Porady

Lista narzędzi ogrodniczych i materiałów na sezon – jakie warto kupić?

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Jakie narzędzia warto kupić do pielęgnacji ogrodu? Jak ułatwić i przyspieszyć prace związane z dbaniem o rośliny? Zobacz listę narzędzi oraz urządzeń, których będziesz potrzebować zarówno w małym, jak i dużym ogrodzie.

Ułatwienie czy przyspieszenie prac w ogrodzie jest celem wszystkich ogrodników – niezależnie od tego, czy posiadają oni działki większe, czy bardzo niewielkie. Z tego względu sklepy ogrodnicze – przede wszystkim internetowe oraz elektromarkety – posiadają rozbudowaną ofertę w kategorii pielęgnacji ogrodu. Które narzędzia czy sprzęty warto kupić do swojego ogrodu, a które mogą okazać się zbędnym wydatkiem? W niniejszym artykule postaramy się przedstawić Państwu przegląd produktów, które przydadzą się w każdym ogrodzie.

Jak dobierać narzędzia do prac ogrodowych?

Zaopatrując się w urządzenia i narzędzia ogrodnicze, w pierwszej kolejności musimy sprawdzić, jaka jest jakość produktów i ich trwałość, a dopiero na drugim miejscu postawić cenę czy wygląd. Jeżeli zależy nam na oszczędnościach finansowych, a chcemy też, by zakupiony sprzęt posłużył nam przez wiele sezonów, warto zrobić zakupy w sklepie internetowym – na przykład Realbud. Przy wyborze sklepu warto zwracać uwagę na rozbudowanie asortymentu, aby udało się kupić wszystkie narzędzia w jednym miejscu i płacąc jednorazowo za przesyłkę. Czym jeszcze kierować się podczas zakupów narzędzi?

 • Pielęgnacja małych ogrodów wymaga głównie narzędzi ręcznych.

 • W ogrodach średnich konieczne są nie tylko narzędzia ręczne, ale też takie, które posiadają napęd elektryczny.

 • Ogrody duże potrzebują pielęgnacji zarówno narzędziami ręcznymi, jak i z napędem elektrycznym oraz spalinowym.

Jakie wybrać narzędzia do cięcia, strzyżenia oraz formowania roślin?

W okresie wiosennym prace ogrodowe polegają w dużej mierze na przycinaniu drzew i krzewów. Cięcia dokonuje się narzędziami mechanicznymi oraz ręcznymi. Aby sprzęt nie uszkodził roślin, musi posiadać ostre ostrza i mieć dopasowany kąt rozwarcia w zależności od rodzaju i grubości gałęzi. Wśród narzędzi do formowania i przycinania roślin, niezbędne są poniższe produkty – w każdym ogrodzie.

1. Narzędzia ręczne do ogrodu

 • sekatory jednoręczne: tym narzędziem można ciąć pędy o średnicy do 15 mm,

 • sekatory dwuręczne: do cięcia gałęzi o średnicy do 40 mm,

 • sekatory z przekładnią zębatą: do cięcia gałęzi o grubości do 55 mm,

 • piły z łukowatym brzeszczotem (typu „lisi ogon”): do cięcia gałęzi od 40 do 100 mm grubości,

 • piły z prostym brzeszczotem: do cięcia konarów,

 • piły kabłąkowe: do obróbki suchego drewna,

 • nożyce do żywopłotu i formowania roślin: mogą posiadać długie ostrza – proste lub falowane, które dodatkowo są pokryte teflonem,

 • siekiery oraz kliny: dla właścicieli ogrodów, w których występują duże drzewa.

2. Narzędzia mechaniczne:

 • nożyce elektryczne i spalinowe: z prowadnicami tnącymi o długości 60 lub 80 cm; pozwalają na bardzo szybkie przycinanie długich żywopłotów; warto kupić model nożyc, które posiadają przystawkę nagarniającą pędy i głowicę obrotową,

 • nożyce z napędem akumulatorowym: przydatne w formowaniu roślin; po naładowaniu mogą pracować 40-70 minut,

 • pilarki łańcuchowe (elektryczne lub spalinowe): potrzebne do obcinania najgrubszych gałęzi,

 • urządzenia rozdrabniające gałęzie: przydatne, jeśli chcemy wykorzystać gałęzie na ściółkowanie rabat ogrodowych czy w kompoście; do przydomowych ogrodów wystarczające będą rozdrabniacze o mocy 1600 W.

3. Narzędzia do przekopywania gleby i grabienia ogrodu

Wybór tego rodzaju narzędzi musi być uzależniony od gatunku gleby w ogrodzie. Na glebach lekkich zbędnym zakupem będzie sprzęt o mocnej budowie, który dodatkowo jest ciężki i nieporęczny. Z kolei na glebach ciężkich lub mokrych, takie urządzenia będą jak najbardziej wskazane.

Do dużego ogrodu warto kupić sprzęt do spulchniania gleby oraz mieszania jej z nawozami. Najlepsze będą tutaj glebogryzarki spalinowe bądź elektryczne. W przypadku większych grud gleby należy posłużyć się motyką dwu- lub trójzębową.

Jeśli chodzi o narzędzia do grabienia, oferta jest bardzo szeroka. Na gleby lekkie warto wybrać grabie, które wykonane są z lekkiego metalu. Na gleby ciężke – grabie wykonane z metalu oraz o grubszych zębach.

Najbardziej popularne wśród ogrodników są narzędzia, które posiadają wymienne nasadki. Coraz więcej właścicieli ogrodów decyduje się także na zakup różnego rodzaju odkurzaczy czy dmuchaw (spalinowych i elektrycznych), które ułatwiają zbieranie liści. Przed takim zakupem warto sprawdzić, jaka jest waga urządzenia oraz zwrócić uwagę, czy produkt posiada funkcję rozdrabniania resztek.

Narzędzia ręczne do pielęgnacji ogrodu
Narzędzia ręczne do pielęgnacji ogrodu

4. Urządzenia potrzebne w ochronie roślin

Do opryskiwania roślin środkami ochronnymi w małym ogrodzie wystarczy zwykły, ręczny opryskiwacz. Jeżeli jednak ogród jest duży, przydatny okaże się opryskiwacz ciśnieniowy z teleskopową lancą, którą będzie sięgać na wysokość kilku metrów.

5. Urządzenia do podlewania ogrodu – nawadnianie

Jeśli nie posiadamy automatycznego systemu nawadniającego ogród, będziemy potrzebować konewki, węża ogrodowego i zraszacza. Nowością na rynku są obecnie lekkie, niezałamujące się oraz nieplączące węże ogrodowe, które potrafią zwiększyć swoją długość nawet trzykrotnie po napełnieniu wodą. Przechowywanie takiego węża jest o wiele łatwiejsze.

6. Koszenie trawnika – jakie wybrać urządzenia?

Wybierając kosiarkę do trawnika, należy wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu, typ trawnika oraz powierzchnię, którą będziemy kosić. Trzeba też zdecydować, czy wystarczająca będzie kosiarka z zasilaniem ręcznym, elektrycznym czy spalinowym oraz jaki ma mieć mechanizm tnący (bębnowy czy rotacyjny?):

 • ręczne kosiarki bębnowe: o niewielkiej szerokości roboczej (do 30 cm) i prostej budowie; polecane są do małych i wyrównanych trawników (powierzchnia do 50 m²),

 • kosiarki elektryczne: z silnikiem o niskiej mocy (do 1800 W), lekkie i zwrotne; szerokość robocza ostrzy to 30-45 cm – tego typu kosiarki nadają się do trawników, których powierzchnia nie przekracza 500 m²,

 • kosiarki akumulatorowe i automatyczne: mogą pracować bez kabla elektrycznego; kosiarki automatyczne są najwygodniejszym rozwiązaniem, bowiem do swojej pracy nie potrzebują udziału człowieka (często zasilane są baterią słoneczną lub akumulatorem),

 • kosiarki poduszkowe: polecane na tereny o trudnym ukształtowaniu (pofałdowane oraz z nachyleniem),

 • kosiarki spalinowe: z silnikiem o mocy 3500-5500 KM; polecane do większych trawników, ponieważ ich pole koszenia jest duże – do 55 cm,

 • minitraktory koszące spalinowe: dla bardzo dużych trawników; posiadają szerokość roboczą 70-150 cm oraz silnik o mocy nawet kilkunastu KM; rozwiązanie najdroższe ze wszystkich opisanych,

 • kosy i podkaszarki: napędzane elektrycznie bądź spalinowo; potrzebne przy koszeniu rowów i miejsc trudno dostępnych (przy rabatach oraz wokół drzew).

Poza kosiarkami, do pielęgnacji trawnika będziemy potrzebować nożyce – ręczne lub akumulatorowe – które sprawdzą się w przycinaniu brzegów trawnika. Poza tym narzędziem przydadzą się także elektryczne lub spalinowe urządzenia do wertykulacji lub narzędzia ręczne, którymi oczyścimy i zagęścimy trawnik: ostre grabie, skaryfikatory, wertykulatory ręczne w formie nakładek na buty.

Wymienione narzędzia w artykule będą przydatne zarówno przy zakładaniu ogrodu, jak i w późniejszej jego pielęgnacji. Przed zakupem jednak warto sporządzić plan nasadzeń ogrodowych i rodzajów roślin, aby nie przeinwestować.

Artykuł sponsorowany

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba