Porady

Lipiec w ogrodzie

0 (0 opinii)

Lipiec w ogrodzie jest zachwycający, mnóstwo kwiatów na rabatach, owoce w sadzie, warzywa w warzywniku. Oczywiście trochę przeszkadza upał i susza, ale wystarczy prysznic albo basen w ogrodzie dla nas, a wokół roślin linie kroplujące i żaden skwar ani nam ani roślinom nie straszny. A gdy już się nieco schłodzimy, czeka nas ogrom pracy. Ale kto by narzekał?

Lipiec na kwiatowych rabatach

Typowy lipiec przynosi mnóstwo słońca i niewiele opadów, dlatego trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu wszystkich roślin ozdobnych. Poza może sukulentami na skalniaku, które na pewno świetnie sobie radzą. Bardzo ważne jest ściółkowanie podłoża, wówczas wilgoć jesteśmy w stanie zatrzymać na dłużej. Przy okazji ściółka ogranicza ilość chwastów, które na bieżąco należy z rabat usuwać, przy okazji spulchniając podłoże. W drugiej połowie lipca możemy wziąć się za rozmnażanie różnych roślin osobnych. To dobra pora na okulizowanie róż oraz pobieranie z drzew i krzewów półzdrewniałych sadzonek. W lipcu jest również czas na rozmnażanie wrzosów. W miesiącach letnich trzeba być szczególnie wyczulonym na ataki różnych chorób i szkodników by natychmiast rozpocząć z nimi walkę.

Lipiec w warzywniku

Podstawa to oczywiście ciągłe podlewanie, jeśli oczywiście nie pada. Fasola w trakcie kwitnienia i zawiązywania pąków, wszystkie warzywa korzeniowe, dyniowate i kapustne potrzebują sporej ilości wody w tym okresie. Chwasty – pozbędziemy się ich w jednej części warzywnika, a w drugiej już rosną po kolana. Syzyfowa praca, ale wyjścia nie ma. Chwasty zabierają wodę i składniki pokarmowe, dlatego trzeba się ich na bieżąco pozbywać. W walce z nimi można sobie pomóc ściółkując podłoże albo do niektórych upraw używać agrowłókniny. Koniecznym jest również doraźne nawożenie warzyw, bardzo dobrze zrobi to pomidorom i papryce. Warzywa można podlewać wodą z dodatkiem biohumusu albo gnojówki z pokrzywmy. W lipcu wciąż jeszcze możemy wysiewać róże warzywa – rzodkiewkę, sałatę oraz późne odmiany czarnej rzodkwi, kapusty włoskiej i szpinaku. Jest jeszcze czas na koper.

Lipiec to czas zbioru i suszenia lub mrożenia ziół: bazylii, oregano, szałwii lekarskiej, mięty, estragonu. Trzeba z tym zdążyć przed ich zakwitnięciem. Gdzieś w okolicach połowy lipca zaczynają się pierwsze poważne zbiory warzyw, które trzeba zagospodarować. Będzie fasolka szparagowa, wczesne odmiany brokułów i kalafiorów, kalarepa, groch i bób. Nadwyżki dobrze jest mrozić i robić przetwory. Lipiec to również czas ogórków. Przede wszystkim do jedzenia na świeżo, do mizerii, małosolne a to co zbywa oczywiście do kiszenia na zimę. Tak samo z cukinią i kabaczkami. Idealne na grilla, zapiekania w piekarniku, ale również na przetwory.

null

Lipiec w sadzie

Lipiec w sadzie to prawdziwe eldorado. Mnóstwo truskawek i pyszne poziomki. Czereśnie można zajadać garściami, zaraz po nich zaczną dojrzewać wiśnie. Pędy uginają się pod ciężarem malin. Morele sukcesywnie zacząć można zrywać. Kuszą białe, czerwone i czarne porzeczki. Ze wszystkich tych owoców można robić kompoty, soki, robić dżemy lub konfitury. Również w lipcu zaczyna dojrzewać niezwykle popularna borówka amerykańska. Można ją mrozić i całą zimę korzystać jak ze świeżej.

Zwrócić trzeba również uwagę na drzewka, które owocują później, czy od nadmiaru owoców gałęzie zbyt mocno się nie przyginają. By zapobiec złamaniu, dobrze jest konary podeprzeć. A po zakończeniu zbiorów czereśni i wiśni, drzewka owocowe przycinamy. Czereśnie delikatnie – skracamy jedynie wierzchołek i wycinamy te gałęzie, które rosną do środka. Wiśnie natomiast tniemy mocniej, usuwając wszystkie nadmiernie zagęszczające drzewko gałęzie.

Oczywiście doglądamy wszystkie drzewka i krzewy owocowe by nie umknęły nam szkodniki albo choroby. W razie konieczności stosujemy odpowiednie środki zaradcze.

Trawnik w lipcu

Pielęgnacja trawnika w lipcu to przede wszystkim podlewanie. Lepiej jest podlewać rzadziej, ale większą ilością wody. Pobudzi to system korzeniowy do rośnięcia bardziej w głąb. Oczywiście raz w tygodniu czeka nas również koszenie. Dobrze jest również w lipcu zastosować jakiś nawóz do trawnika. Najlepiej by był w płynie, nie tylko bowiem zasili trawnik, ale również dostarczy mu porcji wilgoci.

Mnóstwo ciekawych i przydatnych informacji na temat pielęgnacji ogrodu w lipcu i w każdym innym miesiącu znajdziecie w portalu ogrodniczym OgarnijOgrod.pl

0 (0 opinii)