Porady

Za oknem wiosna! Sprawdź, jakie urządzenia akumulatorowe pomogą Ci w wiosennych porządkach w ogrodzie

5 (1 opinia)

Nadeszła upragniona wiosna! To idealny czas na porządkowanie ogrodu. Pozbywasz się starych liści? Kosisz trawnik? Z pomocą nadchodzą urządzenia akumulatorowe, dzięki którym w prosty sposób i bez użycia kabla przywrócisz przydomowy krajobraz do porządku!

Jeśli wiosna, to porządki w ogrodzie! Koszenie trawy, przycinanie żywopłotu, usuwanie liści zalegających wszędzie dookoła… Pracy jest dosyć sporo, ale mając pod ręką odpowiedni sprzęt ogrodniczy, uporasz się z nią sprawnie, a przy tym w sposób przyjazny środowisku. Taki jak urządzenia akumulatorowe, zasiane przez wydajne baterie litowo-jonowe.

Zalety akumulatorowych urządzeń ogrodowych:

  • bezprzewodowe,
  • ekologiczne (nie emitują spalin),
  • ciche (pracując w ogrodzie, nie zakłócasz spokoju w okolicy),
  • tanie w utrzymaniu (oszczędzasz koszty eksploatacji, np. zakupu paliwa czy konserwacji),
  • wygodne w codziennym użytkowaniu (są lekkie ze względu na brak m.in. zbiornika paliwa, ciężkiego silnika).

4 urządzenia akumulatorowe, które przydadzą Ci się wiosną (nie tylko) w ogrodzie


1. Kosiarka 

Trudno o piękny ogród bez zadbanego trawnika. Niestety jego kondycja po zimie często pozostawia wiele do życzenia... Co zrobić, by odzyskał naturalnie piękny wygląd już od pierwszych tygodni wiosny? Przede wszystkim, regularnie kosić!

Pierwsze koszenie możesz z powodzeniem przeprowadzić już w połowie kwietnia lub poczekać z nim kilka dni - do początku maja; termin uzależniony jest zarówno od warunków pogodowych (temperatura w nocy nie może spaść poniżej zera), jak i intensywności wzrostu młodych źdźbeł (powinny osiągnąć wysokość ok. 10 cm). 

Uniwersalna zasada mówi, by trawnik kosić na ok. 1/3 wysokości źdźbeł, czyli 3-5 cm. Najbardziej satysfakcjonujące efekty osiągniesz jednak, dostosowując wysokość pracy noży tnących w zależności od mieszanki traw, jaką wysiałeś na swój trawnik! Kosiarki akumulatorowe, podobnie jak eklektyczne czy spalinowe, wyposażone są w praktyczną funkcję centralnej regulacji wysokości koszenia; za pomocą lekkiej dźwigni, jednym prostym ruchem wybierasz żądaną wysokość roboczą noży tnących. 

Nowoczesne kosiarki akumulatorowe to wbrew pozorom maszyny bardzo odporne na uderzenia. Wytrzymały polipropylenowy korpus zapobiega poważnemu uszkodzeniu maszyny, np. w sytuacji, kiedy w trakcie koszenia nagle uderzysz o wystający, niewidoczny gołym okiem kamyk.

2. Podkaszarka do trawy 

Gdzie kosiarką nie wykosisz, tam... użyj podkaszarki (akumulatorowej), przeznaczonej do trymowania i wyrównywania trawy w miejscach trudno dostępnych. Na przykład: między gęsto posadzonymi krzewami i pod nimi, dookoła drzew, wzdłuż ogrodzenia, obrzeży, ścieżek ogrodowych czy krawężników.

O ile w dużym ogrodzie podkaszarka uzupełnia pracę kosiarki, o tyle w małym może ją nawet zastąpić! Podkaszarka akumulatorowa to najlżejsze urządzenie tego rodzaju, waży zaledwie ok. 2 kg. Co sprawia, że nawet długotrwała praca w ogrodzie nikomu nie powinna sprawiać trudności - nawet osobom, które nie mają dużej siły fizycznej.

Komfort pracy z podkaszarką, a przy tym jej precyzję, zwiększa przemyślane wyposażenie. Zwróć zatem uwagę na ogranicznik („ochraniacz” roślin) i regulację kąta koszenia, dzięki którym masz pełną kontrolę nad podkaszarką. W efekcie, bez wysiłku kosisz trawę rosnącą pomiędzy roślinami zdobiącymi przydomowy krajobraz. 

Nowoczesne podkaszarki akumulatorowe posiadają ponadto inteligentny system automatycznego wysuwania żyłki z głowicy tnącej (wystarczy lekko docisnąć głowicę do podłoża). Już nie musisz tego robić samodzielnie! W praktyce oznacza to mniej zbędnych przerw w trakcie pracy, a co za tym idzie - zdecydowanie szybsze tempo koszenia.

3. Nożyce do żywopłotu

Naturalne ogrodzenie w postaci bujnego żywopłotu to reprezentacyjny element przydomowego krajobrazu, dlatego warto poświęcić mu nieco uwagi i czasu. Szczególnie po zimie, kiedy każda gałązka zdaje się „żyć własnym życiem” - rośnie w bliżej nieokreślonym kierunku, nachodząc na sąsiednie.

Co zrobić, chcąc przywrócić żywopłot do porządku? Przyciąć go, to proste! W przenośni i dosłownie - o ile pracujesz przy pomocy sekatora akumulatorowego. Najlepsze rezultaty pracy osiągniesz z urządzeniem wyposażonym w ergonomiczny, obrotowy uchwyt. Jego docelowe ustawienie możesz zmieniać (w kilku pozycjach, w zakresie 180 stopni) i dostosowywać w taki sposób, by przycinać młode pędy w zależności od kierunku ich wzrostu - bez zbędnej gimnastyki rąk. Z kolei podwójne ostrze tnące zapewniają  maksymalnie precyzyjne cięcie bez obawy o uszkodzenie żywopłotu.

Jako że żywopłot zwęża się ku górze, ścinaj go, zaczynając od wierzchołka; skrócenie bujnie rozrastających się gałązek w najwyższych partiach rośliny zapewni jej właściwy poziom cyrkulacji powietrza. Dalej kieruj się ku dołowi i usuwaj wyłącznie te pędy, które zaburzają naturalny kształt żywopłotu.

4. Dmuchawa do liści

Codzienne grabienie liści przy pomocy grabi to syzyfowa praca. Szczególnie kiedy pojawiają się one w miejscach trudno dostępnych, np. na rabatach kwiatowych pomiędzy delikatnymi roślinami ozdobnymi. Usuwanie ich ręcznie zajmie bardzo dużo czasu, a użycie miotły grozi uszkodzeniem delikatnych kwiatostanów czy pędów. 

Poza liśćmi, wiosną wokół domu - na trawniku, tarasie, podjeździe - zalegają również gałązki pozostałe po cięciu roślin ozdobnych (w tym oczywiście żywopłotu). Można je oczywiście zamieść miotłą, ale po co dokładać sobie pracy (której teraz w ogrodzie i tak jest sporo)? Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest użycie dmuchawy akumulatorowej!

Wszystko, co musisz zrobić, to włączyć maszynę, dostosować prędkość wydmuchu powietrza do materiału z jakim pracujesz (tak, aby nie uszkodzić roślin a skutecznie usunąć zalegające liście) - i przespacerować się po ogrodzie. W ten sposób błyskawicznie, bez najmniejszego wysiłku przeniesiesz zarówno liście, drobne gałązki, szyszki, jak i drobne zanieczyszczenia (np. kurz, pył) w jedno miejsce, skąd łatwo będzie Ci je przenieść do worków na odpady biodegradowalne. 

Zależy Ci na naturalnie pięknym przydomowym krajobrazie? Dbaj o niego, przy pomocy sprzętu przyjaznego dla środowiska. Poznaj bliżej urządzenia akumulatorowe Alpina - i przekonaj się, jak lekka, łatwa i satysfakcjonująca może być praca w ogrodzie.

5 (1 opinia)