Porady

Wertykulacja trawnika – jak wykonać? Jaki wybrać wertykulator?

4,8 (13 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Wertykulator jest niezbędnym narzędziem w każdym ogrodzie – tylko z jego pomocą trawnik będzie miał możliwości dobrego i gęstego wzrostu. W jaki sposób działa i jak wykonuje się wertykulację? Zobacz poniżej.

Husqvarna

Wertykulator jest narzędziem wyposażonym w ostrza, które pozwalają na napowietrzanie gleby w ogrodzie, poprzez jej rozluźnianie. Ostrza przecinają pionowo powierzchnię w celu wyniszczenia płytko ukorzenionych chwastów czy usunięcia mchu. Taki zabieg ułatwia wchłanianie się wody do roślin, dzięki czemu wspomaga ich prawidłowy rozwój. Po zastosowaniu tego urządzania, w powstałe z pomocą ostrzy otwory, możemy także wysypać nawozy czy wzbogacone podłoże.

Dzięki zabiegowi wertykulacji trawnik będzie zwarty, zielony i o wiele łatwiej przetrwa nawet najmroźniejszą zimę czy deszczowe warunki jesienne. Wertykulator więc bez dwóch zdań przydaje się w każdym ogrodzie – szczególnie w obowiązkowej pielęgnacji trawnika po zimie.

Jakie są rodzaje wertykulatorów?

Na rynku dostępne są wertykulatory ręczne, elektryczne, akumulatorowe i spalinowe. Polecamy szczególnie ostatni rodzaj – wertykulator spalinowy – ponieważ taki zakup przysłuży się każdemu ogrodnikowi przez długie lata. To najmniej wymagająca maszyna, która wertykulację przeprowadza z nikłą ingerencją człowieka. Aby jednak nie być gołosłownym, niżej opisujemy wady i zalety wszystkich dostępnych rozwiązań na rynku.

  • wertykulatory ręczne – sprawdzają się tylko w mniejszych ogródkach; wymagają ogromnej siły człowieka, aby w ogóle zadziałały;

  • wertykulatory elektryczne – zdecydowanie o wiele wygodniejsze; praca z takim urządzeniem jest stosunkowo wydajna – jednak tego typu modele posiadają ograniczający zasięg kabel; żywotność urządzeń elektrycznych nie kwalifikuje się do czołówki;

  • wertykulatory akumulatorowe – nie wymagają bezpośredniego podłączenia do źródła energii podczas pracy, są dość ciche i wydajne; minusem jest ograniczenie co do ilości energii, która może być zmagazynowana przez akumulator – takie urządzenie nie wystarczy więc, jeśli posiadasz duży trawnik i czas pracy narzędzia będzie wymagał kilkadziesiąt minut;

  • wertykulatory spalinowe – bezkonkurencyjne dla osób, które posiadają duży ogród; są bardzo wydajne i nadają się do ciężkich prac; tego typu urządzenia są wykorzystywane przez profesjonalne firmy zajmujące się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów – posiadają bowiem największą moc;

Jaki wybrać wertykulator? Co brać pod uwagę?

W przypadku wertykulatorów cena zwykle idzie w parze z jakością. To urządzenie do bezawaryjnej i skutecznej pracy, potrzebuje wykonania z naprawdę wysokiej jakości materiałów. Dlatego decydując się na taką inwestycję, lepiej poczekać kilka miesięcy i oszczędzić fundusze na zakup wertykulatora od znanego producenta. Na czym szczególnie warto się skupić? Z pewnością na ostrzach, które powinny być wykonane z dobrego metalu. Ważna jest też szerokość pracy, która zwykle ma 25-40 cm. I tutaj istotna jest zasada – im większa szerokość, tym praca będzie szybsza i wydajniejsza. Ostatnia rzecz, na którą koniecznie zwróć uwagę, to moc silnika. 

Jak wykonać wertykulację trawnika?

Jak i kiedy wykonać wertykulację trawnika? Instrukcja krok po kroku

Aby trawnik był bujny i przypominał piękny, gęsty dywan wokół domu, musi być nie tylko dobrze podlewany i koszony, ale przede wszystkim regularnie odchwaszczany i czyszczony z mchu czy filcu. To właśnie dzięki powyższym zabiegom może zostać wizytówką ogrodu. Na myśl przychodzi tutaj powiedzenie: „Pokaż mi swój trawnik, a powiem Ci, czy jesteś dobrym ogrodnikiem”. W tym zdaniu jest wiele prawdy – dbanie o trawnik to jedno z podstawowych zajęć początkujących ogrodników. Uporanie się z nim sprawi, że ogród wyda się piękniejszy, bardziej zielony i zdrowszy – a to pierwszy krok do sukcesu. Przyjrzyjmy się więc dokładniej zabiegowi wertykulacji, który powinien być absolutną podstawą pielęgnacji każdego trawnika.

1. Zanim rozpoczniesz wertykulację, warto skosić trawę na wysokość nieco niższą niż zwykle – umożliwi to łatwiejsze dotarcie ostrzy wertykulatora do gleby. Tym samym zabieg będzie mniej inwazyjny – jeśli jest zbyt długa, ostrza mogą wplątać się w źdźbła i wyrwać zdrową trawę. Jeśli trawnik ma wiele mchu, można przed wertykulacją wspomóc proces stosując oprysk z siarczanem żelaza.

Uwaga! Trawnik nie może być zbyt młody! Jeśli będzie miał mniej niż co najmniej 2 lata, zabieg może go całkiem zniszczyć.

2. Wertykulację powinno się wykonywać w ogrodzie przynajmniej raz w roku. Najlepszym na tę czynność okresem jest wiosna (najlepiej późny kwiecień), kiedy trawa jest pobudzona do szybkiego wzrostu i była już kilka razy koszona. Zbyt wczesna wertykulacja mogłaby sprawić, że usuną się – wraz z chwastami czy mchem – młode pędy trawy.

3. Niektórzy polecają wykonywanie wertykulacji także jesienią – tu jednak trzeba uważać, żeby zabieg miał miejsce niezbyt późno. Zła pogoda, pierwsze przymrozki, słabe naturalne oświetlenie – te czynniki sprawią, że trawnik nie zdąży się zregenerować przed nadchodzącą zimą. A wtedy mu nie pomożemy, a zaszkodzimy. Jeśli chcesz wykonać wertykulację jesienią, najlepiej aby była to połowa września. W tym miesiącu masz pewność, że będzie stosunkowo ciepło, ale raczej nie przyjdą upały, a tym bardziej mrozy.

4. Jednorazowy przejazd wertykulatorem z pewnością nie wystarczy. Zwykle trzeba wykonać drugi przejazd w poprzek, a nawet i kolejny, gdy martwej trawy do usunięcia jest dużo. Podczas pierwszego przejazdu pamiętaj, aby nie ustawiać ostrzy na zbyt dużą głębokość. Najlepsza w takiej sytuacji to ok. 5 mm. Dopiero gdy wykonujesz drugi, poprzeczny przejazd, głębokość możesz zwiększyć do 10 mm. Zanim zaczniesz wertykulować cały trawnik, wypróbuj ten zabieg najpierw na mniejszym fragmencie.

5. Pamiętaj, że wałki w wertykulatorze obracają się w jedną stronę – cofanie urządzeniem jest więc niemożliwe. Co jakiś czas warto też unieść noże, aby sprawdzić, czy nie nazbierało się na nich za dużo filcu. Jeśli tak się stało, trzeba go usunąć, aby odblokować ostrza.

Po wertykulacji należy dokładnie zgrabić wszystkie usunięte przez wertykulator materiały. Zbieramy je do worków i absolutnie nie wykorzystujemy do kompostu – mogą bowiem zawierać zarodniki niebezpiecznych grzybów.

Po takim zabiegu trawnik początkowo będzie wyglądał co najmniej… źle. Ale to nie powód do obaw – tak rygorystyczny zabieg tylko przez kilka pierwszych tygodni będzie dawał się we znaki, by jednak po nich zaskoczyć ogrodnika bujną zielenią i mocnymi źdźbłami. Ta operacja naprawdę przysłuży się w każdym ogrodzie. Po wertykulacji należy dokładnie zgrabić wszystkie usunięte przez wertykulator materiały. Zbieramy je do worków i absolutnie nie wykorzystujemy do kompostu – mogą bowiem zawierać zarodniki niebezpiecznych grzybów.

Trawnik tuż po wertykulacji będzie rzadki – to dobry moment aby wykorzystać prześwity i wzbogacić podłoże. Można więc wysypać żyzną glebę, którą należy przegrabić, jednocześnie wykonując tzw. „dosiewkę”. Ważne, aby po wertykulacji używać nasion przeznaczonych do regeneracji trawnika. Można również najpierw wysiać nasiona, a dopiero później przysypać je świeżym podłożem. Ważne, aby ziemia była dobrze spulchniona – zbita uniemożliwi wzrost trawy. Po wertykulacji warto wzbogacić trawnik kompostem lub specjalnym nawozem do trawnika. Możesz podczas dosiewania nasion, zmieszać je z kompostem, wysypać, a następnie obficie podlać.

4,8 (13 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba