Porady

O czym warto wiedzieć przy uprawie ogórków gruntowych?

0 (0 opinii)

Ogórki to warzywa bardzo uniwersalne. Pasują zarówno do kanapek jak i obiadu. Ich uprawa jest bardzo łatwa. jednak nie każdy wie jak je sadzić i pielęgnować. Zdecydowanie warto poświęcić nieco czasu, aby później cieszyć się własnymi, naturalnymi warzywami.

Może to zabrzmieć mało prawdopodobnie, ale ogórek nie jest rośliną pochodzenia polskiego. Przywędrował do nas aż z Azji i stał się jednym z najpopularniejszych warzyw. Ogórki, podobnie jak inne owoce i warzywa są źródłem wielu cennym witamin. Warto zatem zadbać o ich odpowiedni zapas w naszych ogrodach. 

Jak się przygotować na hodowlę ogórków gruntowych, o co zadbać podczas uprawy i kiedy najlepiej wysiewać nasiona? O tym już zaraz.

Jak przygotować glebę do siewu ogórków? 

Przygotowanie gleby powinniśmy rozpocząć rok wcześniej, jesienią. Najlepszy plon uzyskamy po nawożeniu gleby kompostem lub obornikiem. Ogórek może być uprawiany po wszystkich roślinach z wyjątkiem jego samego, gdyż zużywa on dużo składników odżywczych. Jako przedplon możemy użyć wysiewany jesienią szpinak.

Jakich warunków wymagają ogórki? 

Aby nasze warzywa odpowiednio się rozwijały powinnyśmy zapewnić żyzną, dobrze przepuszczającą i bogatą w wapń glebę. Ponadto jej pH musi być neutralne. O odpowiednie odkwaszenie gleby mogą nam pomóc zadbać przeróżne środki dostępne na rynku. Idealnym sklepem dla ogrodników jest Sklep dla Ogrodu - z pewnością znajdziemy tam wszystko czego potrzebujemy. 

Ogórki należy sadzić w dość słonecznym miejscu. Brak światła słonecznego może zatrzymać kiełkowanie, a także doprowadzić do szybkiej śmierci rośliny. Warto zatem wybrać miejsce, gdzie w ogóle nie ma cienia. Ogórki potrzebują również dużo wody i lubią wysoką temperaturę. Aby uchronić je przed chłodnymi warunkami możemy uprawiać je pod foliowym przykryciem. 

Czego jeszcze potrzebują rosnące ogórki? Aby prawidłowo się rozwijały temperatura powietrza w ciągu dnia powinna osiągać ok. 20, 25°C. W nocy nie powinna spadać poniżej 16°C. Nie możemy również zapomnieć o stałym podlewaniu naszych roślin. Wymagają one stale wilgotnej gleby. Kiedy pojawią się już pierwsze listki warto wystawić je na większe słońce.

Jeśli zdecydujemy się na przykrywanie ogórków folią, musimy pamiętać o stałej kontroli środowiska pod nią. Uprawa może nam się przegrzać w takich warunkach, warto zatem stale wietrzyć nasze rośliny.

null

Jak gęsto należy sadzić ogórki gruntowe? 

Ogórki to warzywa potrzebujące dużo miejsca. Każdemu nasionu należy zapewnić od 10 do 15 cm przestrzeni. Z każdego nasiona może powstać pęd o długości nawet pięciu metrów. Zatem najlepszym rozwiązaniem jest uprawa ogórka na polu. Nie musimy się wówczas martwić, że roślina będzie miała za mało miejsca. Odpowiednie zasadzenie nasion skutkuje obfitym zbiorem plonów. 

Kiedy najlepiej sadzić ogórki? 

Nasiona można wysiewać tylko wtedy, gdy temperatura powietrza osiągnie co najmniej 10°C. b. Temperatura już wtedy nie powinna spadać poniżej 15°C. Nasiona umieszczamy na głębokości ok. 2 cm, pamiętając o odpowiednim odstępie i wilgotnej ziemi. 

Co zrobić gdy ogórki żółkną? 

Problemem może być niewystarczające lub nadmierne podlewanie roślin. Jeśli nawodnienia jest zbyt mało, liście tracą składniki odżywcze i zaczynają żółknąć. Natomiast gdy zbyt obficie podlejemy nasze ogórki, ich korzenie mogą zacząć gnić i w rezultacie roślina zżółknie. Ciekawym zjawiskiem jest również podlewanie rośliny w bardzo słoneczny dzień. Krople wody zatrzymane na liściach mogą działać jak soczewki i zostawić oparzenia w ich miejscu.

Uprawa ogórków nie jest taka szybka i prosta jakby się mogło wydawać. Dopóki jesteśmy w stanie zapewnić hodowli odpowiednią ilość naturalnego światła i wody, z pewnością zaprocentuje to obfitym zbiorem. Przeznaczenie odrobiny cierpliwości z pewnością przełoży się na smaczne warzywa, a jak wiadomo, te z własnej uprawy nie mają sobie równych. Przy okazji mogą stanowić piękną dekorację ogrodu. 

0 (0 opinii)