Porady

Kostka brukowa w ogrodzie - jak ją prawidłowo ułożyć?

0 (0 opinii)

Duży ogród posiada zazwyczaj kilka stref, do których warto zrobić estetyczne ścieżki. Chcąc cieszyć się trwałym efektem i gładką nawierzchnią, warto wybrać kostkę brukową. Dowiedz się, jak powinno przebiegać profesjonalne układanie kostki brukowej oraz dlaczego lepiej skorzystać z pomocy fachowca.

Kostka brukowa - czy warto układać ją samodzielnie?

Na większości posesji, na terenie których znajduje się ogród, można zauważyć ścieżki i podjazd ułożone z kostki brukowej. Nie ma nic dziwnego w tym, że jest to najpopularniejszy materiał służący do tego celu, gdyż nie tylko wygląda dobrze, ale i doskonale sprawdza się przez długie lata. Jej dodatkowym atutem jest również niska cena oraz różnorodne kształty i kolory, dzięki czemu za niewielkie pieniądze można stworzyć atrakcyjne i trwałe aranżacje.

Wybierając kostkę brukową, warto jednak brać pod uwagę jej walory estetyczne, ale i jej jakość. Dobrze przed zakupem przyjrzeć się, czy beton nie posiada żadnych pęknięć, ubytków lub przebarwień, a krawędzie są równe. Kiedy już odnajdziesz materiał, który odpowiada twoim potrzebom, lepiej wziąć jego większą ilość, która może przydać się później - na przykład, gdy zajdzie potrzeba naprawy uszkodzonej nawierzchni.

W teorii, układanie kostki brukowej może wydawać się mniej skomplikowane, niż wygląda to w praktyce. Źle ubite podłoże oraz nieodpowiednio ułożona kostka poskutkuje tym, że nawierzchnia będzie wymagała stałych poprawek. Brukarstwo to ciężka praca, wymagająca doświadczenia oraz użycia profesjonalnych narzędzi, dlatego też znacznie lepiej powierzyć ją w ręce profesjonalisty. Zadanie to w odpowiedni sposób wykona brukarz, który doskonale wie, jak się do tego zabrać.

Układanie kostki brukowej - jak zrobić to poprawnie?

Niezależnie od tego, czy postanowiłeś powierzyć układanie kostki brukowej profesjonalistom, czy też zdecydowałeś się zabrać do tego samemu, warto poznać przebieg tego procesu. Od czego należy zacząć? Z pewnością od usunięcia minimum 20 cm warstwy humusu, czyli ziemi urodzajnej. Następnie, miejsce trzeba oczyścić ze wszystkich zalegających w nim elementów, takich jak kamienie czy korzenie i ubić podłoże przy użyciu zagęszczarki, nadając jej niewielki spadek na boki, co pozwoli na swobodny odpływ wody.

Następnie należy ułożyć obrzeża oraz krawężniki, umieszczając je na podsypce cementowo-piaskowej bądź warstwie betonu, wzdłuż krawędzi wykopu, który wykonany został pod ścieżkę. Krawężniki ułożyć można również w rowkach, które wycięte zostały w podbudowie, czyli warstwie nośnej, która pełni jednocześnie funkcję filtracji. Podbudowa może być wykonana ze żwiru, tłucznia, gruntu stabilizowanego cementem bądź też zagęszczonej pospółki, zaś jej grubość powinna wynosić około 15 cm na ścieżkach oraz 20 cm w przypadku podjazdów.

Kolejnym krokiem jest wykonanie podsypki, czyli warstwy wyrównawczej, do której wykorzystuje się piasku lub mieszanki piasku ze żwirkiem. Na dobrze ułożonej nawierzchni można zacząć układanie kostki brukowej, zaczynając pracę od krawędzi. Należy uważać, aby nie przemieszczać się po wyrównanym podłożu, dlatego kolejne kostki najlepiej układać stąpając po ułożonych już elementach. Pomiędzy kostkami powinien znajdować się około 3 mm odstęp - kiedy kostka brukowa zostanie już ułożona, szczeliny należy wypełnić piaskiem.

Końcowym etapem jest ubicie nawierzchni wibratorem z gumową stopą, aby całość była trwała. Jak widać, praca ta wymaga nie tylko czasu, siły i doświadczenia, ale także odpowiednich sprzętów - jeżeli więc chcesz cieszyć się doskonałym efektem końcowym, lepiej postaw na fachowca, który będzie w stanie spełnić twoje wyobrażenie o idealnie ułożonej kostce brukowej w twoim ogrodzie. 

0 (0 opinii)