Porady

Zalety stosowania hydrożelu ogrodniczego

0 (0 opinii)

Hydrożel wykorzystywany jest w rolnictwie i ogrodnictwie do dbania o zapewnienie stałej, odpowiedniej wilgotności podłoża. Dobrej jakości hydrożel jak TerraCottem może dbać o odpowiednie nawodnienie i odżywienie rośliny aż 8 lat. W poradnikach ogrodniczych nazywany bywa również agrożelem oraz superabsorbentem.

Co to jest hydrożel?

Hydrożel to preparat uniwersalnego zastosowania. Składa się z wielkocząsteczkowych, usieciowanych, nierozpuszczalnych polimerów. Działa wykorzystując właściwości polimerów do absorbowania wody oraz jej oddawania. Polimery wchłaniając wodę mogą zwiększyć swoją objętość nawet 1000-krotnie, a co ważne, aż 85% procent zaabsorbowanej wody, mogą z powrotem oddać. Proces ten może powtarzać się wielokrotnie. Hydrożele mają szerokie zastosowanie m. in. do:

  • produkcji leków
  • w kosmetologii
  • do sporządzania opatrunków na rany
  • do produkcji mydeł
  • w medycynie (do produkcji soczewek kontaktowych, implantów czy cewników)
  • do produkcji żwirków dla kotów

Gdzie można stosować hydrożel?

Odpowiedź jest krótka i prosta - wszędzie. Hydrożel jest dobrym rozwiązaniem zarówno w domu, ogrodzie, parku czy terenie zielonym o specjalnym przeznaczeniu jak boisko sportowe czy pole golfowe. Hydrożel TerraCottem zadba o odpowiednie nawodnienie:

  • roślin w doniczkach w domu, niezależnie czy to rośliny liściaste czy kwitnące, duże czy małe
  • kwiatów w skrzynkach na balkonie
  • krzewów czy drzewek ozdobnych w ogrodzie
  • pojedynczych drzew owocowych oraz całych sadów
  • upraw warzywnych
  • ziół - niezależnie czy rosną na balkonie w skrzynkach czy bezpośrednio w gruncie jako ogródki ziołowe
  • trawników
  • parków

Dla kogo jest hydrożel?

Hydrożel TerraCottem to preparat często wybierany przez profesjonalnych ogrodników. Jednak ze względu na prosty sposób użycia, bezpieczną formułę i przystępną cenę, coraz częściej wybierają go również początkujący ogrodnicy. To idealny produkt dla zapominalskich. Dzięki niemu rośliny przetrwają nasze roztargnienie. Bardzo dobrze sprawdzi się miłośnikom roślin doniczkowych w domu. Takie rośliny lubimy nie tylko przesuszyć, ale też przelać. Nie każdy początkujący miłośnik roślin wie, przelewanie roślin jest groźniejsze niż ich przesuszenie. Po przelaniu korzenie rośliny gniją i nie ma ona już szansy odżyć, ponieważ nie ma jak pobrać z podłoża wody i składników odżywczych. Jeśli podlejemy roślinę zbyt obficie, hydrożel wchłonie nadmiar wody i ochroni korzenie rośliny. Kiedy zapomnimy podlać roślinę hydrożel odda wodę do podłoża. Profesjonaliści wykorzystują hydrożele zakładając parki, boiska sportowe, czy ogrody. Zastosowanie w doniczkach hydrożelu to dobre rozwiązanie, aby zadbać o kwiaty w biurze. Wszyscy lubimy w miejscu pracy również otaczać się roślinami. Ich widok nie tylko poprawia wygląd biura, również oczyszcza powietrze oraz zmniejsza stres. Problemem jednak jest to, żeby w wirze pracy nie zapomnieć o ich podlewaniu. Dzięki hydrożelowi możemy podlewać kwiaty rzadziej.

Jak stosować hydrożel?

Chcąc jak najlepiej wykorzystać właściwości hydrożelu należy zastosować się do dołączonej przez producenta instrukcji. Znajdują się w niej dokładne wyliczenia, ile hydrożelu użyć na jakiej powierzchni oraz jak go zastosować w zależności do jakich roślin chcemy go wykorzystać.

Rośliny doniczkowe - preparat mieszamy z ziemią zgodnie z proporcjami podanymi przez producenta. Umieszczamy go na dnie doniczki, wsadzamy roślinę i wypełniamy skrzynkę lub doniczkę szczelnie wcześniej przygotowaną mieszanką. Gotową roślinę w doniczce podlewamy obficie wodą tak, aby hydrożel mógł ją wchłonąć. Tak posadzone rośliny rosną silniejsze, zdrowsze i cieszą nas ładniejszym wyglądem. Rośliny kwitnące będą miały więcej kwiatów, a ich kwitnienie potrwa dłużej. Rośliny z dużymi liśćmi mają duże zapotrzebowanie na wodę, ze względu na dużą powierzchnię parowania. Zastosowanie hydrożelu zadba o ich odpowiednie nawodnienie.

Drzewa i krzewy - kopiemy dół, w którym zamierzamy posadzić roślinę. Mieszankę TerraCottem i niewielkiej ilości ziemi wsypujemy na dno dołu, sadzimy roślinę, a wolną przestrzeń wypełniamy resztą przygotowanej mieszanki.

Kwietne łąki i trawniki - mieszankę hydrożelu TerraCottem i niewielkiej ilości ziemi wysypujemy na teren przygotowany do obsiania. Tego samego dnia teren oramy na głębokość 20 centymetrów i wysiewamy lub sadzimy wybrane rośliny. Koniecznie zaraz po posianiu roślin cały teren trzeba obficie podlać

Uprawy warzyw - postępujemy podobnie jak przy łąkach i trawnika. Hydrożel jest preparatem w pełni bezpiecznym, rosnące na nich rośliny bez przeszkód możemy jeść

Krzewy i drzewka owocowe - postępujemy tak samo jak przy innych drzewach i krzewach. Nie ma żadnych przeszkód, aby korzystać z właściwości hydrożelu do dbania o rośliny owocowe. Dzięki zapewnieniu im dobrych warunków, odpowiedniego nawodnienia i odżywienia będą lepiej owocowały.

Chcąc zastosować hydrożel do trawnika, musimy o tym pomyśleć jeszcze przed wysiewem lub rozłożeniem trawnika, ponieważ musi on trafić do warstwy podłoża, na wysokości korzeni. To samo tyczy się większych upraw kwietnych czy warzywnych. Do drzew i krzewów trzeba stosować hydrożel w trakcie ich sadzenia. Do podłoża roślin doniczkowych hydrożel można zastosować w trakcie przesadzania.

Hydrożel idealnie nadaje się do różnego rodzaju roślin oraz powierzchni. Niezależnie od tego, czy chcemy odpowiednio nawodnić kwiaty balkonowe, rośliny doniczkowe czy duże krzewy i drzewa w sadzie, a także trawniki, możemy mieć pewność, że hydrożel spełni swoje zastosowanie. Oprócz właściwego nawodnienia gleby, odpowiada on za dostarczenie roślinom minerałów, niezbędnych dla ich rozwoju.

Czy hydrożel jest bezpieczny?

Wiele osób myśli, że do preparatów stosowanych w ogrodnictwie trzeba podchodzić zero-jedynkowo i do roślin jadalnych nie stosują nic. Jednak nowoczesne preparaty dzielimy na te, które są w pełni bezpieczne i można je stosować również do roślin, które zamierzamy jeść oraz takie, które stosować można wyłącznie do roślin ozdobnych. Niektóre preparaty, które można stosować do roślin jadalnych (zwłaszcza te do oprysku) wymagają pewnego okresu karencji pomiędzy zastosowaniem, a jedzeniem. Hydrożel stosowany jest w podłożu rośliny, gdyby nie był preparatem w 100% bezpiecznym to faktycznie należałoby unikać go przy roślinach jadalnych. Jednak ten preparat pochłania wyłącznie wodę i składniki odżywcze z podłoża, które potem w trudniejszym czasie oddaje roślinie. Nic po za tym, więc bez obaw można go stosować również do warzywników, krzewów i drzew owocowych czy ziół.

Jak właściwie podlewać rośliny?

To, że zastosujemy hydrożel nie znaczy, że możemy całkiem zapomnieć o podlewaniu roślin i robić to byle kiedy i byle jak. Odpowiednie podlewanie roślin jest nadal bardzo ważne. Jednak dzięki hydrożelowi jesteśmy częściowo zabezpieczeni przed przesuszeniem czy przelaniem roślin. Rośliny w ogrodzie należy podlewać rano lub wieczorem. Podlewanie w ciągu dnia po pierwsze oznacza szybsze odparowywanie wody i nie zdąży ona dotrzeć do niższych partii gleby, gdzie znajdują się korzenie roślin. Po drugie - podlewając w najgorętszym czasie w trakcie dnia, możemy spalić liście czy łodygi rośliny. Woda zgromadzona na roślinie działa jak soczewka, skupiając promienie słońca.

Jaki hydrożel wybrać?

Na rynku możemy znaleźć różne preparaty określone jako hydrożel, agrożel czy absrobent. Hydrożel składa się z polimerów i jego głównym zadaniem jest absorbowanie wody, kiedy jest jej pod dostatkiem, tak by oddać ją kiedy jej ilość w podłożu znacznie zmaleje. Z istniejących na rynku preparatów, warto zwrócić uwagę na te, które dają jeszcze więcej korzyści. Preparat TerraCottem w 10% składa się z nawozu, który stopniowo przez cały okres jego działania dba o odpowiednie odżywienie rośliny. Ważną informacją dla dbających o środowisko jest, by wybrać hydrożel, który jest przyjazny środowisku. TerraCottem po kilku latach zostanie rozłożony przez mikroorganizmy.

Zalety stosowania hydrożelu

Hydrożel to środek bezpieczny i uniwersalny, ma wiele zalet i właściwie nie ma wad. Niektórzy myślą, że to drogi produkt, jednak kiedy porównamy oszczędność wody czy nawozów (jeśli wybierzemy hydrożel, w którego składzie jest również nawóz) i weźmiemy pod uwagę, że dobry hydrożel jak TerraCottem działa aż 8 lat, to produkt ten jest tani. Hydrożel przede wszystkim dba o odpowiednie nawodnienie roślin. Jednak dzięki temu, że wraz z wodą absorbuje składniki odżywcze dba również o stałe równomierne nawodnienie roślin

Jakie problemy rozwiązuje i co daje?

Często mamy problem z tym jak właściwie podlewać rośliny lub w będąc w ciągłym biegu zwyczajnie o tym zapominamy. Hydrożel TerraCottem do idealne rozwiązanie dla zapominalskich. Kiedy zdarzy nam się podlać rośliny z opóźnieniem hydrożel w tym czasie zadba, aby rośliny miały dostęp do wody. Wykorzystanie w ogrodzie hydrożelu to oszczędność wody oraz czasu na podlewanie roślin. Wraz z wodą, którą hydrożel absorbuje składniki odżywcze, które potem odda roślinie, dba więc nie tylko o jej optymalne nawodnienie, ale też stałe odżywienie. Tym bardziej jeśli zdecydujemy się na dobry preparat jak TerraCottem, który w swoim składzie ma również nawóz. Hydrożel dla młodych roślin jest dużym wsparciem przy budowanie silnego korzeniowego. Poprzez ciągłe zwiększanie i zmniejszanie swojej objętości spulchnia glebę. Stałe odżywienie i nawodnienie roślin ozdobnych pozwoli zwiększy ilość i wielkość kwiatów i będziemy mogli się nimi dłużej cieszyć.

0 (0 opinii)