Porady

Meble ogrodowe z technorattanu — poznaj plusy i minusy takiego rozwiązania!

0 (0 opinii)

Technorattan to syntetyczny materiał przypominający tradycyjne naturalne plecionki rattanowe. Jest on jednym z najpopularniejszych tworzyw, wykorzystywanych do produkcji mebli ogrodowych. Dlaczego cieszy się taką popularnością? Na co uważać podczas użytkowania mebli z technorattanu? Warto znać odpowiedzi na te pytania.

Technorattan – co to?

To rodzaj materiału, który przypomina plecionkę oryginalnego rattanu. Wytwarza się go z tworzywa syntetycznego, powstałego z poliuretanu lub polietylenu HDPE. Pojedyncze włókna łączy się ze sobą na metalowym stelażu w efektowny warkocz.

Naturalny rattan, w odróżnieniu od technorattanu (zwanego też ekoratanem czy rattanem syntetycznym), powstaje ze splecionych ze sobą lian. W Polsce ten azjatycki materiał zastępowany jest z powodzeniem wierzbą — a rattan przyjmuje nazwę wikliny. Co ciekawe, technorattan, z którego tworzone są meble ogrodowe, donice czy skrzynki, posiada wiele więcej zalet niż naturalny materiał.

null
Meble ogrodowe z technorattanu — poznaj plusy i minusy takiego rozwiązania

Zalety technorattanu i jego przewaga nad naturalnym materiałem

Skąd niesłabnące zainteresowanie meblami technorattanowymi? Wiele osób decyduje się na komplety meblowe z syntetycznego rattanu ze względu na cechy tego materiału. Technorattan jest przede wszystkim:

  • trwały — poliuretan czy polietylen to materiały długotrwałe – ich żywotność szacuje się na około 50 lat;
  • odporny — zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie warunków atmosferycznych, w tym wody, promieni UV i mrozu;
  • uniwersalny — pasuje do wielu stylów; 
  • łatwo dostępny — oferta mebli z tego materiału jest bardzo szeroka.

Dodatkowe zalety technorattanu:

  • w dotyku przypomina naturalny rattan;
  • imituje strukturę oryginalnej plecionki (zwłaszcza plecionka półokrągła i okrągła);
  • nie ulega płowieniu, wystawiony nawet na upalną pogodę czy nieosłoniętą przed słońcem przestrzeń;
  • nie wymaga prowadzenia żadnych prac konserwacyjnych czy impregnacji;
  • jest materiałem podlegającym recyklingowi;
  • wytrzymuje duży nacisk i jest plastyczny;
  • łatwo utrzymać go w czystości;
  • jest odporny na powstawanie plam;
  • nabywając komplet mebli ogrodowych z syntetycznego rattanu jednej serii, łatwo dokupić kolejne części.

Warto przy tym wspomnieć, że naturalny rattan szybko może ulec odkształceniom oraz stracić blask. Meble z tego tworzywa nie powinny stać na dworze np. podczas opadów deszczu.

null

Na co uważać podczas użytkowania technorattanu?

Kupując meble ogrodowe z syntetycznego rattanu, musisz pamiętać o tym, że jest to materiał trudny, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwy do pomalowania. Farba nie przyczepia się do syntetycznego włókna. Zawęża to pole aranżacyjne np. gdy zmienia się koncepcja i aranżacja tarasu.

Ponadto technorattan nie należy do najtańszych tworzyw. Cena zależna jest od rodzaju plecionki — najdroższy wariant to plecionka okrągła. Trzeba mieć na uwadze dużą trwałość i długą żywotność samego materiału. Komplet mebli z technorattanu to inwestycja na lata.

Warto pamiętać, że mebli z tego tworzywa nie da się składać. Szczególnie dysponując małym metrażem pomieszczenia, w którym mają być przechowywane meble.

0 (0 opinii)