Porady

Rozmnażanie hortensji bukietowej [WIDEO]

4,6 (26 opinii)

Hortensje ze swoimi romantycznymi kwiatostanami stanowią wspaniałą ozdobę każdego ogrodu. Hortensje bukietowe kochają słońce, ale rozwijają się także w półcieniu. Do życia potrzebują świeżej, żyznej gleby i dużej ilości wody.

Kto raz posadził hortensję w ogrodzie, ten na pewno na jednym krzewie nie poprzestanie. Rozmnażanie hortensji nie jest wcale trudnym zadaniem, a z jednej jedynej rośliny można uzyskać bardzo wiele nowych, młodych roślin. Łatwo daje się rozmnażać przez podział, odkłady albo sadzonki pędowe.

Rozmnażanie hortensji przez sadzonki pędowe

Przy tej metodzie nie każdy pęd nadaje się do rozmnażania, ponieważ tylko określona część rośliny jest w stanie wytworzyć korzenie, a przez to nową roślinę. W przypadku hortensji bukietowej dobrze jest wziąć tegoroczny, właśnie zdrewniały pęd boczny, który nie kwitł i nie wypuścił pąków kwiatowych. Sadzonki pozyskuje się zawsze ze zdrowych i mocnych roślin matecznych. Wyhodowane ze słabych krzewów rośliny będą słabo kwitły. Ostatecznie, sadzonki są zawsze identyczne genetycznie z rośliną, z której pochodzą.

Kolorowa hortensja bukietowa
Kolorowa hortensja bukietowa

Wybór odpowiednich sadzonek 

Chcąc rozmnożyć hortensję bukietową, trzeba dokonać starannego wyboru materiału na sadzonki. Z genetycznych względów powinno się wybrać całkowicie zdrową roślinę macierzystą. Zapewni to otrzymanie mocnego i zdrowego następnego pokolenia. Świeże pędy z aktualnego sezonu, które jeszcze ani nie kwitły, ani nie wytworzyły pąków kwiatowych, doskonale nadają się do uprawy. Chodzi tutaj o zdrewniałe pędy boczne, a najlepiej o ich odcinki wierzchołkowe. 

Najłatwiej rozmnażać hortensje krótko po przekwitnieniu. Tyle tylko, że wiele hortensji bukietowych kwitnie aż do października. W tym wypadku trzeba czas rozmnażania przesunąć, ponieważ ścięte jesienią sadzonki przeważnie się nie rozwiną. Wybrane pędy należy więc ściąć w okresie od czerwca do początku września.

Sadzonki pozyskuje się zawsze ze zdrowych i mocnych roślin matecznych. Wyhodowane ze słabych krzewów rośliny będą słabo kwitły.

Aby zabieg się udał, trzeba materiał sadzeniowy odpowiednio przygotować. Najpierw usuwa się z pędu większość liści, aby ograniczyć utratę wilgoci. Najczęściej wystarczy pozostawić dwa górne liście, które skraca się do połowy. Pęd hortensji ścina się skośnie, co później ułatwi mu pobieranie wody. Przygotowane sadzonki wkłada się od razu do lekko kwaśnego podłoża. Najlepiej rozwijają się w temperaturze otoczenia ok. 15ºC.

Hortensja bukietowa
Hortensja bukietowa

Kiedy pokażą się nowe pędy, co sygnalizuje ukorzenienie, należy wsadzić sadzonki do doniczek z mieszanką ziemi do kwiatów i kompostu. Zimę muszą spędzić w chłodnym, ale nie zimnym pomieszczeniu.

Ciekawostki:

  • Aby pobudzić rośliny do rozgałęzienia, należy skrócić wierzchołek pędu, kiedy tylko ukażą się trzy pary liści.
  • Wiosną wysadza się nowe rośliny na osłoniętym miejscu do gruntu, a po zrzuceniu liści jesienią – przesadza się je na stałe miejsce.

Krótka instrukcja rozmnażania hortensji bukietowej przez ukorzenianie sadzonek:

  • Odpowiedni termin – czerwiec i lipiec.
  • Odciąć ostrym nożem od rośliny macierzystej części wierzchołkowe pędów z dwiema parami liści. Powinny mieć 5-10 cm długości, bez kwiatów i pąków kwiatowych, które negatywnie wpłynęłyby na proces ukorzeniania.
Rozmnażanie hortensji przez sadzonki pędowe
Rozmnażanie hortensji przez sadzonki pędowe
  • Sadzonki powinny być bezzwłocznie umieszczone w ziemi, bez przechowywania.
  • Można zastosować specjalny substrat do ukorzeniania sadzonek, także hortensji.
  • W ciągu pierwszych dwóch-trzech tygodni trzeba zadbać o wysoką wilgotność powietrza, ponieważ sadzonki nie są w stanie samodzielnie pobierać wody.
  • Najwcześniej po trzech tygodniach da się zauważyć powstawanie nowych korzeni.
  • Kiedy system korzeniowy nowej rośliny zostanie wykształcony, można młodą hortensję przesadzić do większego pojemnika.

Rozmnażanie hortensji przez odkłady

Rozmnażanie przez odkłady jest prostą metodą uzyskania nowych sadzonek hortensji bukietowej. Wczesną wiosną należy wybrać długi pęd w dolnej części rośliny macierzystej i przycisnąć go delikatnie do ziemi. W miejscu, gdzie dotknie gruntu, kopie się mały dołek. Pęd zgina się do zagłębienia i przykrywa ziemią. Miejsce to trzeba obciążyć np. kamieniem albo umocować skoblem.

Rozmnażanie hortensji przez dzielenie - poznaj szczegóły
Rozmnażanie hortensji przez dzielenie - poznaj szczegóły

W następnym sezonie ogrodowym można odkład ostrożnie odkopać i oddzielić od macierzystego krzewu. Zaleca się młodą roślinę hodować przez rok w dostatecznie dużej doniczce, aby wytworzyła gęste i mocne korzenie. W kolejnym roku można już młodą hortensję bukietową wysadzić na stałe miejsce, gdzie będzie szybko rosła i przy odrobinie szczęścia jeszcze w tym samym roku rozwinie pierwszy kwiat.

Krótka instrukcja rozmnażania hortensji bukietowej przez odkłady:

  • Odpowiedni termin – kwiecień do czerwca.
  • Trzeba wybrać zdrowy, mocny pęd, możliwie bez kwiatów i pąków, i niezbyt zdrewniały.
  • Pęd powinien dać się wygiąć do ziemi.
  • Pęd należy przygiąć, w miejscu styku z ziemią wykonać zagłębienie ok. 5 cm.
  • Ostrożnie zdjąć korę z pędu od strony styku z ziemią, umieścić w zagłębieniu i przykryć ziemią. Obciążyć pęd albo przymocować w inny sposób do podłoża.
  • Wierzchołek pędu ustabilizować podpórką.
  • Dla uzyskania wystarczającego ukorzenienia, trzeba odkład pozostawić na miejscu przynajmniej przez rok.
  • Następnie należy odciąć pęd razem z nowymi korzeniami od rośliny macierzystej.
  • Młodą hortensję można przesadzić bezpośrednio do gruntu. 
Rozmnażanie hortensji bukietowej
Rozmnażanie hortensji bukietowej

Rozmnażanie hortensji przez dzielenie

W ciągu roku hortensja bukietowa może rozwinąć się w duży krzew, który zajmuje wiele miejsca w ogrodzie. Może się okazać, że roślinę trzeba wykopać i podzielić. Przy zachowaniu pewnych zasad zabieg na pewno się uda.

W zależności od wielkości bryły korzeniowej można roślinę podzielić na dwie albo trzy części.

Najkorzystniej jest dzielić hortensję w okresie spoczynku wegetacyjnego. Dobrą porą jest więc jesień, kiedy hortensja zrzuci liście. Również wczesna wiosna jest do tego zabiegu odpowiednia. Krzew wszystkie swoje siły zużyje na tworzenie nowych korzeni, dlatego w roku po podziale raczej nie wykształci kwiatów.

Hortensja bukietowa w ogrodzie
Hortensja bukietowa w ogrodzie

W zależności od wielkości bryły korzeniowej można roślinę podzielić na dwie albo trzy części. W przeciwieństwie do innych krzewów, hortensja posiada wyjątkowo twarde korzenie, które dadzą się podzielić tylko piłą. W związku z tym, aby korzenie nie doznały szkody, narzędzie musi być ostre i najlepiej zdezynfekowane. Powierzchnię cięcia korzeni zaleca się posypać niewielką ilością węgla drzewnego. Podzieloną hortensję należy oczywiście posadzić na podłożu właściwym dla tej rośliny. W ostateczności nada się też substrat dla różaneczników albo azalii.

Krótka instrukcja rozmnażania hortensji bukietowej przez podział:

  • Odpowiedni termin – wiosna albo jesień.
  • Roślinę macierzystą należy wykopać z całą bryłą korzeniową.
  • Bryłę korzeniową trzeba ostrożnie podzielić na równej wielkości części.
  • Podzieloną roślinę posadzić oddzielnie na przygotowanych stanowiskach i obficie podlać.

Rozmnażanie hortensji bukietowej [WIDEO]

4,6 (26 opinii)