Porady

Kwiaty na taras, czyli jak urządzić ogród na tarasie

3 (2 opinie)

Taras to przestrzeń, która w pogodne dni pełni rolę strefy relaksu na świeżym powietrzu. Ponadto o każdej porze roku stanowi wizytówkę domu, zwłaszcza jeśli znajduje się w wyeksponowanym miejscu. Aby uzyskać kojącą i zarazem sycącą zmysły aranżację tarasu, wykorzystaj minimalistyczne, lecz stylowe elementy oraz roślinność, dzięki której znajdziesz się bliżej natury. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie gatunki roślin warto wykorzystać podczas aranżacji tarasu.

Jakie rośliny wybrać na taras?

Taras często w pewnym sensie zastępuje ogród lub do niego przynależy. Podobnie jak zielone zakątki posesji umożliwia wypoczynek na świeżym powietrzu korzystny dla zdrowia i samopoczucia. Niezależnie od tego, czy korzystasz z tarasu najczęściej podczas porannej kawy, popołudniowego relaksu czy wieczornego grilla, zaaranżuj tę przestrzeń tak, aby dawała Ci maksimum satysfakcji i komfortu.

Wygodne meble ogrodowe i stylowe lampiony nie wystarczą, aby taras przemienił się w prawdziwą oazę. Wystarczy jednak kilka donic i rabatek, aby zupełnie odmienić jego charakter. Jeżeli taras znajduje się nisko nad ziemią, zaaranżuj grządki z wysokimi kwiatami bądź krzewami kwiatowymi wzdłuż jego krawędzi. W ten sposób zamaskujesz pustą przestrzeń poniżej podłoża i otoczysz swoją strefę relaksu pachnącą koroną. Nie zapomnij jednak, aby wprowadzić roślinność również na sam taras! Wykorzystaj do tego rośliny doniczkowe, które można posadzić na zewnątrz.

Rośliny sezonowe na taras

Jeżeli lubisz częste zmiany i odkrywanie różnych rozwiązań, zdecyduj się na wykorzystanie gatunków sezonowych, które umożliwią Ci przeprowadzenie wiosennej metamorfozy Twojego tarasu każdego roku. Wybieraj okazy, które zachwycą Cię miłym dla oka kolorem kwiatostanu lub ciekawym kształtem liści i swobodnie twórz kompozycje według własnego pomysłu.

Dużą popularnością wśród roślin jednorocznych cieszą się kwiaty rabatowe, które dobrze się prezentują w grupowych nasadzeniach – wymagają do tego dużej donicy, najczęściej o podłużnym kształcie. Zwróć uwagę także na rośliny pnące, które warto umieścić przy barierkach lub ozdobnych drabinkach. Delikatne oploty wilca, groszku pachnącego czy kobei wprowadzą na Twój taras atmosferę tajemniczego ogrodu.

Rośliny wieloletnie na taras

Utrzymanie roślin wieloletnich na zewnątrz zdecydowanie przysparza więcej wysiłku niż sezonowa uprawa. Jednak przy pomocy kilku zadbanych okazów kwiatów, bylin i krzewów można osiągnąć niebywały efekt aranżacyjny. Dzięki temu, że rośliny wieloletnie żyją dłużej od jednorocznych, wiele gatunków ma tendencję do osiągania większych rozmiarów. Wysoki okaz w masywnej donicy ozdobionej ciekawą fakturą nie tylko prezentuje się spektakularnie, ale też jest w stanie zapewnić przyjemny półcień w upalne dni.

Jakie wieloletnie rośliny na taras warto wykorzystać w aranżacji? Przyjrzyj się niewielkim iglakom, takim jak jałowiec, kosodrzewina czy świerk, a także krzewom ozdobnym, do których należą między innymi forsycje, tawuły i azalie.

W czym posadzić rośliny na tarasie?

Do sadzenia zarówno wieloletnich, jak i sezonowych roślin przydadzą Ci się doniczki dla roślin tarasowych. Do dużych okazów, które będą nieodłącznym elementem aranżacji tarasów przez najbliższe lata, wykorzystaj masywne donice z niebanalnym dekorem. Styl wykonania oraz kolor dopasuj do pozostałych elementów wystroju.

Rośliny jednoroczne zazwyczaj już w chwili zakupu mają plastikową doniczkę. Aby co roku nie zmieniać pojemników na różnorodne okazy, rozważ zaopatrzenie się w zestaw spójnych stylistycznie osłonek. Dzięki temu ukryjesz plastikowe donice bez konieczności przesadzania kwiatów. Po sezonie bez trudu pozbędziesz się obumarłych roślin, a dopasowane do aranżacji osłonki zachowasz na następny rok. Jeżeli natomiast lubisz prace ogrodnicze i nie martwisz się przesadzaniem, skompletuj zbiór małych i średnich doniczek. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na otwory drenażowe i ewentualną konieczność dokupienia podstawek.

Rośliny na tarasie w pięknej aranżacji
Rośliny na tarasie w pięknej aranżacji

Podłoże dla roślin tarasowych

Tak jak wszystkie inne gatunki roślin, okazy uprawiane na Twoim tarasie mają swoje preferencje dotyczące warunków, w których mogą prawidłowo wzrastać. Aby cieszyły Twoje oko podczas sezonu kwitnienia, zapoznaj się z zasadami uprawy poszczególnych gatunków jeszcze przed zakupem okazów. Oceń, czy warunki na tarasie są sprzyjające. Dobierz rośliny idealne dla siebie nie tylko pod względem atrakcyjnego wyglądu, ale też częstotliwości podlewania, a także nasłonecznienia bądź zacienienia tarasu.

Gleba, którą umieścisz w wybranej dla okazu donicy, również powinna być dostosowana do preferencji gatunkowych. Możesz kupić gotową ziemię w sklepie lub samodzielnie ją stworzyć z ziemi kompostowej, torfu, którego odczyn (kwaśny lub zasadowy) jest właściwy dla danej rośliny, a także dodatkowych komponentów takich jak perlit, piasek i kora kompostowana.

Pielęgnacja roślin na tarasie

Pielęgnacja roślin tarasowych opiera się nie tylko na podlewaniu i nawożeniu. Jeżeli uprawiasz także rośliny wieloletnie, wymagają one odpowiedniego przygotowania do zimy. Okazy w doniczkach wymagają nawet więcej zabezpieczeń niż rośliny zasadzone w ogrodzie. Ze względu na to, że ich korzenie od mroźnego powietrza dzieli zaledwie kilka centymetrów, warto otoczyć doniczkę specjalną matą lub włożyć do skrzyni wypełnionej styropianem bądź trocinami. Skuteczna izolacja nie tylko górnej części rośliny, ale również donicy zawierającej korzenie, gwarantuje przetrwanie nawet najsurowszej zimy.

3 (2 opinie)