzi również specjalny statyw, umożliwiający przenoszenie urządzenia w dowolne miejsce na tarasie, a także uchwyty do montażu na ścianie lub suficie.
 
Produkt jest wykonany na bazie włókna węglowego, ogrzewającego otoczenie w widmie średniej fali podczerwieni. Ma siatkę ochronną i obudowę ze stali nierdzewnej. Przypisano mu klasę odporności IP55. To dowód na to, że Veito Blade 2500W jest odporny nawet na bardziej wymagające warunki pogodowe takie jak deszcz, śnieg i wiatr. Z tego powodu idealnie nadaje się do zamontowania na tarasie.

0 (0 opinii)