Porady

Nawozy do kwiatów doniczkowych – ceny i naturalne produkty

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Aby kwiaty doniczkowe pięknie zdobiły nasze mieszkania przez cały rok, musimy zapewnić im jak najbardziej zbliżone do naturalnych warunki. Szczególnie jeśli chodzi o rośliny egzotyczne, takie jak popularne storczyki. W tym celu konieczne będzie naturalne nawożenie specjalnymi produktami do odżywiania gleby, wzmacniania rośliny i tworzenia ochrony. W artykule przedstawiamy polecane produkty naszego Partnera i wskazówki stosowania.

Zanim przejdziemy do przedstawienia listy nawozów do pielęgnacji kwiatów, chcemy – tytułem wstępu – pokazać Państwu także alternatywne metody nawożenia roślin, które są bezpieczne i bardzo tanie, ponieważ preparaty możemy sporządzić samodzielnie. Wskażemy też, jakie objawy informują o tym, że roślina potrzebuje dodatkowego nawożenia.

Te nawozy do roślin doniczkowych zrobisz samodzielnie!

 • Wywar z pokrzywy: 25 dag świeżych liści pokrzywy (lub 50 g suchych) zalewamy wodą (2,5 l). Liście moczymy przez całą dobę, a następnie gotujemy miksturę. Odcedzamy płyn, rozcieńczamy wodą i taką substancją podlewamy rośliny. Zabieg można ponawiać 2 lub 3 razy co ok. 10 dni.
 • Wywar ze skorupkami jajek: skorupki z 2 jajek rozgniatamy, zalewamy litrem gorącej wody i odstawiamy miksturę na minimum 5 do 10 dni. Wywar odcedzamy i rozcieńczamy. Podlewamy nim rośliny co ok. 2 tygodnie.
 • Nawożenie fusami: do doniczki aplikujemy 2-3 łyżki fusów z kawy lub herbaty. Mieszamy je delikatnie z wierzchnią warstwą podłoża. Podlewamy roślinę.

Kiedy należy przeprowadzić nawożenie roślin doniczkowych?

Nawożenie naturalne można stosować cały rok. Nie zaszkodzi to roślinom, ponieważ nawozy naturalne nie zawierają toksycznych substancji. Konieczne jest natomiast wtedy, gdy roślina ma nienaturalnie małe liście, gdy są one blade, żółkną lub opadają oraz gdy roślina ogólnie słabo kwitnie bądź ma zahamowany wzrost.

Ponadto nawożenie roślin doniczkowych ma na celu zwiększyć obfitość ich kwitnienia, wzmocnić zabarwienie, zbudować barierę ochronną przeciwko chorobom i szkodnikom.

Naturalne nawożenie roślin doniczkowych - skorupki jaj
Naturalne nawożenie roślin doniczkowych - skorupki jaj

Jakimi składnikami nawozić rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe potrzebują odpowiednich ilości związków mineralnych, które są niezbędne do życia. Ich ilość w glebie w doniczce jest znacznie niższa, niż w podłożu w ogrodzie, dlatego aplikowanie tych związków jest szczególnie ważne. Najbardziej istotne z nich to azot w czystej postaci N, który reguluje rozwój ulistnienia; fosfor zapewniający rozwój korzeni oraz potas wpływający na wytwarzanie kwiatów i poprawiający kondycję roślin. Poza wymienionymi składnikami warto nawozić kwiaty doniczkowe żelazem, manganem czy cynkiem. Zapewnienie tych substancji roślinom to nie wszystko, ponieważ musimy je podać w odpowiednich proporcjach. I w tym miejscu polecamy gotowe receptury-mieszanki firmy Kumo Garden. Nawozy te zawierają potas, fosfor i inne składniki w czystych formach chemicznych, takich, jak do produkcji leków, ponieważ firma korzysta z surowców farmaceutycznych. W nawozach Kumo Garden znajduje się m.in. w 100 procentach przyswajalny potas czy fosfor, których zawartość to minimum 30% w całym składzie produktu. Nawozy sklepowe w większości nie zawierają potasu i fosforu w większej ilości, niż 10 %. Poniżej zamieszczamy listę polecanych przez nas produktów, przeznaczonych do nawożenia roślin doniczkowych. Wszystkie z nich znajdą Państwo w sklepie internetowym Kumo Garden – sprawdź tutaj.

Naturalne nawozy do rośliny doniczkowych – lista produktów i ceny:

 • Magic PK Uniwersalny Fosfor 50% Potas 30% 1 Kg. Koncentracja i forma mineralna sprawiają, że nawóz nadaje się dla wszystkich roślin i rodzajów gleby – nawet kwaśnych. Cena 69,99 zł.
 • Magic Bilans Wszechstronny 1 Kg. To najdoskonalsze rozwiązanie dla niedoborów azotu, fosforu i potasu. Cena 29,99 zł.
 • Magic Black Soil 250 ml.  Koncentrat kwasów fulwowych (próchnicy) na rynku. Regeneruje glebę i intensywnie stymuluje system korzeniowy. Cena 39,99 zł.
 • Magic Live Soil 250 ml. Żywe rodniki dobroczynnych kultur probiotyków glebowych. Cena 44,99 zł.
 • Magic Mix Wielofunkcyjny 250 ml. Koncentrat makro i mikro składników pokarmowych oraz biostymulator procesów fotosyntezy. Cena 24,99 zł.
 • Magic Red Water 250 ml. Kondycjoner, który wskazuje, kiedy woda jest zdatna do oprysku. Cena 90,00 zł.
 • Magic Humus Strong 250 ml. Stężone kwasy fulwowe i aminokwasy. Mix odżywiający glebę. Cena 24,99 zł.
 • Multi Serum Regeneracyjne 30 ml. Dla wszystkich uszkodzonych i cierpiących roślin. Cena 29,99 zł.
 • Magic Flowers 30 ml. Serum do kwiatów wzmagające kwitnienie. Cena 69,99 zł.
 • Magic Protect Fungi 250 ml. Na szkodliwe grzyby i bakterie. Cena 29,99 zł.
 • Magic Protect Insect 250 ml. Naturalne usuwanie szkodników. Nie zawiera olejów. Cena 29,99 zł.

Zobacz więcej informacji na temat naturalnych nawozów do kwiatów doniczkowych i innych roślin.

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba