Porady

Na czym polega wyjątkowość preparatu Polyversum WP - dlaczego warto po niego sięgać?

0 (0 opinii)

Wyjątkowość preparatu Polyversum polega na jego w pełni naturalnej formule. Do walki z grzybami powodującymi choroby roślin wykorzystuje ich naturalnego konkurenta, innego grzyba, który nie powoduje żadnych chorób i nie szkodzi roślinom. Grzyb ten to Pythium oligandrum. Poprzez oprysk roztworem wody i preparatu dostarczamy zarodników grzyba, który umiejscawia się w korzeniach rośliny zajmując miejsce, w którym w innym przypadku pojawiłyby się grzyby powodujące choroby.

W ogrodzie występuje wiele chorób grzybiczych. Pojawienie się grzybów nie musi być poprzedzone brakiem dbałości o ogród. Nawet najlepiej zaopiekowane rośliny mogą zostać zainfekowane grzybami, dla których połączenie wysokiej wilgotności i temperatury wystarczy do pojawienia się na danym obszarze. Ze względu na bardzo łatwe rozprzestrzenianie się i dużą zdolność do przetrwania grzybów, nawet w glebie czy na wyschniętych częściach roślin, walka z nimi jest niezwykle ciężka. Kiedy grzybnia jest już dojrzała uwalnia zarodniki, które przechodzą na kolejne części rośliny lub na rośliny sąsiadujące.

Choroby grzybicze w ogrodzie

Do najczęstszych chorób powodowanych przez grzyby, które spotkać możemy w ogrodzie należą:

  • pleśń szara
  • pleśń czarna
  • pleśń śniegowa
  • zgnilizna twardzikowa
  • różowa plamistość liści
  • rizoktonioza
  • fytoftoroza
  • zgnilizna owoców
  • mączniak prawdziwy
  • biała plamistość liści
  • czerwona plamistość liści
  • zamieranie pędów

Dodatkowe korzyści ze stosowania Polyversum

Zastosowanie do walki z chorobami grzybiczymi ich naturalnego wroga, nie szkodzącego roślinom grzyba Pythium oligandrum nie tylko działa ochronie roślin i walce z chorobami. Grzyb ten umiejscawia się w korzeniach rośliny i wchodzi z nią w symbiozę. Dostarcza roślinie przez korzenie dodatkowe substancje odżywcze. Dzięki obecności tego grzyba rośliny rosną silniejsze, zdrowsze, lepiej kwitną i owocują.

Czy preparat Polyversum jest bezpieczny?

Preparat oparty jest całkowicie na procesach, normalnie występujących w naturze. Dostarcza on po prostu bardzo dużą ilość konkurenta dla szkodliwych grzybów. Bezpieczna formuła preparatu pozwala z powodzeniem wykorzystywać go nawet w ogrodach, gdzie bawią dzieci i biegają zwierzęta oraz do walki z chorobami roślin jadalnych. Ponieważ to środek naturalnych to w odróżnieniu od chemicznych środków do walki z chorobami roślin nie ma on żadnego okresu karencji, czyli czasu jaki musi upłynąć od zastosowania preparatu do np. zebrania owoców. Produkt ten jest w pełni naturalny i jest z powodzeniem stosowany w uprawach ekologicznych, w których używanie pestycydów nie wchodzi w grę.

Gdzie wykorzystywać Polyversum

Preparat Polyversum ma szerokie zastosowanie, ponieważ wiele roślin w ogrodzie jest podatnych na różnorakie choroby grzybicze. Możemy go wykorzystać do zadbania o zdrowie trawników, roślin ozdobnych, krzewów, iglaków, czy nawet krzewów owocowych jak: maliny, borówki czy truskawki.

Jak stosować Polyversum

Dawkowanie preparatu zależy o to do jakich roślin zamierzamy go zastosować. Do oprysku trawników oraz krzewów róż stosujemy preparat w proporcjach 2 g Polyversum na 4-5 l wody. Do oprysku wrzosów 5 g preparatu rozpuszczamy w 10 l wody. Maliny, jeżyny czy borówki opryskujemy roztworem 1,5 g wody i 5 l wody. Ważne jest, aby nie przygotowywać roztworu na zapas, ponieważ należy go zużyć w ciągu 10 godzin od przygotowania.

Jak dbać o zdrowie roślin w ogrodzie?

Oczywiście jak w przypadku wszystkich chorób, warto postarać się od nich uchronić i zastosować profilaktykę. Co robić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych?

1. Sadź rośliny w odpowiedniej od siebie odległości. Choroby grzybicze łatwo przenoszą się na sąsiadujące rośliny. Zachowanie między nimi odpowiedniego odstępu utrudni zarodnikom grzybów przedostawania się z jednej rośliny na drugą.
2. Podlewaj korzenie roślin, a nie liście i kwiaty. Jeśli kwiaty czy liście długo będą mokre, sprzyja to rozwojowi chorób grzybiczych.
3. Usuwaj i niszcz zarażone części roślin. Jeśli już w ogrodzie pojawi się jakaś choroba, koniecznie szybko usuń zarażone fragmenty rośliny i wynieś je poza ogród lub spal. Choroby grzybicze łatwo się rozprzestrzeniają i mają dużą zdolność przetrwania.
4. Wyrywaj chwasty na bieżąco. Chwasty szkodzą roślinom nie tylko zabierając im dostęp do słońca, wody i składników odżywczych. Kiedy już się pojawią, bardzo szybko powiększa się ich obszar porastania, rosną one też dość gęsto. Dzięki czemu ich liście wprost idealnie przenoszą zarodniki chorób grzybiczych na kolejne rośliny w ogrodzie.
5. Dbaj o odpowiednie nawożenie roślin. Rośliny dobrze odżywione są silne i mniej podatne na choroby. Pamiętaj jednak, że zbyt intensywne nawożenie ogrodu również możesz przyczynić się do powstania grzybów. Preferują one bowiem miękkie zielone części roślin, które w pierwszej kolejności rozwijają się dzięki nawozom zawierającym azot.

0 (0 opinii)