Jak zrobić wiosenny wianek na drzwi? Porady i inspiracje
Wiosenny wianek na drzwi to wyjątkowa ozdoba wnętrza. Do jego wykonania z powodzeniem możesz wykorzystać sztuczne kwiaty – zarówno te „z odzysku” (np. użyte wcześniej w innych dekoracjach), jak i kupione specjalnie na tę okazji. Jeśli masz duszę artysty i uwielbiasz pracy DIY – poniżej podpowiadamy, jak w prosty sposób zrobić taki wianek!
Co jest niezbędne do stworzenia wianka z kwiatów na drzwi?
Zanim zabierzesz się za tworzenie wianka z kwiatów DIY, przygotuj następujące materiały i narzędzia:
- baza, która decyduje o kształcie wianka – wianek z kwiatów najczęściej jest okrągły, ale dobrze wygląda również ozdoba w innym kształcie, chociażby serca. Potrzebny Ci będzie np. wianek wiklinowy, słomiany, styropianowy, metalowy stelaż itp.,
- sztuczne kwiaty,
- pistolet na klej na gorąco – aby trwale umocować dekoracyjne elementy,
- szpilki florystyczne – pomagają w czasie tworzenia kompozycji (przed klejeniem),
- nożyczki/sekator.
Cała „filozofia” wykonywania wianka na drzwi jest naprawdę prosta: do bazy przymocowujesz kwiaty tak, aby powstała ładna kompozycja. To naprawdę tylko tyle i aż tyle… Nie martw się, na tym porady się nie skończą. Z dalszej części dowiesz się, co zrobić, aby kompozycja była ładna.
Jakie sztuczne kwiaty nadają się na wiosenny wianek na drzwi?
Jakie gatunki sztucznych kwiatów najlepiej nadają się na wiosenny wianek? Oto krótka lista delikatnych, dobrze komponujących się ze sobą gatunków:
- hortensje,
- goździki,
- piwonie,
- ozdobny groszek,
- różyczki.
Nie zapomnij oczywiście o gałązkach, liściach oraz innych efektownych ozdobach, np. motylach czy owadach. Świetnie sprawdzają się liście w formie girlandy (np. sztuczny bluszcz), ponieważ można nimi owinąć bazę. Wszystkie te elementy i sztuczne roślinki znajdziesz w sklepie pm-m.pl.
Najłatwiej uzyskać spójny efekt, jeśli całą bazę pokryjesz kwiatami, gałązkami i innymi dekoracjami. Jednak coraz częściej pojawiają się wianki niesymetryczne albo w kształcie kaskady, w których pozostaje widoczna np. górna część formy.
Jak dobierać kolory kwiatów na wianek?
Możesz pójść dwiema drogami: albo postawić na całkowity miks kolorów, żeby uzyskać wiosenną, pstrokatą „łączkę”, albo wybrać barwy w zbliżonych tonacjach. Bardzo ładnie wyglądają chociażby główki kwiatowe w pastelowych kolorach (błękit, lila, fiolet, seledyn, żółć), różnych odcieniach różu (jasny, ciemny, fuksja) oraz różnych rodzajach bieli (kość słoniowa, ecru, śmietankowa biel). Główki kwiatowe mogą mieć też płatki z efektem melanżu, np. połączenie fioletu z jasną zielenią – to także wygląda świetnie. W żadnym w wiosennym wianku nie powinno też zabraknąć zieleni!
Jakich błędów unikać w czasie komponowania wianka?
Jeśli planujesz wykonać wianek z główek kwiatowych ułożonych ciasno jedna przy drugiej, zwróć uwagę, aby nie zrobić dużych „plam” jednego koloru/odcienia (chyba, że chcesz, aby barwy na wianku układały się w równe pasy albo masz pomysł na wianek ombre). Postaraj się rozmieścić barwy w miarę równomiernie, ale niekoniecznie idealnie symetrycznie. Najłatwiej to osiągniesz, gdy wykorzystujesz różne gatunki główek kwiatowych.
Pamiętaj, żeby dobrać kwiaty do podstawy, czyli rodzaju wianka. Eleganckie, subtelne róże czy hortensje na niezabezpieczonym słomianym wianku będą wyglądać przynajmniej dziwnie. Wianek ze słomy możesz szczelnie owinąć np. flizeliną w kolorze zielonym, rypsową lub atłasową wstążką albo jakimś wodoodpornym materiałem, który dodatkowo przedłuży trwałość ozdoby i uchroni słomę przed wilgocią.
Jeśli tworzysz wianek niesymetryczny, w którym kwiaty „schodzą” z bazy, postaraj się, aby przejście było płynne i nie zaburzało okrągłego kształtu – robisz przecież wianek, a nie obraz ze sztucznych kwiatów albo „masę kwiatową”, prawda?
Jeśli chodzi o porady – z naszej strony to na razie wszystko. Miłego komponowania wiosennych wianków!
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.