Porady

Rodzaje promienników podczerwieni. Jaki wybrać do domu, a jaki do ogrodu?

0 (0 opinii)

Promienniki podczerwieni jako sposób na ogrzanie domu, hali magazynowej czy ogrodu to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Warto jednak wiedzieć o tym, że istnieje kilka rodzajów promienników i każdy z nich ma inne przeznaczenie.

Inne przeznaczenie to znaczy? Promienniki różnią się między sobą wyglądem, kształtem, wielkością, możliwościami i tym, czy pasują do pięknego salony, czy może jednak powinny stanąć na dworze w ogrodzie. Nie zmienia się jedno, a mianowicie zasada, na jakiej działają. Każdy promiennik podczerwieni charakteryzuje się innowacyjną technologią przenoszenia ciepła na daleką odległość w postaci promieniowania podczerwonego. Ogrzewa ono jedynie organizmy żywe i przedmioty, nie ogrzewając powietrza, co jest dobrym rozwiązaniem dla alergików i astmatyków, i pozwala zaoszczędzić energię. Jak zatem dobrać promiennik idealny do swoich potrzeb?

Promienniki podczerwieni idealne do domu, mieszkania i biura

Każdy dumny posiadacz domu lub mieszkania chce, aby jego cztery kąty zachwycały niezwykłą aranżacją, w której wszystko będzie ze sobą współgrało. Nawet najmniejszy element, taki jak wazon czy poduszka musi być dostosowany do stylu wnętrza. Nie można się zatem dziwić, że takie samo podejście wiele osób ma do bardziej przyziemnych elementów wystroju, jakim są grzejniki. Promienniki podczerwieni w formie paneli na podczerwień pozwalają idealnie wpasować je w przestrzeń, a nawet sprawić, że staną się one niemalże niewidoczne. Panele z Synthelithu produkowane przez markę Cronos zazwyczaj są białego koloru, a ich powierzchnia jest w pełni gładka. Co ważne, można powiesić je nie tylko na ścianie, ale także na suficie. W wysokich pomieszczeniach takie rozwiązanie sprawi, że znikną, choć ciepło będzie dobrze odczuwalne. Na rynku można spotkać również panele na podczerwień wykonane z krzemianu wapnia. Ten materiał daje dodatkowe możliwości aranżacyjne. Krzemian można swobodnie malować farbami, choć muszą być to farby olejne lub akwarelowe. Dzięki temu panel można idealnie dostosować do koloru ściany lub wymalować na nim kolorowe wzory.

Ogród ogrzany promieniowaniem podczerwonym

Przyjemnie jest spędzać czas na świeżym powietrzu, szczególnie wtedy, kiedy promienie słoneczne ogrzewają w dzień, a noce są na tyle ciepłe i duszne, że nie trzeba martwić się przejmującym chłodem. To jednak nie oznacza, że wiosną, pod koniec lata i na początku jesieni należy rezygnować z odpoczynku w przydomowym ogrodzie. Wystarczy zadbać o odpowiednie ogrzewanie tarasu, które sprawdzi się w szczególności we wrześniu i październiku, a także kwietniu czy maju. Promienniki podczerwieni stosowane na dworze mogą wyglądać jak duża, stojąca lub wisząca lampa. Zazwyczaj mają wbudowany termostat, dzięki któremu można dobrać odpowiednią moc grzania. To szczególnie przydatna opcja pozwalająca moc grzania dostosować do wysokości temperatury panującej na dworze. Promienniki wyglądają niezwykle atrakcyjnie i mogą stać się jedną z wielu ozdób tarasu. 

Promienniki to również folie i maty grzewcze

Ogrzewanie na podczerwień za pomocą promiennik podczerwieni daje wiele możliwości, w tym stworzenie w domu ogrzewania podłogowego, które nie będzie wymagało od właścicieli obmyślania bardzo skomplikowanych instalacji. Folie i maty grzewcze to stosunkowo nowe produkty, które w Polsce nie są jeszcze tak dobrze znane, jednak w Skandynawii wykorzystywane są bardzo często. Ten innowacyjny produkt pozwala na ogrzanie podłogi, ścian czy sufitu, a jego największym plusem jest to, że nie musi być podłączony do centralnego ogrzewania. Folie i maty wyposażone są w termostaty, dzięki którym można idealnie dobrać wysokość pożądanej temperatury. Dodatkowo nagrzewają się niezwykle szybko, dzięki czemu przyjemne ciepło odczuwalne jest już w kilka chwil po włączeniu ogrzewania.

Ogrzewanie na podczerwień może być idealnym sposobem na ekologiczne i tanie ogrzanie wielu miejsc.

0 (0 opinii)