Porady

Kret w ogrodzie – jak się go pozbyć? [WIDEO]

4,5 (24 opinie)

Pielęgnowany pracowicie zielony dywan trawnika może się w krótkim czasie pokryć małymi kopczykami ziemi. Oznacza to, że w ogrodzie zadomowił się kret.

Kret w ogrodzie - szkodnik czy pożyteczne stworzenie?

W gruncie rzeczy ten mały ssak o czarnym, aksamitnym futerku jest zwierzęciem pożytecznym, ponieważ zjada pędraki, ślimaki i inne szkodniki. I w przeciwieństwie do karczownika nie interesuje się warzywami. Poza tym, szukając w glebie pożywienia, skutecznie ją spulchnia. Mimo to, trudno byłoby chyba znaleźć ogrodnika, który wykazywałby radość z posiadania w swoim ogrodzie kreta.

Bywają krety, którym głośny hałas tak bardzo przeszkadza, że zaraz opuszczają ogród i gdzie indziej szukają spokoju. Innych zaś krzyki dzieci nad głową albo szum wiatru nie wyprowadzają z równowagi.

Istnieje wiele najróżniejszych sposobów na pozbycie się szkodników z ogrodu. Można sięgnąć po wypróbowane środki domowe, albo szukać pomocy w specjalistycznych sklepach. Zdarza się, że nie każda metoda przynosi pożądane skutki. Bywają krety, którym głośny hałas tak bardzo przeszkadza, że zaraz opuszczają ogród i gdzie indziej szukają spokoju. Innych zaś krzyki dzieci nad głową albo szum wiatru nie wyprowadzają z równowagi. Za to są bardzo wrażliwe na nieprzyjemne zapachy. Zwalczanie kretów może się więc udać, kiedy wybrana zostanie właściwa metoda. Oto kilka sposobów.

Kreta z ogrodu można się pozbyć zarówno środkami domowymi, jak i specjalistycznymi
Kreta z ogrodu można się pozbyć zarówno środkami domowymi, jak i specjalistycznymi

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Zanim przejdziemy do zwalczania kreta, zaczniemy od środków, które pomogą w uniknięciu problemu pojawienia się kreta w ogrodzie. Zawsze lepiej zapobiegać, niż zmagać się później z uciążliwymi skutkami. 

Po pierwsze barierą dla wstąpienia kreta do ogrodu może być skuteczne ogrodzenie. A konkretniej - fundament, który będzie miał min. 60 cm. Taka długość jest często optymalna, ponieważ kret zwykle nie działa na większej głębokości. Jeśli zastosujesz taką zaporę dookoła całej swojej działki, są duże szanse, że kret nigdy nie zawita do Twojego ogrodu. Innym sposobem, który jednak jest dość podobny, jest utworzenie kamiennej opaski. Musi ona być - podobnie jak fundament - wkopana na głębokość ok. 60 cm. Dodatkowo powinna mieć szerokość ok. 30 cm. Tak ułożone kamienie zasypujemy gruzem lub mniejszymi kamyczkami. To również bardzo skuteczna metoda.

Kolejne rozwiązanie to zastosowanie siatek pionowych i poziomych przeciw kretom, posiadających oczka wielkości ok. 15 mm. Siatki pionowe należy wkopać na głębokość ok 60 cm na całym obwodzie działki. W przypadku siatek poziomych, przykrywa się je ok. 10 cm warstwą ziemi (układane są np. pod całym trawnikiem).

Jeśli wszystkie powyższe metody zawiodą lub nie są możliwe do wykonania, przejdźmy do naturalnych metod zwalczania kretów, o których piszemy poniżej.

Kuna w ogrodzie i domu - odstraszanie. Nasze wskazówki<<TUTAJ

1. Odstraszanie kretów zapachami

Mając bardzo wyczulony węch, kret nie znosi pewnych zapachów i stara się od ich źródła oddalić. Można wykorzystać tę słabość zwierzątka i w otwory wejściowe krecich korytarzy wkładać szmaty nasączone aromatyczną substancją. Nadaje się do tego na przykład kwas masłowy – bezbarwna, oleista ciecz o zapachu zjełczałego masła.

2. Serwatka i maślanka - domowe sposoby na kreta

Chociaż brzmi to dziwnie, ale te zdrowe napoje, jak serwatka i maślanka, mogą pomóc w walce z kretami. Nie dlatego, że są one dla nich trujące, ale ze względu na zapach. Należy zmieszać trzy części serwatki z jedną częścią maślanki i wlać filiżankę napoju do otworu wejściowego pod każdym kopcem. Nieprzyjemny zapach zmusi krety do ucieczki.

Należy zmieszać trzy części serwatki z jedną częścią maślanki i wlać filiżankę napoju do otworu wejściowego pod każdym kopcem.

3. Aromatyczne rośliny zwalczające krety

Wrażliwy nos kreta reaguje gwałtownie również na aromat niektórych roślin. Posadzenie tych gatunków w ogrodzie zapewnia spokój ze strony małych pogromców dżdżownic i pędraków. Należą do nich lilie i szachownica cesarska, czosnek oraz chrzan. W przypadku chrzanu trzeba pamiętać, że jego mnożące się korzenie mogą stać się kolejną plagą w ogrodzie. Inne rośliny, których krety nie znoszą, to suszona mięta pieprzowa albo kwiaty bzu czarnego.

Czarny bez jest dobrym sposobem na odstraszenie kreta w ogrodzie zapachem
Czarny bez jest dobrym sposobem na odstraszenie kreta w ogrodzie zapachem

4. Odstraszanie kreta dźwiękami

Dla kreta z jego doskonałym słuchem, każdy głośny hałas może okazać się ponad siły. Zmęczony przykrymi odgłosami szybko opuści niegościnny ogród. Trzeba tylko zwrócić uwagę, czy głośne dźwięki niepokoją tylko krety, czy również sąsiadów.

Dla kreta z jego doskonałym słuchem, każdy głośny hałas może okazać się ponad siły. Zmęczony przykrymi odgłosami szybko opuści niegościnny ogród.

Bawiące się w ogrodzie dzieci uprzykrzają kretom życie tak samo, jak konie biegające po łące. Kto jednak nie posiada ani dzieci, ani koni może powbijać w ziemię w ogrodzie metalowe pręty, a na nich zawiesić puszki albo butelki. Na wietrze przedmioty uderzają o pręty, a powstający hałas przenosi się w głąb ziemi. Można też zakopać w ziemi puste butelki szyjką do góry. Powiewy wiatru będą wytwarzać w nich dźwięki.

5. Alkohol - sprawdzony sposób na kreta

Krety absolutnie nie znoszą alkoholu. Wetknięcie w otwory korytarzy odwróconych butelek po szampanie, winie albo wódce daje spore szanse na pozbycie się kretów z ogrodu.

Jeśli zawiodą albo są niedostępne inne metody, można w walce z kretami zastosować pułapki. Wprawdzie na terenie ogrodu krety nie podlegają ochronie gatunkowej, jednak ze względów ekologicznych zaleca się użycie pułapek, które nie wyrządzają zwierzętom szkody.

Kret w ogrodzie - jak się go pozbyć? [WIDEO]

4,5 (24 opinie)