Porady

Lista narzędzi ogrodniczych i materiałów na sezon – jakie warto kupić?

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Jakie narzędzia warto kupić do pielęgnacji ogrodu? Jak ułatwić i przyspieszyć prace związane z dbaniem o rośliny? Zobacz listę narzędzi oraz urządzeń, których będziesz potrzebować zarówno w małym, jak i dużym ogrodzie.

Ułatwienie czy przyspieszenie prac w ogrodzie jest celem wszystkich ogrodników – niezależnie od tego, czy posiadają oni działki większe, czy bardzo niewielkie. Z tego względu sklepy ogrodnicze – przede wszystkim internetowe oraz elektromarkety – posiadają rozbudowaną ofertę w kategorii pielęgnacji ogrodu. Które narzędzia czy sprzęty warto kupić do swojego ogrodu, a które mogą okazać się zbędnym wydatkiem? W niniejszym artykule postaramy się przedstawić Państwu przegląd produktów, które przydadzą się w każdym ogrodzie.

Jak dobierać narzędzia do prac ogrodowych?

Zaopatrując się w urządzenia i narzędzia ogrodnicze, w pierwszej kolejności musimy sprawdzić, jaka jest jakość produktów i ich trwałość, a dopiero na drugim miejscu postawić cenę czy wygląd. Jeżeli zależy nam na oszczędnościach finansowych, a chcemy też, by zakupiony sprzęt posłużył nam przez wiele sezonów, warto zrobić zakupy w sklepie internetowym – na przykład Realbud. Przy wyborze sklepu warto zwracać uwagę na rozbudowanie asortymentu, aby udało się kupić wszystkie narzędzia w jednym miejscu i płacąc jednorazowo za przesyłkę. Czym jeszcze kierować się podczas zakupów narzędzi?

 • Pielęgnacja małych ogrodów wymaga głównie narzędzi ręcznych.

 • W ogrodach średnich konieczne są nie tylko narzędzia ręczne, ale też takie, które posiadają napęd elektryczny.

 • Ogrody duże potrzebują pielęgnacji zarówno narzędziami ręcznymi, jak i z napędem elektrycznym oraz spalinowym.

Jakie wybrać narzędzia do cięcia, strzyżenia oraz formowania roślin?

W okresie wiosennym prace ogrodowe polegają w dużej mierze na przycinaniu drzew i krzewów. Cięcia dokonuje się narzędziami mechanicznymi oraz ręcznymi. Aby sprzęt nie uszkodził roślin, musi posiadać ostre ostrza i mieć dopasowany kąt rozwarcia w zależności od rodzaju i grubości gałęzi. Wśród narzędzi do formowania i przycinania roślin, niezbędne są poniższe produkty – w każdym ogrodzie.

1. Narzędzia ręczne do ogrodu

 • sekatory jednoręczne: tym narzędziem można ciąć pędy o średnicy do 15 mm,

 • sekatory dwuręczne: do cięcia gałęzi o średnicy do 40 mm,

 • sekatory z przekładnią zębatą: do cięcia gałęzi o grubości do 55 mm,

 • piły z łukowatym brzeszczotem (typu „lisi ogon”): do cięcia gałęzi od 40 do 100 mm grubości,

 • piły z prostym brzeszczotem: do cięcia konarów,

 • piły kabłąkowe: do obróbki suchego drewna,

 • nożyce do żywopłotu i formowania roślin: mogą posiadać długie ostrza – proste lub falowane, które dodatkowo są pokryte teflonem,

 • siekiery oraz kliny: dla właścicieli ogrodów, w których występują duże drzewa.

2. Narzędzia mechaniczne:

 • nożyce elektryczne i spalinowe: z prowadnicami tnącymi o długości 60 lub 80 cm; pozwalają na bardzo szybkie przycinanie długich żywopłotów; warto kupić model nożyc, które posiadają przystawkę nagarniającą pędy i głowicę obrotową,

 • nożyce z napędem akumulatorowym: przydatne w formowaniu roślin; po naładowaniu mogą pracować 40-70 minut,

 • pilarki łańcuchowe (elektryczne lub spalinowe): potrzebne do obcinania najgrubszych gałęzi,

 • urządzenia rozdrabniające gałęzie: przydatne, jeśli chcemy wykorzystać gałęzie na ściółkowanie rabat ogrodowych czy w kompoście; do przydomowych ogrodów wystarczające będą rozdrabniacze o mocy 1600 W.

3. Narzędzia do przekopywania gleby i grabienia ogrodu

Wybór tego rodzaju narzędzi musi być uzależniony od gatunku gleby w ogrodzie. Na glebach lekkich zbędnym zakupem będzie sprzęt o mocnej budowie, który dodatkowo jest ciężki i nieporęczny. Z kolei na glebach ciężkich lub mokrych, takie urządzenia będą jak najbardziej wskazane.

Do dużego ogrodu warto kupić sprzęt do spulchniania gleby oraz mieszania jej z nawozami. Najlepsze będą tutaj glebogryzarki spalinowe bądź elektryczne. W przypadku większych grud gleby należy posłużyć się motyką dwu- lub trójzębową.

Jeśli chodzi o narzędzia do grabienia, oferta jest bardzo szeroka. Na gleby lekkie warto wybrać grabie, które wykonane są z lekkiego metalu. Na gleby ciężke – grabie wykonane z metalu oraz o grubszych zębach.

Najbardziej popularne wśród ogrodników są narzędzia, które posiadają wymienne nasadki. Coraz więcej właścicieli ogrodów decyduje się także na zakup różnego rodzaju odkurzaczy czy dmuchaw (spalinowych i elektrycznych), które ułatwiają zbieranie liści. Przed takim zakupem warto sprawdzić, jaka jest waga urządzenia oraz zwrócić uwagę, czy produkt posiada funkcję rozdrabniania resztek.

Narzędzia ręczne do pielęgnacji ogrodu

4. Urządzenia potrzebne w ochronie roślin

Do opryskiwania roślin środkami ochronnymi w małym ogrodzie wystarczy zwykły, ręczny opryskiwacz. Jeżeli jednak ogród jest duży, przydatny okaże się opryskiwacz ciśnieniowy z teleskopową lancą, którą będzie sięgać na wysokość kilku metrów.

5. Urządzenia do podlewania ogrodu – nawadnianie

Jeśli nie posiadamy automatycznego systemu nawadniającego ogród, będziemy potrzebować konewki, węża ogrodowego i zraszacza. Nowością na rynku są obecnie lekkie, niezałamujące się oraz nieplączące węże ogrodowe, które potrafią zwiększyć swoją długość nawet trzykrotnie po napełnieniu wodą. Przechowywanie takiego węża jest o wiele łatwiejsze.

6. Koszenie trawnika – jakie wybrać urządzenia?

Wybierając kosiarkę do trawnika, należy wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu, typ trawnika oraz powierzchnię, którą będziemy kosić. Trzeba też zdecydować, czy wystarczająca będzie kosiarka z zasilaniem ręcznym, elektrycznym czy spalinowym oraz jaki ma mieć mechanizm tnący (bębnowy czy rotacyjny?):

 • ręczne kosiarki bębnowe: o niewielkiej szerokości roboczej (do 30 cm) i prostej budowie; polecane są do małych i wyrównanych trawników (powierzchnia do 50 m²),

 • kosiarki elektryczne: z silnikiem o niskiej mocy (do 1800 W), lekkie i zwrotne; szerokość robocza ostrzy to 30-45 cm – tego typu kosiarki nadają się do trawników, których powierzchnia nie przekracza 500 m²,

 • kosiarki akumulatorowe i automatyczne: mogą pracować bez kabla elektrycznego; kosiarki automatyczne są najwygodniejszym rozwiązaniem, bowiem do swojej pracy nie potrzebują udziału człowieka (często zasilane są baterią słoneczną lub akumulatorem),

 • kosiarki poduszkowe: polecane na tereny o trudnym ukształtowaniu (pofałdowane oraz z nachyleniem),

 • kosiarki spalinowe: z silnikiem o mocy 3500-5500 KM; polecane do większych trawników, ponieważ ich pole koszenia jest duże – do 55 cm,

 • minitraktory koszące spalinowe: dla bardzo dużych trawników; posiadają szerokość roboczą 70-150 cm oraz silnik o mocy nawet kilkunastu KM; rozwiązanie najdroższe ze wszystkich opisanych,

 • kosy i podkaszarki: napędzane elektrycznie bądź spalinowo; potrzebne przy koszeniu rowów i miejsc trudno dostępnych (przy rabatach oraz wokół drzew).

Poza kosiarkami, do pielęgnacji trawnika będziemy potrzebować nożyce – ręczne lub akumulatorowe – które sprawdzą się w przycinaniu brzegów trawnika. Poza tym narzędziem przydadzą się także elektryczne lub spalinowe urządzenia do wertykulacji lub narzędzia ręczne, którymi oczyścimy i zagęścimy trawnik: ostre grabie, skaryfikatory, wertykulatory ręczne w formie nakładek na buty.

Wymienione narzędzia w artykule będą przydatne zarówno przy zakładaniu ogrodu, jak i w późniejszej jego pielęgnacji. Przed zakupem jednak warto sporządzić plan nasadzeń ogrodowych i rodzajów roślin, aby nie przeinwestować.

Artykuł sponsorowany

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba