Maksymalizm vs. minimalizm - jakie dodatki wybrać do tego stylu?
Nasze wnętrza oddają nierzadko nasz charakter, nasze upodobania i estetyczne preferencje. To między innymi dlatego każdy salon i sypialnia są wyjątkowe, niepowtarzalne i oryginalne. Nic więc dziwnego, że w branży aranżacyjnej powstają nowe nurtu, które są główną inspiracją do tworzenia najpiękniejszego wystroju. Wśród wielu znanych styli - prowansalskiego, toskańskiego czy nowoczesnego - znajdziemy dwa z nich, które stoją do siebie w zdecydowanej opozycji. Maksymalizm - wyróżniający się prostotą i spokojem oraz maksymalizm, tętniący bogactwem wzorów - może pojawić się w Twoim mieszkaniu. W jaki sposób dobierać dodatki pod te dwa, wyraziste style?
Minimalistyczne dodatki
Minimalistyczny styl to ukłon w kierunku nurtu północnego, który pojawił się pierwszy raz w XVII wieku. To wtedy, dzięki pracy pioniera - Carla Larssona - pojawił się trend na proste, jasne i przestrzenne pomieszczenia. Wiele z tych projektów pierwotnie pojawiło się na malarskim płótnie, co początkowo nie zachwyciło wielbicieli sztuki. Na szczęście, gdy Larsson przeprowadził się do Paryża, jako wizja zyskała ogrom poparcia za strony lokalnego społeczeństwa. W latach 30tych XX wieku pomysł znów wrócił na Skandynawię, gdzie zmieniła się sytuacja ekonomiczna kraju. Perspektywa tanich, jasnych i prostych form idealnie wpisała się w nowe warunki, wprowadzając do naszych wnętrz harmonię i spokój.
Minimalistyczne wnętrza to równowaga, uniwersalizm i funkcjonalność. Wszystkie ozdoby, dekoracje i elementy mają doprowadzać do komfortu, poczucia porządku i przytulności. Wśród głównych założeń stylu wymienia się między innymi:
- zamiłowanie do geometrycznych form i kształtów,
- propagowanie jasnych, stonowanych kolorów - od bieli, po szarości i beże,
- wykorzystywanie natury - zarówno w formie niewielkich dodatków, jak i wyrazistych elementów (np. w formie drewnianej podłogi),
- odejście od żłobień, dekorów i metaloplastyki,
- proste, nowoczesne obrazy do małego mieszkania,
- postawienie na funkcjonalność i uniwersalizm - każdy element musi mieć swój cel i jasno sprecyzowane przeznaczenie,
- kontrolowany eklektyzm,
- rozświetlone wnętrza, przepełnione światłem naturalnym i sztucznym.
Wybierając minimalistyczne dodatki kieruj się zasadą: mniej znaczy więcej. Wybieraj prostą formę, bez zbędnych wzorów i printów. Pamiętaj, że każdy element powinien mieć swój jasno określony cel, dlatego zrezygnuj ze zbędnych bibelotów i tzw. łapaczy kurzu.
Mówiąc o minimalistycznych formach mamy na myśli np. jednokolorowe poduszki z półmatowego materiału, ramy cięte na prosto, białe obrusy i jasne akcesoria dekoracyjne, wykorzystują naturę.
Maksymalne dodatki
Maksymalizm do zwieńczenie aranżacyjnego hedonizmu, gdzie króluje zamiłowanie do dodatków i pokaźnych dekorów. Tego typu elementy są z nami od tysięcy lat, pojawiając się w słynnych pałacach, salach bankietowych i zabytkach, ozdobionych malowidłami ściennymi i freskami.
Pomimo upływu lat i pojawianiu się wielu, nowych styli, maksymalizm nadal pojawia się w naszych mieszkaniach. Wiele form nawiązuje do nurtu wiktoriańskiego lub art déco, gdzie szczególnie popularny jest brak powściągliwości.
Eklektyzm jako styl łączący wiele, czasem kontrastowych ze sobą form, jest zwieńczeniem maksymalnych dodatków, które dekorują zarówno niewielkie kawalerki, jak i przestronne sale bankietowe, hole i hotele.
Podstawową zasadą jest nieograniczona liczba komponentów oraz dekoracje i ozdoby bazujące na intensywnych kolorach (kilka stylowych propozycji znajdziesz w Emako). Co ciekawe - jego założenia nie opierają się na jednym, określonym nurcie. Oznacza to, że znajdziesz w nich zarówno elementy nowoczesne, jak i skandynawskie, loftowe czy toskańskie.
W swoich wnętrzach wykorzystaj:
- produkty w dużych rozmiarach i formatach,
- fototapety do małego mieszkania - w kwieciste lub geometryczne wzory, które bazują na (https://emako.pl/pol_m_Dekoracje_Fototapety-i-Obrazy-2616.html) mocnych, wyrazistych i kontrastowych barwach,
- pastele i ciepłe, głębokie barwy - np. granat lub purpurę,
- intensywne, duże i kolorowe obrazy do salonu,
- wybieraj sztukaterię, ręcznie zdobioną stolarkę i żłobienia,
- motywy patchworkowe,
- meble inspirowane Chesterfield.
Dobierając dodatki do stylu maksymalnego pamiętaj, aby wybierać przepych, kontrasty, mocne tony i produkty w rozmiarze XXL. Nie zapomnij jednak, że każdy element powinien być przemyślany, spójny i kompatybilny z dotychczasowymi formami. Maksymalizm nie jest chaosem, nie polega na przekombinowanym i przeładowany eklektyzmie.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.