Porady

Kosiarka elektryczna czy spalinowa? Którą wybrać i jaka lepsza?

0 (0 opinii)

Wiosna to czas porządków w ogrodzie, a przede wszystkim czas na zadbanie o piękny wygląd trawnika. Z tego względu jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego wiele osób poszukuje najlepszej do strzyżenia trawy kosiarki. Który model wybrać - elektryczny czy spalinowy? W podjęciu decyzji pomocny może okazać się ranking kosiarek spalinowych i elektrycznych, w którym zestawione będą najczęściej polecane produkty. Sprawdź, jakie zalety ma kosiarka z silnikiem spalinowym, a jakie kosiarka z silnikiem elektrycznym!

Kiedy kupić kosiarkę spalinową?

Kosiarki spalinowe pracują za sprawą silnika spalinowego, którego moc wyrażana jest w koniach mechanicznych. Co do zasady, są to urządzenia najmocniejsze, czyli najlepiej radzące sobie z gęstą trawą. Niejeden ranking kosiarek spalinowych podkreśla iż główną zaletą tych kosiarek jest pełna mobilność i nieograniczony zakres pracy. Podczas koszenia trawnika kosiarką spalinową nie trzeba martwić się o to, że zabraknie nam przewodu lub że przez nieuwagę ulegnie on uszkodzeniu. Zasięg pracy takiego sprzętu uzależniony jest jedynie od ilości posiadanego paliwa. Takie rozwiązanie jest więc idealne do dużych ogrodów, sadów czy działek, na których nie ma dostępu do prądu. Kosiarki spalinowe mają też kilka wad - są droższe niż pozostałe modele, bardziej hałaśliwe i mniej ekologiczne. 

Kiedy lepsza będzie kosiarka elektryczna?

W przeciwieństwie do rankingów kosiarek spalinowych, zestawienia z kosiarkami elektrycznymi mogą uwzględniać ich podział na modele przewodowe i bezprzewodowe, czyli zasilane akumulatorowo. Najważniejszą zaletą takich urządzeń jest ich stosunkowo cicha praca i ekologiczność, natomiast największą wadą ograniczenia związane odpowiednio:

  • z długością przewodu zasilającego, na który trzeba uważać podczas koszenia trawnika, 
  • z czasem pracy na akumulatorze i koniecznością jego ładowania lub wymiany (zakup dodatkowej baterii).

Kiedy zatem sprawdzi się kosiarka elektryczna? Będzie to dobry wybór w przypadku małych i nieskomplikowanych trawników, na których kabel nie będzie plątał się wokół drzew i innych roślin. 

null

Na co zwrócić uwagę wybierając kosiarkę?

Niezależnie od tego, czy kupujemy kosiarkę spalinową czy elektryczną, musimy zwrócić uwagę na kilka parametrów wspólnych dla tego typu urządzeń. Będą to przede wszystkim:

  • moc silnika,
  • jakość noży,
  • szerokość koszenia,
  • regulacja wysokości koszenia,
  • napęd (kosiarki z napędem prowadzi się bez żadnego wysiłku),
  • wielkość kosza na ściętą trawę,
  • funkcja mulczowania, czyli rozdrabniania ściętej trawy, która tworzy naturalny nawóz.

Wszystkie te cechy dotyczą każdego rodzaju kosiarki, natomiast modele elektryczne wybiera się także z uwzględnieniem długości przewodu zasilającego czy też pojemności wbudowanego akumulatora. Najprostszym sposobem na wybór urządzenia o doskonałym stosunku do ceny jest przejrzenie rankingu kosiarek spalinowych i elektrycznych, który zawiera zestawienie najchętniej kupowanych sprzętów tego typu. 

Dowiedź się więcej o kosiarkach i pielęgnacji ogrodu!

Ponieważ zakup kosiarki do ogrodu lub na działkę to spory wydatek, warto wcześniej dokładnie zapoznać się ze specyfiką takich urządzeń. Więcej informacji na temat kosiarek spalinowych i elektrycznych można znaleźć na https://magazyn.ceneo.pl/. Na portalu znajduję się również wiele innych poradników produktowych i rankingów pisanych przez ekspertów. 

0 (0 opinii)