Porady

Jak zadbać o porządek w ogrodzie? 5 narzędzi ogrodniczych, które warto mieć

0 (0 opinii)

Przydomowy ogród to niewątpliwie duży komfort latem, gdy chcemy odpocząć w towarzystwie bliskich na świeżym powietrzu. To jednak także spore wyzwanie – przynajmniej jeśli zależy nam na tym, by ogród o każdej porze roku – a zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim – prezentował się schludnie i ładnie. Utrzymanie porządku na podwórku nie musi jednak być zadaniem bardzo skomplikowanym. Wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiednie urządzenia ogrodnicze. Oto pięć narzędzi, które każdy powinien mieć w garażu!

Niezbędny sprzęt ogrodniczy – od czego zależy co kupić?

Wbrew temu, co może się wydawać, skompletowanie uniwersalnego zestawu narzędzi typu „must have” wcale nie jest takie proste. To, jakich urządzeń i maszyn ogrodniczych potrzebujesz, zależy bowiem od wielu kwestii. Liczba i typ narzędzi oraz urządzeń, jakie powinieneś mieć pod ręką, zależy od takich czynników jak:

  • rozmiar ogrodu – siłą rzeczy mniejsze działki są łatwiejsze w utrzymaniu czystości niż ogrody o większej powierzchni, a zatem zazwyczaj, do ich pielęgnacji potrzeba mniej sprzętu;
  • kształt ogrodu i trawników – zasadniczo, łatwiej jest utrzymać porządek w ogrodzie składającym się z jednego trawnika głównego. Jeżeli na podwórku dominują kręte ścieżki, chodniki i niewielkie trawniki, pielęgnowanie go będzie bardziej skomplikowane;
  • rodzaj i ilość uprawianych roślin – warto pamiętać o tym, że im więcej jest roślin w ogrodzie i im więcej gatunków kwiatów, krzewów i drzew zasadzisz, tym więcej narzędzi i urządzeń będziesz potrzebował.

Jak widzisz, stworzenie uniwersalnego zestawu narzędzi ręcznych i elektronarzędzi jest niezwykle trudne, o ile w ogóle możliwe. Podjęliśmy jednak wyzwanie i spróbowaliśmy stworzyć komplet, odpowiadający potrzebom większości ogrodników-amatorów.

Urządzenia ogrodnicze ręczne

Jeśli chcesz mieć uporządkowany i piękny ogród, musisz się napracować. Niezależnie od tego, jak dużą działką dysponujesz i jakie rośliny planujesz posadzić, są takie urządzenia ogrodnicze, które musisz kupić. Co obejmuje niezbędny zestaw dla każdego ogrodnika? Oto nasze typy!

Grabie

Wytrzymałe grabie z wyprofilowaną rękojeścią to podstawa sprzętu ogrodniczego. Są one niezbędne zarówno do wyrównywania powierzchni ziemi przed zasianiem roślin, jak również do grabienia suchych liści czy sprzątania po zimie oraz do grabienia skoszonej trawy. Teoretycznie istnieje coś takiego jak grabie uniwersalne, jednak w praktyce lepiej jest wyposażyć się w dwa modele grabi:

  • do grabienia trawy i liści lepsze będą plastikowa lub metalowe grabie z długimi, cienkimi zębami;
  • do wyrównywania ziemi nadadzą się grapie z metalową końcówką – krótką i z mniejszą liczbą zębów.

Łopata i szpadel

Jeżeli planujesz sadzić w ogrodzie jakiekolwiek rośliny, potrzebujesz łopaty. Jest ona potrzebna do nabierania ziemi i tworzenia dziur pod kwiaty, krzewy czy rośliny, a także ewentualne elementy małej architektury ogrodowej (podpory do pnączy, lampy stojące, oczka wodne etc.) oraz przerzucania ziemi. Pamiętaj, by kupić łopatę, która ma ostrą krawędź i ma mocną, odpowiednio przymocowaną łyżkę.

Łopata to podstawa, ale na marginesie zaznaczmy, że pod ręką warto mieć też szpadel. Jest to specjalny typ łopaty o ostrym zakończeniu i kształcie umożliwiającym dociskanie jej do ziemi nogą. Szpadel służy do kopania dziur oraz przekopywania rabat i grządek warzywnych.

Piła ręczna lub sekator

Krzewy i drzewa są w ogrodzie praktycznie niezbędne. Z jednej strony sprawiają, że ogród nabiera większego uroku i jest bardziej różnorodny, a z drugiej – dają potrzebny podczas upalnych, letnich dni cień. Mimo wszystko warto kontrolować to, jak rozrastają się gałęzie, ponieważ na pewnym etapie mogą wyglądać na nieco zaniedbane, a co więcej, „zabierać” przestrzeń roślinom rosnącym w ich sąsiedztwie. Dlatego przydadzą się urządzenia ogrodnicze do cięcia gałęzi: w przypadku drzew potrzebna będzie piła ręczna, a przy mniejszych drzewkach ozdobnych, krzewach i żywopłotach – sekator.

Elektryczne urządzenia ogrodnicze – co kupić?

W przydomowym garażu warto zostawić trochę miejsca na elektryczne urządzenia ogrodnicze, które można kupić w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych, takich jak Krysiak. Jakie elektronarzędzia do ogrodu się przydadzą?

Kosiarka

Nie ma wątpliwości co do tego, że kosiarka powinna znaleźć się w każdym ogrodzie. To w końcu ona umożliwia przystrzyżenie trawnika. Kosiarka elektryczna idealnie sprawdzi się w warunkach ogrodowych, ponieważ jest lekka i cicha.

Podkarszarka

Jeżeli w Twoim ogrodzie znajduje się sporo chodników i krawężników, sama kosiarka nie wystarczy. Przydatna będzie również podkaszarka, która sprawdzi się przy przycinaniu trawy przy krawężnikach czy pod krzewami. Jeżeli szukasz wysokiej jakości podkaszarki, zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego krysiak.pl.

Kupujesz maszyny ogrodnicze? Zapoznaj się z ofertą firmy Krysiak!

Oczywiście, powyższa lista nie wyczerpuje listy urządzeń, które warto mieć w przydomowym garażu i szopie. Warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju motyki, wyrywacze do chwastów, spulchniacze czy taczki. Pamiętaj, by kupując urządzenia i maszyny ogrodnicze, korzystać wyłącznie z ofert zaufanych i renomowanych sklepów, takich jak wspomniana firma Krysiak!

0 (0 opinii)