Porady

Przygotowanie domku letniskowego do zimy – o czym należy pamiętać?

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Gdy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domku letniskowego, musimy odpowiednio dbać o jego konserwację i właściwie się z nim obchodzić. Nie możemy także zapominać o odpowiednim przygotowaniu go do zimy. Jeśli chcemy wracać do niego przez długie lata, ciesząc się odskocznią od życia codziennego, pomyślmy o odpowiednim zabezpieczeniu go, szczególnie przed tą mroźną porą. Jak to zrobić i o czym należy pamiętać?

Domek letniskowy, czyli…

Domek letniskowy to potoczna nazwa budynku rekreacji indywidualnej. Mimo, że nazywamy go „letniskowym”, z definicji powinien być przystosowany do każdych warunków (możemy przecież skorzystać z niego podczas zimowych ferii. Ważne jest jednak to, że nie jest on przeznaczony do całorocznego użytkowania jako budynek mieszkalny. Dzięki temu przy budowie domku letniskowego spotykamy się ze znacznie mniej rygorystycznymi formalnościami i obwarowaniami, niż przy budowie regularnego domu.

Domek letniskowy charakteryzuje się tym, że jest to budynek wolnostojący i parterowy, nie powinien przekraczać 35m2 i nie możemy postawić więcej niż jednego na terenie 500m2. W innym przypadku będziemy potrzebować już zezwolenia na budowę (przy spełnieniu wcześniej wymienionych warunków wystarczy budowę jedynie zgłosić). Co więcej, nie musimy uzbrajać działki, na której pragniemy postawić nasz domek – nie musi mieć dostępu do prądu ani wody, jednak, wiadomo, że w dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić bez nich codzienne funkcjonowanie. Budynek może być murowany lub drewniany – to zależy już tylko od nas.

Ocieplenie domku letniskowego na zimę

Nie możemy zostawić domku letniskowego na całą mroźną porę nieogrzanego i nieocieplonego. W zimie największym problemem jest wilgoć, która w efekcie może prowadzić do wystąpienia grzybów i pleśni, bardzo szkodliwych nie tylko dla budynku, ale i dla naszego organizmu. Jeśli nie mamy zamiaru korzystać z domku w czasie zimowego urlopu, najlepszym sposobem będzie ograniczenie uciekania ciepła. Możemy zrobić to za pomocą styropianu lub wełny mineralnej.

Jeśli mamy zamiar zagościć w domku letniskowym zimą i cieszyć się pięknem przyrody o tej porze roku, mamy do dyspozycji bardzo różne opcje ogrzania: piecyk olejowy, piecyk gazowy, piecyk naftowy, kominek, nagrzewnica elektryczna, konwektor cieplny, ogrzewanie podłogowe. Jakie z tych rozwiązań może okazać dla nas najlepsze i o czym należy pamiętać przy wyborze? Więcej szczegółów znajdziemy tu: https://www.jula.pl/porady/jak-ogrzac-garaz-warsztat-sklep-czy-domek-letniskowy/

Uszczelnienie domku letniskowego

Równie ważne jak samo jego ogrzanie, jest zabezpieczenie izolacyjne naszego miejsca wypoczynkowego. Dzięki temu zimno z zewnątrz nie będzie się dostawać do środka. Tak samo z wilgocią. W pierwszej kolejności należy uszczelnić okna. Możemy to zrobić pianką poliuretanową, specjalnymi taśmami z pianki poliuretanowej, taśmami butylokauczukowymi, foliami (paroszczelnymi lub paroprzepuszczalnymi), silikonem.

Nie wystarczy jednak samo zabezpieczenie okien, szczególnie jeśli okaże się, że w innym miejscu znajdują się nieszczelności. Mogą nie tylko być powodem dostawania się zimnego powietrza, ale być również zaproszeniem dla różnego rodzaju dzikich stworzeń, które niekoniecznie chcielibyśmy gościć pod naszą nieobecność.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas przygotowań domku na zimę?

  • Spuszczenie wody z kanalizacji - Woda podczas zimy może zamarznąć w kanalizacji, przez co w późniejszym czasie możemy natknąć się na różnego rodzaju usterki, które będą z tego wynikać. A może też dość do całkowitego uszkodzenia systemu. Pamiętajmy, że lód ma większą objętość od wody. Należy więc całkowicie ją spuścić przed sezonem zimowym.
  • Zabezpieczenie mebli, wypoczynku - Szczególnie dotyczy to tapicerowanych mebli. By nie chłonęły zbierającej się wilgoci, nie serwowały nam zapachu stęchlizny wiosną, należy je odpowiednio zabezpieczyć, chociażby przez owinięcie folią. Szafy i szafki powinny zostać otwarte, by w ten sposób utrzymać cyrkulację powietrza.
  • Odłączenie urządzeń elektrycznych - Jeśli nasz domek letniskowy jest przyłączony do prądu, należy odłączyć wszystkie urządzenia z gniazdek. Jeśli nie mamy systemu alarmowego, który musi być przyłączony do prądu, by móc działać, warto rozważyć wyłączenie prądu w ogóle.
  • Porządki w domku - Warto przed sezonem zimowym nie tylko wynieść wszystkie śmieci, ale również gruntownie posprzątać wszystkie pomieszczenia. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie żmudnych wiosennych porządków i znacznie szybciej będziemy mogli po prostu zrelaksować się na łonie natury.
  • Zabierz cenne rzeczy - Warto wywieźć z domku letniskowego wszelkie cenne rzeczy, np. telewizor, konsolę, drobne sprzęty RTV i AGD. To nie tylko zmniejszy straty w przypadku włamania, ale również przedłuży ich żywotność.
  • Inne - Pamiętajmy o sprawdzeniu stanu dachu, obejściu domku, sprawdzeniu stanu schodów, tarasu, udrożnieniu rynien, ukryciu sprzętu w domku np. grill czy drobnych narzędzi ogrodowych. Opróżnijmy zewnętrzne zbiorniki na wodę, a jeśli posiadamy oczko wodne, również pomyślmy o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Warto poprosić życzliwego sąsiada o to, by rzucił okiem na nasz domek letniskowy, jeśli akurat będzie w okolicy, zostawiając mu swój numer telefonu, by mógł się z nami skontaktować w razie sytuacji awaryjnej. Jeśli mamy kominek, wyczyśćmy i zabezpieczmy go.
0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba