Porady

Pompa zanurzeniowa – sposób na okiełznanie żywiołu

5,0 (1 opinia)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Jak wszyscy dobrze wiemy, woda jest rzeczą niezbędną dla wszystkich żywych organizmów. Co tu dużo mówić: bez niej nie istniałoby życie na ziemi. Prawidłowemu jej gospodarowaniu i wykorzystaniu, a przez to oszczędzaniu, jest poświęcane wiele uwagi. Nie bez przyczyny, bowiem zewsząd słychać alarmistyczne zapowiedzi, że słodkiej wody, czyli tej nadającej się do picia, jest coraz mniej, a w niektórych regionach świata przerażająco mało. Jednocześnie trzeba pamiętać, że woda może być zarówno zbawienna, ale potrafi też wyrządzić szkodę. Jednym ze sposobów radzenia sobie z nią w jej pozytywnym i negatywnym wydaniu jest nico innego, jak pompa zanurzeniowa.

Kärcher

Polska nie jest krajem, który z daleka omijają powodzie. Co jakiś czas głośno u nas jeśli nie o zagrożeniu powodziowym, to przynajmniej o podniesieniu się stanu wód i lokalnych podtopieniach. Być może coś takiego spotkało także i nas – zalana piwnica, woda stojąca na podwórku wcale nie są rzadkimi zjawiskami. Jeszcze przecież w lipcu na południu Polski sytuacja – na skutek ulewnych deszczy – była na tyle poważna, że osobiście interweniowały najwyższe władze, z premierem i ministrem spraw wewnętrznych w rolach głównych. Ciągle jeszcze w niektórych rejonach kraju dużym problemem pozostają niedociągnięcia w dziedzinie odciągania nadmiaru wód.

Dobrze więc być przygotowanym na najgorsze. Ciężko oczywiście samemu zabezpieczyć się przed powodzią wielkiej skali, ale już z niewielkimi podtopieniami można próbować walczyć samodzielnie. W takich przypadkach (ale jak zobaczymy – nie tylko w takich) dobrze mieć pod ręką porządną pompę zanurzeniową.

Pompa zanurzeniowa – zasada działania

Pompy zanurzeniowe to względnie niewielki sprzęt, dzięki któremu można wypompować z danego zbiornika dużą ilość nagromadzonej wody. Waga przeciętnej pompy oscyluje w granicach 5-6 kilogramów, więc przenoszenie jej nie stanowi najmniejszego problemu. Wystarczy umieścić pompę w wodzie i włączyć ją, aby zaczęła opróżniać zbiornik z wody. Dla większego komfortu pracy dobrze wybrać taki sprzęt, który po opadnięciu wody do danego poziomu automatycznie się wyłącza. Co warte zauważenia, niektóre pompy potrafią pompować wodę nawet na wysokość 1 milimetra, co sprawia wrażenie jakby zalana podłoga była dopiero co umyta mopem.

Wśród głównych producentów pomp zanurzeniowych do różnego zastosowania najbardziej chyba znanym jest niemiecka firma Kärcher. Na jej stronie internetowej https://www.kaercher.com/pl/home-garden/pompy/pompy-zanurzeniowe.html można zobaczyć filmiki, na których zaprezentowane zostało działanie pomp. Produkty, które znajdziemy w ofercie niemieckiego producenta są z reguły dość solidne, zaopatrzone w nierdzewne filtry, ceramiczne pierścienie uszczelniające i komory olejowe, które skutecznie zapobiegają zabrudzeniu silnika. Cena ich waha się od kilkuset do prawie tysiąca złotych, na co wpływ ma między innymi moc silnika czy ilość wypompowywanej wody na godzinę.

Szeroki wachlarz zastosowania

Jak szerokie może być zastosowanie pomp zanurzeniowych? Pompa przyda się we wszystkich tych miejscach, gdzie wbrew naszej woli gromadzi się woda, której chcemy się pozbyć. W pierwszej kolejności będą to między innymi podtopione czy zalane w wyniku silnych opadów pomieszczenia. Jednak nie tylko wskutek opadów – czasem wystarczy zwykłe pęknięcie rury w piwnicy, aby woda uniemożliwiła nam poruszanie się po niej. W przypadku podtopienia podwórka czy garażu pompa umożliwia szybkie ich osuszenie. Jest ona nieoceniona również wówczas, kiedy stoimy przez zadaniem wyczyszczenia basenu czy opróżnienia oczka wodnego przed zbliżającą się zimą – za jej pomocą można szybko i wygodnie usunąć z nich wodę przed rozpoczęciem prac czy nadejściem mrozów.

Pompa do brudnej wody

Pompa zanurzeniowa może więc znaleźć bardzo różne zastosowanie – będzie przydatna zarówno przy rutynowych czynnościach (czyszczenie basenu) jak i w sytuacjach awaryjnych (podtopienia, zalania). Pompę dostosowane są do danej sytuacji. W zależności od modelu, dzielimy je na pompy do wody czystej i lekko zabrudzonej oraz pompy do brudnej wody. W sytuacjach awaryjnych właśnie te ostatnie przydadzą nam się w największym stopniu. Co warte pokreślenia, urządzenia te mogą usuwać zanieczyszczenia w wielkości nawet do 20 milimetrów. Ponadto filtr wstępny w takich pompach będzie chronił sprzęt przed jakimiś większymi zanieczyszczeniami, które mogłyby zablokować wirnik. Za filtr wstępny mogą również służyć ażurowe skrzynki, które ponadto ułatwiają transport całego sprzętu.

Pomoc ogrodowa – i nie tylko

W końcu pompa zanurzeniowa może z powodzeniem znaleźć zastosowanie przy pracach ogrodowych, a mianowicie przy nawadnianiu ogrodu. Tym bardziej, że coraz popularniejsze jest wykorzystywanie wody deszczowej w procesie podlewania roślin i trawników. W tym przypadku za pomocą pompy można zasysać wodę pochodzącą ze zbiornika na deszczówkę (ale też na przykład ze studni), następnie podłączyć do niej odpowiednią końcówkę (zraszaczy, pistoletów itd.) i cieszyć się darmową wodą do podlewania. Co więcej, można na tej podstawie stworzyć cały system nawadniający, na przykład podczepiając pod pompę kilka zraszaczy, które objęłyby swoim zasięgiem cały ogród albo przynajmniej dużą jego część. Podobne zastosowanie przydatne będzie zresztą nie tylko przy pracach ogrodowych, ale również na przykład przy myciu samochodu – zasysanie wody ze zbiornika na deszczówkę z podłączonym pistoletem do mycia auta pozwoli nam również zaoszczędzić na samochodowej myjni.

5,0 (1 opinia)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba