Porady

Sprytny sposób na przydomowy ogród, czyli jak zaaranżować własny ogródek?

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Własny ogród to marzenie wielu z nas. Odpowiednio zaprojektowany jest miejscem relaksu i spotkania z naturą. To domowe zacisze doceni każdy miłośnik odpoczynku na łonie natury. Jak jednak w rozsądny i przemyślany sposób zaaranżować tą zwykle niewielką przestrzeń? Kilka przydatnych wskazówek odnośnie aranżacji własnego ogrodu znajdziecie w poniższym artykule.

Allegro

1. Ogród jako sposób na relaks i wypoczynek
2. Sprytny sposób na przydomowy ogród, czyli jak zaaranżować własny ogródek?
3. Zadbaj o kolor i oświetlenie

Własny przydomowy ogród to sposób na relaks i odpoczynek na świeżym powietrzu. Przystępując do aranżacji własnego ogrodu, warto więc poznać kilka podstawowych zasad, które pozwolą nam stworzyć piękną i funkcjonalną przestrzeń. Kameralny taras, ogródek czy balkon przy odrobinie wyobraźni przekształcić możemy we własną zieloną oazę. Dzięki niebanalnym pomysłom niewielkim kosztem stworzymy zachwycającą i oryginalną przestrzeń. Jak więc zadbać o to niepowtarzalne miejsce? Podpowiadamy poniżej.

Ogród jako sposób na relaks i wypoczynek


Własny ogród to marzenie każdego miłośnika odpoczynku na łonie natury. Nawet niewielki ogródek w środku miasta pozwala odpocząć po ciężkim dniu pracy, zrelaksować się i zapomnieć o stresie. Dla wielu z nas przydomowy ogródek to namiastka azylu, szansa na kontakt z przyrodą i relaks. Projektując własny ogród, możemy stworzyć niepowtarzalny sielski klimat. Podziwiając własnoręcznie posadzone rośliny, wsłuchując się w śpiew ptaków, zapominamy bowiem o stresie i problemach. Przydomowy ogródek i bliskość natury działa kojąco, uspokaja i poprawia samopoczucie.

Sprytny sposób na przydomowy ogród, czyli jak zaaranżować własny ogródek?


Współczesne przydomowe ogródki to zwykle niewielka przestrzeń. Jednak dzięki odpowiednio dobranym gatunkom roślin i wydzieleniu właściwych stref możemy stworzyć niezwykle piękną i funkcjonalną przestrzeń. Łącząc oryginalne gatunki kwiatów i krzewów z elementami ogrodowej architektury, otrzymamy niepowtarzalny i zachwycający krajobraz. Większość wybranych przez nas gatunków roślin warto zasadzić wzdłuż ogrodzenia, dzięki czemu wewnątrz działki uzyskamy przestrzeń przeznaczoną do wypoczynku i relaksu.

Bliżej obiektów mieszkalnych postawmy na niższe gatunki roślin. Te większe i bardziej rozłożyste możemy z kolei posadzić w dalszej części ogrodu, dzięki czemu powiększymy optycznie naszą przestrzeń. Wykorzystując liczne gatunki pnące, takie jak bluszcz możemy również zamaskować nieestetyczne ogrodzenia czy siatki, tworząc zapierające dech w piersiach ściany zieleni. Tego rodzaju gatunki doskonale sprawdzą się także w miejscach zacienionych o stosunkowo dużej wilgotności.

Zadbaj o kolor i oświetlenie


Urządzając własny ogród, warto także zadbać o akcenty kolorystyczne. Różnorodne, kolorowe kwiaty przyciągają wzrok i zachwycają każdego miłośnika natury. Oprócz dobrze znanych kwiatów ogrodowych, takich jak bratki, fiołki, piwonie czy tulipany warto postawić także na niewielkie dekoracyjne drzewka. Dzięki temu nawet wczesną jesienią nasz ogród zachwycać będzie pięknymi, żywymi kolorami. W przydomowych ogrodach, tarasach czy balkonach idealnie sprawdzą się więc gatunki takie jak wiśnia ozdobna, tulipanowce czy derenie. Idealnym rozwiązaniem będą także paulownie. Te orientalne drzewka w okresie wiosny i lata zachwycają obfitymi, niebiesko-fioletowymi kwiatami. Należy do roślin stosunkowo prostych w uprawie i mało wymagających. Drzewa te dobrze znoszą także suszę, preferują ciepłe i nasłonecznione obszary. Aby dowiedzieć się więcej o tym gatunku i kupić kilka pierwszych sadzonek Kliknij tu.

Urządzając ogród, warto także zadbać o odpowiednie oświetlenie. Klimatyczne, ciepłe światło po zmroku stworzy niepowtarzalny charakter. Stylizowane, dekoracyjne lampiony będą stanowić idealne dopełnienie delikatnych, roślinnych krajobrazów. 

Przydomowy ogródek czy taras to marzenie wielu z nas. Aby jednak stworzyć piękną i funkcjonalną przestrzeń, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Wybierając gatunki kwiatów, krzewów i drzew, zwłaszcza na początku naszej przygody z ogrodnictwem, warto postawić na łatwe w uprawie i mało wymagające rośliny.

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba